Մոսկվան վերահաստատում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծման- սահմանազատման անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի խնդրահարույց հատվածներում տիրող իրավիճակը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հատվածներում ադրբեջանցիների կողմից իրանական բեռնատարներն ստուգելը և դրանց վարորդներից գումար գանձելը հերթական անգամ հաստատում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծման ու սահմանազատման աշխատանքները սկսելու անհրաժեշտությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ ամենշաբաթյա հեռավար ճեպազրույցի ընթացքում մեկնաբանելով հայ լրագրողի բարձրացրած հարցը Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի խնդրահարույց հատվածներում տիրող իրավիճակի և, մասնավորապես, այն փաստի առնչությամբ, որ ադրբեջանական կողմը նշված ճանապարհին ստուգում է իրանական բեռնատարների վարորդների փաստաթղթերը և գումարներ է գանձում նրանցից:
Զախարովայի խոսքով՝ Ռուսաստանը ուշադրությամբ հետևում է հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին հատվածներում տիրող իրավիճակին:
«Ռուսաստանի առաջարկները այդ հարցի առնչությամբ փոխանցվել են ե՛ւ Բաքվին, ե՛ւ Երևանին: Մենք ակնկալում ենք, որ շուտով կստանանք պատասխան՝ հետագա ընթացքը ձևավորելու նպատակով: Զուգահեռաբար կշարունակենք Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ համատեղ ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման ուղղությամբ՝ բարձրագույն մակարդակով 2020-ի նոյեմբերի 9-ին և 2021-ի հունվարի 11-ին ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների համաձայն», - նշել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը:
Սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ ԱԱԾ-ն հայտնեց, որ Ադրբեջանի Հանրապետության ոստիկանությունը Որոտան բնակավայրի մոտ, միջպետական ճանապարհի՝ պատերազմից հետո ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության տակ անցած հատվածում կանգնեցնում և ստուգում է իրանական պետհամարանիշներով բեռնատարների վարորդների և բեռների փաստաթղթերը: Տեղի ունեցածի կապակցությամբ Հայաստանում Իրանի դեսպանատունը հայտարարեց, որ ճանապարհների խոչընդոտների վերացումը օրակարգային է Իրանի համար: Ըստ հայտարարության՝ Իրանը ուշադիր հետևում է Կովկասի տարածաշրջանում վերջին ամիսներին տեղի ունեցող զարգացումներին և հետամուտ է լինելու հարևան երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ առևտրի դյուրացման տարբեր եղանակներին:

Moscow reaffirms the need for demarcation between Armenia and Azerbaijan
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. The situation on the problematic sections of the Kapan-Goris interstate road in Syunik, including the inspection of Iranian trucks by Azerbaijanis in areas under Azerbaijani control and the charging of money from their drivers, once again confirms the need to start delimitation and demarcation work between Armenia and Azerbaijan, ARMENPRESS reports official representative of the Russian MFA Maria Zakharova said during a weekly briefing․
According to Zakharova, Russia attentively follows the developments in concrete sections of the Armenian-Azerbaijani border.
‘’Russia's proposals on this issue have been passed to both Baku and Yerevan. We look forward to hearing from the sides for organizing the future process. In parallel, we will continue our joint efforts with Azerbaijan and Armenia to unblock transport links in the region, in accordance with the trilateral agreements reached on November 9, 2020 and January 11, 2021 at the highest level’’, Zakharova said.
On September 12, the National Security Service of Armenia reported that the police of the Republic of Azerbaijan stopped and checked the cargo documents of truck drivers with Iranian license plates on of the interstate road near the Vorotan settlement that passed under Azerbaijani control after the war. In connection with the incident, the Iranian Embassy in Armenia stated that the elimination of roadblocks is an imperative for Iran. According to the statement, Iran is closely following the developments in the Caucasus region in recent months, will pursue various ways of facilitating trade with neighboring countries, including Armenia.