Սփյուռքահայ մասնագետները վերապատրաստել են Հայաստանի բոլոր մարզերի ուսուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի և ՀՀ մարզերի տասնյակ տնօրեններ և ուսուցիչներ հավաքվել էին՝ նշելու իրենց մեկամյա վերապատրաստման ավարտը, որը կրում էր «Դպրոցի կառավարում» թեման և իրականացվում սփյուռքահայ մասնագետների կողմից: Վկայականների հանձնման ընթացքում  17 ուսուցիչներ ստացան նաև պարգևներ հայկական ինքնության և մշակույթի դասավանդման գործում ցուցաբերած առաջընթացի համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից, դասընթացը կազմակերպել էին սփյուռքահայ մասնագետներ Նարինե Սիրականյանը և Օննիկ Բայրամյանը, ովքեր ՀՀ պետական կառավարման համակարգին էին միացել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում: 250 դպրոցների շուրջ 1600 տնօրեններ, փոխտնօրեններ և ուսուցիչներ ստացել են առցանց և առկա վերապատրաստումներ՝ ձեռք բերելով նորագույն դասավանդման տեխնոլոգիաներ և հմտություններ: Դասընթացի թեմաները ներառել են տարբերակված դասարանի պարզ մոդելը, ուսուցիչների գնահատման համակարգը, կատարողականի չափորոշիչները և այլն:
«Ինչպես էլ անվանենք այս դասընթացները, դրանք սփյուռքի մասնագիտական ներուժի ներգրավման վառ օրինակ են: Կրթության միջոցով մենք կարող ենք հասնել մեր ազգային նպատակներին՝ ստեղծելով ապահով, գիտելիքահեն և առաջադեմ երկիր»,- նշել է գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
«Մայրաքաղաք Երևանի, Լոռու, Տավուշի, Արարատի, Սյունիքի մազերի ուսուցիչներն ընդգծեցին, որ վերապատրաստման արդյունքում զգացել են մասնագիտական աճ  և դասավանդման մշակույթի փոփոխություններ:
«Նարինեի և Օննիկի դասընթացն այնքան դրական արձագանք է ստացել ուսուցիչների և դպրոցների ղեկավարների կողմից, որ նրանք ստեղծել են «Քեզ համար, Հայաստան» հասարակական կազմակերպությունը շարունակելու համար իրենց առաքելությունը: Ավելին, այդ կազմակերպության շրջանակներում նրանք նպատակ ունեն Հայաստանում ստեղծել 5-10 STEAM (գիտություն, տեխնոլոգիա, ճարտարագիտություն, արվեստ և մաթեմատիկա) լաբորատորիաներ և վերապատրաստել համապատասխան ուսուցիչների: Նրանք կներդնեն ջանքեր և ֆինանսական ռեսուրսներ այս ամենը կյանքի կոչելու համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն նվիրյալ ուսուցիչներին, որոք միշտ պատրաստ են ողջունել փոփոխությունները և պատրաստ լինել ապագա սերունդին»,- ասել է նախկին «իԳործ»-ական, «Քեզ համար, Հայաստան» ՀԿ-ի փոխնախագահ Նարինե Սիրականյանը:
«Հայաստանի և Արցախի կրթական գործի կազմակերպիչները 21-րդ դարի այն օրինակներն են, որոնք ապագա սերունդներին ուղղորդելու են հաղթանակների: Ես բախտավոր եմ հնարավորություն ունենալ նպաստել նրանց գործին և կշարունակեմ անել լավագույնը նրանց մասնագիտական հմտությունների զարգացման համար»,- նշել է նախկին «իԳործ»-ական, «Քեզ համար, Հայաստան» ՀԿ-ի  նախագահ Օննիկ Բայրամյանը:
Ըստ աղբյուրի՝ Վրաստանից վերադարձած Նարինե Սիրականյանը և Արաբական Միացյալ Էմիրություններից ժամանած Օննիկ Բայրամյանը նախորդ մեկ տարին «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում ներգրավված են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՀՀ կրթության տեսչական մարմնի աշխատանքներին։

Армянские специалисты из диаспоры провели курсы переподготовки для учителей всех областей Армении
Десятки директоров и учителей школ из разных регионов Армении 13 сентября 2021 года собрались, чтобы отметить завершение годичного курса «Управление школой», который организовали и провели профессионалы из диаспоры. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры Армении, в ходе мероприятия 17 учителей, участвовавших в академическом конкурсе, получили подарки за успехи в разработке проектов по интеграции армянской идентичности и культуры в своих классах.
Курсы «Управление школой» были организованы профессионалами из диаспоры Нарине Сираканян и Оником Байрамяном, которые присоединились к работе в государственном секторе Армении в рамках программы «iGorts» Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры. Около 250 школ и 1600 директоров, их заместителей и учителей со всей страны прошли обучение по новейшим педагогическим методам в оффлайн и онлайн форматах. Темы курса включали модель дифференцированного класса, систему оценки учителей, стандарты производительности и т.д.
«Назовем мы это тренингом или чем-то другим, но так или иначе это яркий пример привлечения профессионального потенциала диаспоры. Посредством образования мы можем достичь наших национальных целей, создавая безопасную, наукоемкую и прогрессивную страну», - сказал главный уполномоченный по делам диаспоры Армении Заре Синанян.
Педагоги из столицы, а также областей Лори, Тавуша, Арарата и Сюника подчеркнули влияние курсов на их профессиональное развитие и культуру в классе.  Тренинг Нарине и Оника получил столь положительные отзывы от армянских учителей и руководства школ, что они создали неправительственную организацию «For You Armenia», вне рамок программы «iGorts», чтобы продолжить бесплатное обучение учителей. Кроме того, «For You Armenia» намерена создать 5-10 учебных лабораторий «STEAM» в Армении, а также переподготовить учителей для руководства этими лабораториями. Они продолжат предоставлять ресурсы и финансирование для реализации будущих проектов.
«Я хотела бы поблагодарить всех преданных своему делу учителей, которые участвовали в наших курсах, тех, кто рад приветствовать изменения с распростёртыми объятиями и передавать их будущим поколениям», – сказала бывшая участница «iGorts» и вице-президент общественной организации «For You Armenia» Нарине Сираканян.
«Наши преподаватели в Армении и Арцахе являются образцами для подражания 21 века, которые приведут грядущие поколения к будущим достижениям и победам», – отметил бывший участник «iGorts» и президент общественной организации «For You Armenia» Оник Байрамян. - «Мне посчастливилось стать свидетелем их работы, и я буду продолжать делать все возможное, помогая нашим преподавателям в их профессиональном пути».
В прошлом году в рамках программы «iGorts» Нарине Сираканян из Грузии работала в инспекционном органе образования Армении, Оник Байрамян из ОАЭ работал в министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении.