Հայ ժողովուրդը շարունակում է մեծ քայլեր կատարել ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում. Ջեքի Սփիր
Հայ ժողովուրդը շարունակում է մեծ քայլեր կատարել ժողովրդավարության և օրենքի
գերակայության ամրապնդման գործում. Ջեքի Սփիր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 30-ամյակի կապակցությամբ ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերի համանախագահ, կոնգրեսական Ջեքի Սփիրը տեսուղերձ է հղել:
«Գրեթե երկու տարի առաջ էր, երբ ես վերջին անգամ այցելեցի Հայաստան, և ես խորապես զգացված էի մեր հայրենիքում հայ ժողովրդի ջերմությունից, տոկունությունից  և հյուրընկալությունից: Ինձ հատկապես տպավորեցին այն պայծառ երիտասարդները, որոնց հանդիպեցի, և ովքեր, անկասկած, կգտնեն Հայաստանի հաջորդ էջը: Նրանք փայլուն, ոգեշնչող և ընդունակ են, և ես նրանցից մեծ բաներ եմ ակնկալում: Պետք է միայն նայել Հայաստանի խորհրդարանին, որտեղ 132 խորհրդարանականներից ավելի քան 1/3 -ը առաջին անգամ պետական պաշտոններ են զբաղեցնում։ Տեսնել երիտասարդ սերնդի աշխատասիրությունը՝ իրենց երկրի բարելավման համար․իսկապես տպավորիչ է։ Հայերը հասկանում են նաև, որ կանանց հավասարությունն ու նրանց կողմից ներդրումը, բանալին են խաղաղ և բարգավաճ ժողովրդավարության համար: Կանայք կազմում են Հայաստանի խորհրդարանի մոտ 25% -ը, իսկ կին թեկնածուների տոկոսը 2012 թ.-ից աճել է 17% -ով։ Փաստացի Հայաստանի սահմանադրությամբ ամրագրված է տղամարդկանց և կանանց գենդերային հավասարության երաշխիքը, մի բան, որը Միացյալ Նահանգները դեռ չունի իր սահմանադրությունում վավերացումից մոտ 233 տարի անց: Մենք Միացյալ Նահանգներում, անշուշտ, կարող ենք Հայաստանից մեկ-երկու բան սովորել ներկայացուցչական ժողովրդավարության մասին: Հայաստանի ժողովրդավարական առաջընթացն առավել ցայտուն է` հաշվի առնելով դրա առաջացման դժվարությունն ու ցավալի պատմությունը, ինչպես նաև անցյալ տարի Արցախում տեղի ունեցած ողբերգական պատերազմը: Անցյալ աշնանը տեղի ունեցած բռնությունները սարսափելի մարդկային կորուստների պատճառ դարձան և գրեթե 100,000 մարդու տեղահանեցին իրենց տներից:
Ես հպարտ էի, որ այս տարի առաջնորդեցի Ներկայացուցիչների պալատի ջանքերը` ներառելու 50 մլն ԱՄՆ դոլարի հատկացում Հայաստանին մարդասիրական օգնության համար` վերականգնմանն աջակցելու նպատակով և 2 մլն ԱՄՆ դոլար` Արցախում մարդասիրական ականազերծման ծրագրի ֆինանսավորման համար:
Այդ տարածաշրջանի մարդիկ արժանի են ապրել ու արարել՝ առանց ագրեսիայի և պատերազմի մահացու հետևանքների նկատմամբ վախի: Չնայած այս լուրջ սպառնալիքներին և մարտահրավերներին, հայ ժողովուրդը շարունակում է մեծ քայլեր կատարել ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում: Հայաստանի առաջընթացը, որպես վկայություն իր ժողովրդի և առաջնորդների համար, ովքեր կարեկցանքով և վճռականությամբ առաջնորդել են նրան այս փոխակերպման ճանապարհով:
Շնորհավո՛ր Անկախությանդ օրը Հայաստան, ես նշելու եմ քեզ հետ և անհամբերությամբ սպասում եմ այն պահին, երբ նորից կվերադառնամ` մեր հիասքանչ երկրում հրաշալի հյուրընկալությունը զգալու համար:
Վստահ եմ, որ Հայաստանի ապագան պայծառ է, և միասին աշխատելով, մենք կարող ենք ապահովել խաղաղություն և բարգավաճում Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների համար, քանի որ ավելի ենք ամրապնդում մեր անսասան կապը»,-  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասված է ուղերձում:

Армянский народ продолжает шаги в деле укрепления демократии и верховенства закона: Джеки Спир
По случаю 30-летия Независимости Республики Армения сопредседатель Конгресса США по армянским вопросам, конгрессмен Джеки Спир направила видеообращение.
«Это было почти два года назад, когда я в последний раз была в Армении. Я была глубоко тронута теплотой, терпением и гостеприимством армянского народа на нашей родине. Особенно меня поразили яркие молодые люди, которых я встречала, которые, несомненно, откроют следующую страницу Армении. Они блестящие, вдохновляющие, способные, я жду от них многого. Достаточно взглянуть на Парламент Армении, где более 1/3 из 132 парламентариев впервые занимают государственные должности. Усилия молодого поколения ради блага своей страны впечатляют. Армяне также понимают, что равенство женщин и их вклад являются ключом к мирной и процветающей демократии. Женщины в Парламенте Армении составляют около 25%, а процент женщин-кандидатов с 2012 года увеличился на 17%. Фактически, Конституция Армении для мужчин и женщин гарантирует гендерное равенство, чего нет в конституции Соединенных Штатов спустя 233 года после ее ратификации. Мы в Соединенных Штатах, конечно, можем кое-чему о представительной демократии поучиться у Армении. Демократический прогресс Армении более заметен, учитывая сложность и болезненную историю его возникновения, такую как трагическая война в Арцахе в прошлом году. Осенью прошлого года насилие привело к ужасающим жертвам: почти 100 000 человек были вынуждены покинуть свои дома.
Я горжусь, что в этом году возглавила усилия Палаты представителей по предоставлению 50 миллионов долларов гуманитарной помощи Армении для оказания помощи в ее восстановлении и 2 миллиона долларов для финансирования программы гуманитарного разминирования в Арцахе.
Люди этого региона заслуживают того, чтобы жить и творить, не опасаясь агрессии или смертоносных последствий войны. Несмотря на эти серьезные угрозы и вызовы, армянский народ продолжает добиваться больших успехов в укреплении демократии и верховенства закона. Прогресс Армении, как свидетельство для ее народа и лидеров, которые с состраданием и решимостью руководили этой трансформацией.
Поздравляю с Днем Независимости, Армения, я буду отмечать его вместе с тобой! Я с нетерпением жду, когда я снова вернусь, чтобы испытать чудесное гостеприимство нашей замечательной страны.
Я уверена, что у Армении светлое будущее. Работая вместе, мы сможем обеспечить мир и процветание для Армении и Соединенных Штатов, поскольку мы еще больше укрепим наши непоколебимые связи», - как сообщает «Арменпресс», написала Джеки Спир.