Նոր Զելանդիան թույլ չի տա ավստրալական սուզանավերի մուտքը երկրի տարածքային ջրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուժի մեջ Է մնում Նոր Զելանդիայի արգելքը երկրի տարածքային ջրեր ավստրալական սուզանավերի մուտքի վրա, չնայած AUKUS դաշինքի (Ավստրալիա- Մեծ Բրիտանիա-ԱՄՆ) շրջանակներում ատոմային սուզանավերի կառուցման վերաբերյալ Ավստրալիայի որոշմանը: Այդ մասին հայտարարել Է Նոր Զելանդիայի վարչապետ Ջասինդրա Արդեռնը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
1984 թվականից Նոր Զելանդիայի իշխանություններն սկսել են իրականացնել «միջուկազերծ գոտու» քաղաքականություն, որի շրջանակներում արգելվել Է միջուկային զենքով նավերի մուտքը երկրի տարածքային ջրեր: 1987 թվականին այդ դրույթներն ընդլայնվել են եւ ամրագրվել օրենսդրությամբ:
«Այդ պայմանավորվածության (AUKUS) կենտրոնական տարրը ատոմային սուզանավերի կառուցումն Է, որոնք բազավորվելու են Աստրալիայի սահմաններից դուրս: Ավստրալիայի վարչապետ Մորիսոնը հասկանում Է մեր դիրքորոշումն ատոմային սուզանավերի եւ միջուկային զենքի վերաբերյալ, դա, իհարկե, նշանակում Է, որ նրանք (երկրները) հասկացել են մեր հավանական դիրքորոշումը»,-ճեպազրույցում հայտարարել Է Արդեռնը. տեսագրությունը զետեղված Է նրա Facebook-ում:
Վարչապետի խոսքով՝ ինչպես նորզելանդացիները, այնպես Էլ ավստրալացիները լավ գիտակցում են, թե ինչու Նոր Զելանդիան «չԷր ցանկանա լինել նախագծի մի մաս»: Վարչապետն ընդգծել Է, որ Նոր Զելանդիան ունի իր սեփական արտաքին քաղաքականությունը, որը հիմնվում Է Խաղաօվկիանոսյան տարածաշրջանում կայունության եւ «սկզբունքների վրա հիմնված կարգուկանոնի վրա»: «Խոսքը մեզ համար մեր ներքին ջրերի մասին Է, որտեղ մենք ունենք իրավասություն, եւ այդ պատճառով ենք մենք այդպիսի դիրք գրավել»,-նշել Է վարչապետը:
Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնն ավելի վաղ հայտարարել Էր, որ Ավստրալիան առնվազն ութ ատոմային սուզանավ կստանա AUKUS պաշտպանական դաշինքի (Ավստրալիա- Մեծ Բրիտանիա-ԱՄՆ) շրջանակներում: Սեպտեմբերի 15-ի երեկոյան Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը, ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը եւ Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը համատեղ հայտարարություն են հրապարակել պաշտպանության եւ անվտանգության բնագավառում գործակցության նոր եռակողմ ձեւաչափ ստեղծելու մասին, որը կստանա AUKUS անվանումը: Այս դաշինքի շրջանակներում առաջին նախաձեռնությունը կդառնա ատոմային սուզանավերի ստեղծումն Ավստրալիայի ռազմածովային նավատորմի համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Новая Зеландия не позволит австралийским подлодкам заходить в воды страны
Запрет Новой Зеландии на заход атомных судов в территориальные воды страны останется в силе, несмотря на решение Австралии о строительстве атомных подлодок в рамках оборонного альянса AUKUS (Австралия-Великобритания-США), заявила премьер-министр Новой Зеландии Джасинда Ардерн.
С 1984 года власти Новой Зеландии начали осуществлять политику "безъядерной зоны", в рамках которой был запрещен заход в территориальные воды страны судов с ядерным оружием. В 1987 году эти положения были расширены и закреплены законодательно,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Центральный элемент этой договоренности (AUKUS – ред.) – строительство атомных подводных лодок, которые будут базироваться за пределами Австралии. Премьер-министр (Австралии Скотт –ред.) Моррисон открыт и понимает нашу позицию относительно атомных подлодок и ядерного оружия, это, конечно, означает, что они (страны – ред.) поняли нашу вероятную позицию", - заявила Ардерн на брифинге, видеозапись размещена в ее Facebook.
По словам премьера, как новозеландцы, так и австралийцы хорошо осознают, почему Новая Зеландия "не хотела бы быть частью проекта". Премьер подчеркнула, что у Новой Зеландии собственная внешняя политика, которая базируется на стабильности и на "порядке, основанном на правилах" в Тихоокеанском регионе.
"Для нас речь идет о наших внутренних водах, где у нас имеется юрисдикция, и поэтому мы заняли такую позицию", - отметила премьер.
Австралийский премьер Скотт Моррисон ранее заявил, что Австралия получит по меньшей мере восемь атомных подводных лодок в рамках оборонного альянса AUKUS (Австралия-Великобритания-США).
В среду вечером премьер Великобритании Борис Джонсон, президент США Джо Байден и премьер-министр Австралии Скотт Моррисон в опубликованном совместном заявлении объявили о создании нового партнерства AUKUS в сфере обороны и безопасности. Первой инициативой в рамках альянса AUKUS станет создание атомных подводных лодок для военно-морского флота Австралии.