Հայաստան, Ռուսաստան, Իրան, Բելառուս, Հնդկաստան․ «Armenia Expo 2021»-ը մեկ հարկի տակ է հավաքել մոտ 200 կազմակերպություն
Հայաստան, Ռուսաստան, Իրան, Բելառուս, Հնդկաստան․ «Armenia Expo 2021»-ը մեկ
հարկի տակ է հավաքել մոտ 200 կազմակերպություն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Armenia Expo 2021» 20-րդ միջազգային ունիվերսալ արդյունաբերական ցուցահանդեսային ֆորումը մեկ հարկի տակ է հավաքել տնտեսության տարբեր ճյուղերը ներկայացնող մոտ 200 կազմակերպություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս տարի ավելի է ընդլայնվել մասնակիցների աշխարհագրությունը, և ներկա էին ընկերություններ 7 երկրից՝ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Իրանից, Բելառուսից, Հնդկաստանից, Իտալիայից, Կոլումբիայից։
«Armenia Expo 2021»-ն կազմակերպել են Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունն ու Logos Expo Center ցուցահանդեսային ընկերությունը։ Այն մեկնարկել է սեպտեմբերի 16-ին և տևելու մինչև 18-ը։
Արդյունաբերողների և գործարարների միության  փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը նշեց, որ հայկական շուրջ 80 կազմակերպություն իր արտադրանքն է ներկայացնում ցուցահանդեսին։
«Ուրախ կլինեմ, որ նման առիթներ ավելի շատ ստեղծվեն, և մեր արտադրողների ու մեզ հետ համագործակցող երկրների արտադրանքը ներկայացնելով, նպաստենք մեր երկրի զարգացմանը։ Վստահ եմ, որ կկարողանանք հասնել նորանոր հաջողությունների»,- նշեց Կարամանուկյանը։
ՀՀ-ում Բելառուսի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկն էլ ողջունեց բոլոր ներկաներին և ընդգծեց, որ նման միջոցառումներն անգին են, քանի որ դրանք իրականացվում են մարդկության համար դժվարին ժամանակներում։
«Բավական շատ ձեռներեցներ են ժամանել Հայաստան՝ մասնակցելու այս ցուցահանդեսին։ Բելառուսից 11 կազմակերպություն է ներկայացված այստեղ։ Համոզված եմ, որ նման միջոցառումները, որ իրականացվում են, նպաստում են ոչ միայն ընդունող երկրի, այլև մասնակիցների զարգացմանը»,- ասաց Կոնյուկը։
ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալը նշեց, որ վերջին երկու տարում տնտեսական ոլորտին առնչվող նման մեծամասշտաբ միջոցառում Հայաստանում չէր եղել։
«Այստեղ ներկայացված բոլոր ընկերություններն այսօր հնարավորություն կունենան ցուցադրել իրենց արտադրանքը ներկաներին։ Ես շատ հպարտ եմ, որ մեր երկրից 25 կազմակերպություն է ներկայացված այս ցուցահանդեսին։ Ես համոզված եմ, որ նման միջոցառումները լավ են անդրադառնում տնտեսության վրա, և մեր երկիրը նույնպես բացառություն չի լինի»,- նշեց Դան Դեվալը։
Ռուսաստանի Դաշնության առևտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոն ասաց, որ նման մակարդակի ցուցահանդեսներին բոլորը ցանկանում են իրենց մասնակցությունն ունենալ։
«Այսօրվա ցուցահանդեսին ՌԴ-ից մասնակցում է 4 պատվիրակություն՝ Լիպեցկից, Ռյազանից, Կրասնոդարից և Կուրգանից։ Հույս ունեմ, որ այս հարթակը նոր նախագծերի, պայմանագրերի հիմք կհանդիսանա։ Հունվար-հուլիս ամիսներին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառության աճ է գրանցվել՝ 17․5 տոկոսով։ Կարծում եմ, որ ամսվա վերջին ավելի բարձր ցուցանիշներ կգրանցվեն»,- ասաց Դոնչենկոն։
Ցուցահանդեսին ներկայացված էր նաև Արցախի տաղավար։ Քրիստինե Սարգսյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց, որ իրենք Հադրութից են (Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո գտնվում է Ադրբեջանի հսկողության տակ), հոկտեմբեր ամսից տեղափոխվել են Երևան և ներկայացնում են Հադրութի քաղցրավենիքը։
«Մենք ժենգյալով հաց ենք թխում, փախլավա, գաթա։ Հադրութում մայրիկիս համար այս ամենը հոբբի էր, խանութ ունեինք և վաճառում էինք նրա թխած խմորեղենը։ Հիմա ապրում ենք Երևանում: Ես այժմ սովորում եմ ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում։ Այստեղ բացել ենք «Hadrut’s bakery» խանութը։ Մայրիկս ու մորաքույրս տեղում թխում են, փորձում Հադրութի առանձնահատկությունները պահել ու մարդկանց սովորեցնել այնտեղի համին ու հոտին»,- ասաց Քրիստինեն:
Ցուցահանդեսին ներկայացված էին տարբեր ոլորտներ՝ ծանր, թեթև, լեռնամետալուրգիական ու քիմիական արդյունաբերություն, քարամշակում, մեքենաշինություն, էլեկտրոնիկա, ջեռուցման համակարգեր, վերանորոգում, սնունդ, խմիչք, ուղևորափոխադրումներ, բեռնափոխադրումներ, տուրիզմ և այլն։

Армения, Россия, Иран, Беларусь, Индия: в «Armenia Expo 2021» участвует около 200 организаций
XX Международный универсальный промышленный экспозиционный форум «Armenia Expo 2021» собрал под одной крышей около 200 организаций, представляющих различные отрасли экономики.
Как сообщает «Арменпресс», в этом году география участников расширилась, участвуют компании из 7 стран - Армении, России, Ирана, Беларуси, Индии, Италии и Колумбии.
Экспозиционный форум «Armenia Expo 2021» организовали Союз промышленников и предпринимателей Армении и компания «Logos Expo Center». Выставка открылась 16 сентября, продлится до 18 сентября.
Заместитель председателя Союза промышленников и предпринимателей Нерсес Караманукян отметил, что на выставке свою продукцию представляют около 80 армянских организаций.
«Я буду рад, если таких поводов будет больше, и, представляя продукцию наших производителей и сотрудничающих с нами стран, мы будем способствовать развитию нашей страны. Уверен, что мы сможем добиться новых успехов», - сказал Нерсес Караманукян.
Чрезвычайный и полномочный посол Беларуси в Республике Армения, Александр Конюк приветствуя всех присутствующих, подчеркнул, что подобные мероприятия бесценны, поскольку проводятся в тяжелые времена.
«Для участия в этой выставке в Армению приехало немало предпринимателей. Здесь присутствуют 11 компаний из Беларуси. Убежден, что подобные мероприятия способствуют развитию не только принимающей страны, но и участников», - сказал Александр Конюк.
Чрезвычайный и полномочный посол Индии в Армении Кишан Дан Деваль отметил, что за последние два года в Армении не проводилось столь масштабное мероприятие, связанное с экономической сферой.
«Все представленные здесь компании получат возможность продемонстрировать свою продукцию. Я горжусь, что на этой выставке представлено 25 организаций из нашей страны. Я убежден, что такие мероприятия хорошо влияют на экономику. Наша страна также не исключение», - сказал Кишан Дан Деваль.
Торговый представитель РФ Анна Донченко отметила, что все хотят участвовать в выставках такого уровня.
«В сегодняшней выставке участвуют четыре делегации из России: из Липецка, Рязани, Краснодара и Кургана. Надеюсь, что эта площадка станет основой для новых проектов и соглашений. В январе-июле товарооборот между Арменией и Россией увеличился на 17,5%. Я думаю, что в конце месяца будут зафиксированы более высокие показатели», - сказала Анна Донченко.
На выставке был представлен и павильон Арцаха. В беседе с «Арменпресс» Кристине Саркисян сообщила, что они из Гадрута, который после 44-дневной войны в Арцахе оказался под контролем Азербайджана. В октябре они переехали в Ереван и готовят сладости Гадрута.
«Выпекаем лепешки с женгялом, пахлаву, гату. В Гадруте все это было хобби мамы, у нас был магазин, мы продавали ее выпечку. Сейчас мы живем в Ереване. Я учусь на факультете экономики и менеджмента ЕГУ. Здесь мы открыли магазин «Гадрутская выпечка». Моя мама и тетя пекут, стараясь сохранить особенности Гадрута и приучить людей к этому вкусу и запаху», - сказала Кристина.
На выставке представлены различные сферы: тяжелая, легкая, горнодобывающая, металлургическая и химическая промышленности, обработка камня, машиностроение, электроника, системы отопления, ремонт, продукты питания, напитки, пассажирские перевозки, грузоперевозки, туризм и др.