Պետք է կարողանանք գլուխներս բարձր և մեջքներս ուղղած դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից և շարժվել առաջ. ՀՀ նախագահ
Պետք է կարողանանք գլուխներս բարձր և մեջքներս ուղղած դուրս գալ ստեղծված
իրավիճակից և շարժվել առաջ. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ:
«Սիրելի´ հայրենակիցներ, Հայաստանի Հանրապետության հարգելի´քաղաքացիներ,
Այսօր լրանում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 30-ամյակը: Լրանում է բարդ ու ճգնաժամային իրավիճակում, երբ առկա են բազում խնդիրներ ու մարտահրավերներ: Լրանում է աղետաբեր պատերազմի տարելիցի նախօրյակին, հազարավոր երիտասարդների կորստի ցավի, գերության կամ անհայտության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցների անորոշ ճակատագրերի, մեր հոգու և մարմնի չսպիացող վերքերի, ընդհատված երազանքների պայմաններում: Լրանում է մի ժամանակ, երբ աշխարհի հետ պարտադրված ենք դիմագրավել կորոնավիրուսի համավարակին: Լրանում է մի ժամանակաշրջանում, երբ երկիրը մեր միասնական ուսի, մեր մտքի ու համատեղ ջանքի մեծագույն կարիքն ունի, երբ մեր ինքնությունն առավել խորությամբ հասկանալու և այն պաշտպանելու անհրաժեշտություն կա, երբ միասնականության ու միմյանց լսելու, հասկանալու, փոխադարձ հարգանքի ու հանդուրժողականության, միմյանց ցավը կիսելու և միմյանց սատար լինելու խիստ կարիք կա:
30 տարի առաջ նույնպես, ինչպես այսօր, մեր ժողովրդի համար բարդ ժամանակահատված էր, և կրկին նույն հարցադրումը՝ կկարողանա՞նք հաղթահարել և ինչպե՞ս: Եվ հաղթահարեցինք. 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին իրականություն դարձրեցինք մեր բազմամյա երազանքը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հռչակեցինք անկախ պետություն: Ընդ որում, ոչ ոք մեզ անկախությունը չնվիրեց: Մենք ինքներս ձգտեցինք, պայքարեցինք և հասանք: Հասանք ոչ միայն կամքի ու նվիրվածության, այլև մեր հայրենակիցներից շատերի կյանքի գնով:
Վերստին խոնարհվում եմ բոլոր նրանց հիշատակի առաջ, ովքեր իրենց զոհաբերեցին Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության, Արցախի ազատության և անվտանգության համար: Խորին հարգանքս եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել անկախության ձեռք բերման մեջ:
30 տարվա ընթացքում տարբեր օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով չենք կարողացել լիարժեք իրացնել անկախության ընձեռած հնարավորությունը, չենք կարողացել զարգացնել հաղթանակն ու հաջողությունը: Կարծես թե դրա համար ամեն ինչ առկա էր՝ երազանքից մինչև գաղափար, ոգևորությունից մինչև կամք, անցյալի փորձից մինչև ապագայի ձգտում:
Մինչդեռ այսօր պարզվում է, որ ըստ արժանվույն չենք գնահատել այն, ինչ ունեինք: Ավելին, թերագնահատել ենք ինչպես ձեռքբերումները, այնպես էլ կորուստները:
Մեր ոգին ծառայեցրել ենք ոչ այնքան իրական հաջողություն ստեղծելուն, որքան ցանկալի հաջողությամբ ուրախանալուն:
Շուրջ երեսուն տարի անց ստացած հարվածը, ցավոք, նոր պատերազմի տեսքով էր...
Այսօր միահյուսվում են մեր երկրի և ժողովրդի պատմությունը, ներկան և ապագան: Մենք պետք է դասեր քաղենք անցյալից: Միևնույն ժամանակ պետք է թույլ չտանք, որ անցյալը կաշկանդի մեզ առաջ քայլել:
Մեր հայրենիքի կարեւորագույն խնդիրը մնում է և դեռ երկար ժամանակ լինելու է ազգային անվտանգությունը։ Մենք պարտավոր ենք ամեն ինչ անել մեր անվտանգության համակարգն ամրապնդելու համար: Առանց ուժեղ անվտանգության համակարգի չի կարող լինել ո´չ զարգացում, ո´չ էլ առաջընթաց:
Պետք է ավելի շատ ջանքեր ուղղենք մեր Հայրենիքի՝ Հայաստանի ու Արցախի ապագային միտված զարգացմանը: Բայց նախ և առաջ պետք է իրականության մեջ, այլ ոչ թե զգացմունքային դաշտում գնահատենք ու գիտակցենք անկախ պետականության կենսական արժեքը:
Պետականությունը դառնում է իրողություն, երբ ապրում է մեր մեջ, մեր աշխատանքում, մեր կենսակերպում, մեր ընտանիքում, մեր մտածողության մեջ:
Մենք պետք է ունենանք ազգային և պետական հստակ օրակարգ, տեսլական և ծրագիր, որոնք պետք է նաև ուղղորդեն մեր գործողությունները մեր գործընկերների հետ շփումներում և ընդհանրապես միջազգային հարաբերություններում: Մեզ անհրաժեշտ է ազգային ինքնության և պետականության խորին գիտակցում:
Անհրաժեշտ է միասնություն՝ Հայրենիքը դարձնելու անվտանգ, պաշտպանունակ, ուժեղ և բոլոր առումներով առողջ պետություն: Անհրաժեշտ է համբերություն և այն բանի գիտակցում, որ դժվարությունները ժամանակավոր են, և մենք կարող ենք դրանք հաղթահարել: Անհրաժեշտ է հեռատեսություն՝ անգամ ներկայիս իրավիճակում տեսնելու նոր հնարավորություններ:
Անհրաժեշտ է իրատեսություն, իրականության վերարժևորում. վերամեկնարկի կարիք ունի ոչ միայն պետությունը, այլև պետականության մեր զգացողությունը, այն կորցնելու հնարավոր վտանգի հետևանքների գիտակցումը:
Պետք է կարողանանք գլուխներս բարձր և մեջքներս ուղղած դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից և շարժվել առաջ՝ համերաշխության ու հանդուրժողականության, ազգային համաձայնության մթնոլորտում, միմյանց աչքերին արժանապատվորեն, ուղիղ և ազնվորեն նայելու համարձակությամբ, ձևականությունից, ամբոխահաճությունից հրաժարվելու և իրական քայլեր անելու հաստատակամությամբ, Հայրենիքը՝ Հայաստանը և Արցախը, անվտանգ և բարգավաճ դարձնելու նպատակաուղղվածությամբ:
Պատմությունը հիշում է թե՛ պարտություննները, թե՛ հաղթանակները: Պետք է կարողանանք որպես պետություն, որպես ժողովուրդ, որպես հասարակություն ապրել այնպես, որ պատմությանը պարտադրենք մեր մասին վկայել միայն ձեռքբերումների և հաղթանակների միջոցով:
Անկախության տոնը միավորում է բոլորիս՝ Հայաստանից մինչև Արցախ ու Սփյուռք: Թող միասնության այս զգացումը մեզ օգնի հասնելու համազգային, համահայկական ու համապետական նպատակներին:
Աստված պահապան մեր Հայրենիքին և մեր ժողովրդին Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասված է շնորհավորական ուղերձում:

Мы должны выйти из ситуации с высоко поднятой головой и идти вперед: президент РА
Президент Армен Саргсян по случаю Дня Независимости Армении направил поздравительное послание. «Арменпресс» передает поздравление президента.
«Дорогие соотечественники, уважаемые граждане Республики Армения! Сегодня исполняется 30-летие со дня провозглашения Независимости Республики Армения. Оно исполнилось в сложной и критической ситуации, когда возникло множество проблем и вызовов. Накануне годовщины катастрофической войны, в условиях боли и гибели тысяч молодых людей, неопределенных судеб наших соотечественников в плену и в неизвестности, неизлечимых ран наших душ и тел и прерванных мечтаний. В ситуации, когда мы вместе со всем миром вынуждены бороться с пандемией. В то время, когда страна остро нуждается в нашей сплоченности, в наших умах и в наших совместных усилиях. Когда нам нужно глубже осознать и защитить свою идентичность, когда нам нужны единство и умение выслушать, понять, проявить взаимное уважение и терпимость, разделить боль друг друга.
30 лет назад, как и сегодня, был трудный период для нашего народа, опять же стоял вопрос, как мы сможем его преодолеть? И мы победили! 21 сентября 1991 года мы осуществили нашу давнюю мечту - объявить Республику Армения независимым государством. Более того, нашу независимость никто нам не преподнес. Мы старались, мы боролись и мы достигли. Достигли своей волей и самоотдачей, и ценой жизни многих наших соотечественников.
Я вновь преклоняюсь перед памятью всех тех, кто пожертвовал собой ради Независимости, суверенитета, свободы и безопасности Арцаха. Я выражаю глубочайшее уважение всем тем, кто внес свой вклад в достижение Независимости.
В течение 30 лет по разным объективным и субъективным причинам мы не смогли в полной мере реализовать возможности, предоставленные Независимостью, нам не удалось развить победу и успех. Казалось, что для этого есть все, и мечты и идеи, воодушевление и воля, опыт прошлого и стремление к будущему.
Однако сегодня выяснилось, что мы не оценили то, что имели. Более того, мы недооценили как достижение, так и потери.
Силу своего духа мы использовали не столько для достижения настоящего успеха, сколько для того, чтобы радоваться желаемому успеху.
Удар, полученный через тридцать лет, к сожалению, принял форму новой войны ...
Сегодня история нашей страны, людей, настоящее и будущее переплелись. Мы должны извлечь уроки из прошлого. В то же время мы не должны позволять прошлому - мешать нам двигаться вперед.
Самым главным вопросом нашей Родины остается, и еще долго будет оставаться национальная безопасность. Мы должны сделать все возможное, чтобы укрепить нашу систему безопасности. Без сильной системы безопасности не сможет добиться развития и прогресса.
Мы должны приложить больше усилий для будущего развития нашей Родины - Армении и Арцаха. Но сначала мы должны оценить и осознать жизненную ценность Независимого государства в реальности, а не в эмоциональном поле.
Государственность становится реальностью, когда она живет в нас, в нашей работе, в нашем образе жизни, в нашей семье, в нашем образе мышления.
У нас должна быть четкая национальная государственная повестка дня, видение, программа, которая должна направлять наши действия в отношениях с нашими партнерами и в международных отношениях в целом. Нам нужно глубокое осознание национальной идентичности и государственности.
Нам нужно единство, чтобы наша Родина стала безопасным, сильным, здоровым государством во всех отношениях. Требуется терпение, чтобы понять, что эти трудности временные, мы сможем их преодолеть. Нам нужна дальновидность, чтобы увидеть новые возможности даже в такой ситуации.
Нужен реализм, переосмысление действительности. Не только государство должно быть перезапущено, но и наше чувство государственности, осознание возможной опасности ее утраты.
Мы должны суметь выйти из сложившейся ситуации с высоко поднятой головой и выпрямленной спиной. Двигаться вперед в атмосфере солидарности и терпимости, национального согласия,  смело, достойно, прямо и честно смотреть друг друга в глаза, с твердой решимостью отказаться от формализма, популизма и сделать реальные шаги. И своей целеустремленностью сделать нашу Родину - Армению и Арцах безопасной и процветающей.
История помнит и поражения, и победы. Мы должны уметь жить как государство, как народ, как общество таким образом, чтобы заставить историю говорить лишь о наших достижениях и победах.
День Независимости объединяет всех нас – Армению, Арцаха и Диаспору. Пусть это чувство единства поможет нам в достижении наших общенациональных, общеармянских и общегосударственных целей.