Էմոմալի Ռահմոնը երախտագիտություն հայտնեց ՀԱՊԿ անդամ պետություններին համատեղ աշխատանքի համար
ԴՈՒՇԱՆԲԵ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀԱՊԿ-ում Տաջիկստանի նախագահությունը համընկել է արտակարգ մարտահրավերների և սպառնալիքների ժամանակաշրջանի հետ, որոնց բախվել է տարածաշրջանը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդի նիստի մեկնարկին ասաց Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը։
Նա նշեց, որ կողմերին հաջողվել է ընդհանուր առմամբ պահպանել քաղաքական փոխգործակցության բարձր մակարդակը և ապահովել արտաքին քաղաքական դիրքորոշումների համակարգումը, ՀԱՊԿ երկրները շարունակել են միջազգային տարածաշրջանային օրակարգի արդիական հարցերի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունների ընդունման պրակտիկան, ընդլայնվել է միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը:
«Մենք կարողացանք ավարտել ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի վերազինման ծրագրի ընդունման աշխատանքները։ Սա շատ կարևոր ձեռքբերում է։ Համապատասխան որոշումը կկայացվի այսօր։ Առաջադրանքները կատարելու հարցում պահպանվել է Հավաքական անվտանգության ուժերի պատրաստվածության բարձր մակարդակը, ինչը չափազանց կարեւոր է՝ հաշվի առնելով հարևան Աֆղանստանում լարված իրադրությունը», - հայտարարեց Էմոմալի Ռահմոնը։
Տաջիկստանի նախագահի խոսքով՝ ընդլայնվել են շփումները միջազգային կազմակերպությունների հետ, ՀԱՊԿ-ը լայնորեն ներկայացվել է միջազգային հարթակներում։ Կազմակերպությունը նաև որակապես առաջ է շարժվել խաղաղարար ներուժի զարգացման գործում։
Էմոմալի Ռահմոնը երախտագիտություն հայտնեց ՀԱՊԿ անդամ պետություններին համատեղ աշխատանքի համար։
Տաջիկստանի ղեկավարը հավելեց նաև, որ կատարված ողջ աշխատանքում մեծ դեր ունի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը։

DUSHANBE, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Tajikistan’s President Emomali Rahmon said at the CSTO summit in Dushanbe that his country’s chairmanship of the military bloc coincided with a period of emergency challenges and threats facing the region.
The Tajik leader said that the member states of the organization were generally able to maintain high level of political partnership and ensure coordination of foreign political positions, and that inter-parliamentary partnership was expanded and the practice of adopting joint declarations on pressing issues continued.
“We were able to complete the work of adopting the re-equipment program of the CSTO collective rapid reaction forces. This is a very important achievement. The respective decision will be adopted today. In terms of fulfilling objectives, the high level of readiness of the Collective Security Forces was maintained, which is extremely important, given the tense situation in neighboring Afghanistan,” President Rahmon said.
He added that during his country’s chairmanship the CSTO expanded contacts with international organizations. The organization has also advanced in developing its peacemaking potential, he said.
President Rahmon thanked CSTO member states for joint work and added that the CSTO Secretary General Stanislav Zas has a big role in all achievements.