Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է 16 տոկոսով՝ կազմելով 1.9 մլրդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2021-ի առաջին կիսամյակում աճել է 16 տոկոսով՝ կազմելով 1.9 մլրդ դոլար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ Երևանում Armenia Business Forum-ի շրջանակում «Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցություն. Հեռանկարային նախագծեր» խորագրով քննարկման ժամանակ:
Գրիգորյանը նախ հիշեցրեց, որ 2019 թվականին առաջին անգամ ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև առևտուրը գերազանցել է 2 մլրդ դոլարի մակարդակը:
«Չնայած գլոբալ համաճարակի թելադրանքով մեր քաղաքացիների տեղաշարժի և ապրանքների տեղաշարժի պարտադրված սահմանափակումներին՝ 2020-ին մեզ հաջողվեց երկկողմ առևտրի ընդամենը մի փոքր անկում գրանցել»,-ասաց փոխվարչապետը:
Իսկ ինչ վերաբերում է ընթացիկ տարվան՝ Գրիգորյանը նկատեց, որ աճն արդեն ակնհայտ է.
«Տարվա առաջին կիսամյակի համար ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 1.9 մլրդ ԱՄՆ դոլար (աճը 16 տոկոս),  ներմուծման աճը կազմել է 9 տոկոս, իսկ արտահանումը՝ 36 տոկոս»:
Արտահանման հիմնական մասը կազմել են թանկարժեք և ոչ թանկարժեք մետաղները, քարերը և դրանցից ստացված արտադրանքը, ինժեներական արտադրանքը, գյուղատնտեսական ապրանքները, թեթև արդյունաբերությունը, քիմիական արտադրանքը և սննդամթերքը: Գրիգորյանը նկատեց, որ արտահանման ծավալների ավելացման ակնհայտ հեռանկարներ կան, առաջին հերթին `ոչ հումքային արտադրանքի:
«Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ ռացիոնալ կլիներ ակտիվացնել արդյունաբերական համագործակցությունը և համատեղ կորպորացիաների և արդյունաբերությունների զարգացումը, իրականացնել համատեղ նորարարական նախագծեր, որոնք թույլ կտան մրցունակ լինել արտաքին գործընկերների նկատմամբ»,-ասաց նա:

Товарооборот между Арменией и Россией увеличился на 16%, составив $1,9 млрд
Товарооборот между Арменией и Россией в первом полугодии 2021 года увеличился на 16%,  составив $1,9 млрд.
Как  передает Арменпресс, об этом заявил вице-премьер РА Мгер Григорян в рамках Armenian  Business Forum-2021.
Григорян  напомнил, что в 2019 году впервые товарооборот между Арменией и Россией превысил $2 миллиарда.
«Несмотря на пандемию, введенныю ограниченияна передвижение наших граждан, перемещение товаров, в 2020 году нам удалось зафиксировать лишь небольшое снижение двусторонней торговли», - сказал вице-премьер.
А что касается текущего года, Григорян отметил, что рост уже очевиден.
«За первое полугодие товарооборот составил $1,9 млрд  (рост на 16%), рост импорта составил 9%, экспорта - 36%».
Основную часть экспорта составили драгоценные и недрагоценные металлы, камни и  изделия из них, продукция машиностроения, сельскохозяйственная продукция, легкая промышленность, химическая продукция и продукты питания. Григорян отметил, что есть очевидные перспективы увеличения объемов экспорта, прежде всего несырьевой  продукции.
«Все это свидетельствует о том, что было бы целесообразно и рационально активизировать производственное сотрудничество, развитие производств и совместных корпораций, реализовывать совместные инновационные проекты, которые позволят нам быть конкурентоспособными с зарубежными партнерами», - сказал Мгер Григорян.