Անընդունելի է երկրների կողմից ահաբեկչական կազմավորումների օգտագործումը ռազմաքաղաքական նպատակներով. Փաշինյան
Անընդունելի է երկրների կողմից ահաբեկչական կազմավորումների օգտագործումը
ռազմաքաղաքական նպատակներով. Փաշինյան
ԴՈՒՇԱՆԲԵ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը խիստ շահագրգռված է ՀԱՊԿ և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության տարածաշրջաններում միջազգային ահաբեկչության սպառնալիքի արդյունավետ զսպմամբ, անընդունելի է համարում առանձին երկրների կողմից ահաբեկչական կազմավորումների օգտագործումը որոշակի ռազմաքաղաքական նպատակների հասնելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Դուշանբեից՝ այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության համատեղ նիստում:
Փաշինյանը նախ շնորհավորեց ներկաներին Շանհայի համագործակցության կազմակերպության 20- ամյակի կապակցությամբ՝ նշելով, որ անցած տարիների ընթացքում ՇՀԿ-ն կայացել է որպես տարածաշրջանային անվտանգության և համագործակցության ոլորտում փոխգործակցության կարևոր հարթակ: Վարչապետը նաև շնորհակալություն հայտնեց Տաջիկստանի նախագահին՝ մեծարգո Էմոմալի Ռահմոնին, ջերմ ընդունելության և այսօրվա հանդիպման կազմակերպման համար:
«Մեր հանդիպումը տեղի է ունենում ժամանակահատվածում, երբ Աֆղանստանում արմատական փոփոխությունները երկրում բոլորովին նոր իրավիճակ են ստեղծել: Դրանց բնույթը զգալի ազդեցություն ունի ոչ միայն երկրում և տարածաշրջանում զարգացումների, այլև՝ ամբողջ աշխարհում իրավիճակի և իրադարձությունների հետագա զարգացման վրա: Մենք ուշադիր հետևում ենք Աֆղանստանում և նրա շուրջ զարգացումներին»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց՝ ռազմական գործողությունների ավարտի, պետական պաշտոնյաների համընդհանուր համաներման, ներառական կոալիցիոն կառավարություն ստեղծելու մտադրությունների, իսլամական իրավական համակարգում կանանց իրավունքների հարգման և երկրում թմրամիջոցների արտադրությունն արմատախիլ անելու ցանկության մասին նախնական փուլում արված հայտարարությունները լավատեսությամբ ընդունվեցին միջազգային հանրության կողմից:
«Նման միջոցառումների արագ և լիարժեք իրականացումը կնպաստեր երկրում խաղաղության, կարգուկանոնի և կայունության հաստատմանը: Սակայն ստիպված ենք արձանագրել, որ այս փուլում այդ մտադրությունները դեռևս կոնկրետ արտացոլում չեն գտել թալիբների ձեռնարկած քայլերում:Վստահ ենք, որ Աֆղանստանում իրավիճակի երկարաժամկետ կարգավորման երաշխիքն արդար քաղաքական գործընթացն է` բոլոր աֆղանցիների ներգրավմամբ և երկրում բոլոր էթնիկ և կրոնական համայնքների ներկայացվածությամբ»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը դրա համար խիստ անհրաժեշտ համարեց, որ բոլոր կողմերը զսպվածություն ցուցաբերեն և վերահաստատեն իրենց՝ տարաձայնությունները բացառապես երկխոսության և բանակցությունների միջոցով լուծելու պատրաստակամությունը:
«Որպես ՀԱՊԿ անդամ երկիր, մենք ցանկանում էինք, որպեսզի ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու ողջ պարագծում՝ հավաքական անվտանգության բոլոր շրջաններում խաղաղությունն ու հանգստությունը տիրեր: Հայաստանը խիստ շահագրգռված է ՀԱՊԿ և ՇՀԿ տարածաշրջաններում միջազգային ահաբեկչության սպառնալիքի արդյունավետ զսպմամբ: Պատեհ պահին համարժեք արձագանքի բացակայության դեպքում դա կարող է հանգեցնել իրավիճակի հետագա արմատականացմանը և ահաբեկչական ցանցերի՝ հարևան երկրներ և հատկապես հակամարտության գոտիներ ներթափանցմանը: Մենք խստորեն դատապարտում ենք ահաբեկչությունն ու ծայրահեղականությունն՝ իրենց բոլոր ձևերով և դրսևորումներով: Հատկապես անընդունելի է առանձին երկրների կողմից ահաբեկչական կազմավորումների օգտագործումը որոշակի ռազմաքաղաքական նպատակների հասնելու համար»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանն այս առումով ավելի սերտ երկխոսության և փոխգործակցության կոչ է անում, առաջին հերթին իրավապահ մարմինների և հատուկ ծառայությունների մակարդակով՝ տեղեկատվության և փորձի փոխանակման, ինչպես նաև մեր Կազմակերպության գործող մեխանիզմների շրջանակներում ահաբեկչության սպառնալիքը չեզոքացնելու ուղղությամբ արդյունավետ համատեղ գործողությունների իրականացման նպատակով:

Countries’ use of terrorist groups for military-political purposes unacceptable – Armenian PM
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. Armenia is strongly interested in the effective restraint of threat of international terrorism in the CSTO and the Shanghai Cooperation Organization’s space, considers unacceptable the use of terrorist groups by separate countries for achieving some military-political goals, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the joint session of the CSTO and the Shanghai Cooperation Organization in Tajikistan, Armenpress correspondent reports from Dushanbe.
First of all, the Armenian PM congratulated the session participants on the 20th anniversary of the Shanghai Cooperation Organization, stating that over the past years this Organization has developed as an important cooperation platform in the fields of regional security and partnership. Pashinyan also thanked the President of Tajikistan for the warm reception and the organization of today’s meeting.
“Our meeting is taking place in a period when the radical changes in Afghanistan have created an absolutely new situation in the country. Their nature significantly affects the developments not only in the country and the region, but also the further development of the situation around the globe. We are closely following the developments in and around Afghanistan”, the Armenian PM said.
He noted that the statements made at the preliminary stage about the wish to end the military operations, pardon the officials, create an inclusive coalition government, respect the rights of women in the Islamic legal system and eradicate the production of drugs in the country were accepted with optimism by the international community. “The implementation of such actions would have contributed to the establishment peace, discipline and stability in the country. However, we have to note that at this stage these intensions are not seen yet in the actions of the Taliban. We are confident that the guarantee to the long-term settlement of the situation in Afghanistan is the fair political process with the involvement of all Afghans and with the representation of all ethnic and religious communities in the country”, Pashinyan said.
For this purpose he stated that all sides must demonstrate soberness and reaffirm their readiness to solve all disagreements exclusively through dialogue and negotiations.
“As a member state of the CSTO, we wished to see peace and calmness in the entire responsibility zone of the CSTO, in all regions of the collective security. Armenia is strongly interested in effectively curbing the threat of international terrorism in the CSTO and the SCO regions. In case of the absence of an adequate response at the right time, this could lead to further escalation of the situation and the infiltration of terrorist networks to neighboring countries and especially conflict zones. We strongly condemn terrorism and extremism in all their forms and manifestations. The use of terrorist organizations by separate countries for some military-political goals is particularly unacceptable”, Pashinyan added.
He stated that Armenia calls for closer dialogue and mutual partnership in this respect, first of all at the level of law enforcement agencies and special services, for exchange of experience and information, as well as for conducting effective joint operations for neutralizing terror threat within the frames of mechanisms operating in our Organization.