Տարբեր մասնագիտությունների տեր ՀՀ քաղաքացիները հոլովակներով շնորհավորել են անկախության 30-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ անկախության 30-ամյակի կապակցությամբ Պետական միջոցառումների նախապատրաստման և կազմակերպման հանձնաժողովի հանձնարարությամբ պատրաստվել են ՀՀ անկախության տոնին նվիրված հոլովակներ և պաստառներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  «Անկախ հայրենիքիս հետ» խորագրով հոլովակներում տարբեր մասնագիտությունների տեր քաղաքացիներն են՝ շինարար, մեքենավար, գրադարանավարուհի, բժիշկ ու ոստիկան:
Հայաստանի Անկախության հռչակագիրն ընդունվել է 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայաստանի Գերագույն խորհրդի առաջին նստաշրջանում: Խորհրդարանի որոշմամբ` 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին անցկացվել է ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու և անկախ պետականություն հռչակելու մասին հանրաքվե:
Հանրաքվեն անցկացվել է խորհրդային ընտրական օրենսգրքով և անցել ազատ ու թափանցիկ: Ընտրություններից երկու օր անց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակել է քվեարկության արդյունքները, ըստ որոնց՝ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող 2 մլն 163 հազար 967 մարդուց քվեարկությանը մասնակցել էր 2 մլն 56 հազար 792-ը, այսինքն՝ քաղաքացիների 95,5 տոկոսը: Անկախ ապրելուն կողմ էր քվեարկել 2 մլն 42 հազար 617 հոգի, դեմ` ընդամենը 0,46 տոկոսը: Որ հանրաքվեն անցկացվել էր արդար ու թափանցիկ, վկայում էր 25 երկրից գրանցված 117 դիտորդ: Հայաստանի Հանրապետությունն իր անկախությունը փաստացիորեն հռչակել է այն ժամանակ, երբ ԽՍՀՄ փլուզումն արդեն գրեթե անկասելի գործընթաց էր:

Граждане РА разных профессий поздравили с 30-летием независимости РА в видеороликах
По случаю 30-летия независимости Республики Армения и по поручению Государственного комитета по подготовке и организации мероприятий были изготовлены клипы и плакаты, посвященные Дню независимости Республики Армения.
Как  передает Арменпресс, в видеороликах «С моей независимой Родиной» присутствуют граждане разных профессий: строитель, водитель, библиотекарь, врач и милиционер.
Декларация независимости Армении была принята 23 августа 1990 года на первой сессии Верховного Совета Армении. Решением парламента 21 сентября 1991 года был проведен референдум о выходе из СССР и провозглашении независимого государства.
Референдум проводился в соответствии с Избирательным кодексом СССР, он проводился  свободно и прозрачно. Через два дня после выборов Центральная избирательная комиссия объявила результаты голосования, согласно которым из 2 миллионов 163 тысяч 967 человек, имеющих право на участие в референдуме, приняли участие 2 миллиона 56 тысяч 792 человека, то есть 95,5% граждан. голосование. За независимость и самостоятельную жизнь проголосовали 2 миллиона 42 тысячи 617 человек, против - 0,46%.
Тот факт, что референдум прошел честно и прозрачно, подтвердили 117 наблюдателей из 25 стран. Республика Армения фактически провозгласила свою независимость в то время, когда распад СССР  стал  уже практически неудержимым процессом.