UNLIKE՝ հայկական արտադրության դիզայներական հագուստի նոր բրենդ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դերասանուհի, հեռուստահաղորդավարուհի, բլոգեր Հերմինե Ստեփանյանն ու դիզայներ Գայանե Սողոմոնյանը միավորել են ջանքերը՝ ստեղծելով հայկական արտադրության հագուստի նոր բրենդ՝ UNLIKE Fashion Outbreak-ը: Այն ստեղծվում է բարձրորակ կտորից, համահունչ է միջազգային թրենդներին և միևնույն ժամանակ հասանելի է հասարակության լայն խմբերին: Սեպտեմբերի 15-ից Երևանի Տպագրիչներ 4 հասցեում տեղակայված սրահից զատ, UNLIKE-ի հագուստի տեսականին հնարավոր կլինի ձեռք բերել նաև հայ դիզայներների կողմից ստեղծված «5 Concept» մուլտիբրենդային կոնցեպտուալ խանութ-սրահից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բրենդի «Ֆեյսբուք»-ի և «Ինստագրամ»,-ի էջերը միշտ հասանելի են օնլայն գնումները նախընտրողների համար:
Բրենդի համահիմնադիր Հերմինե Ստեփանյանի խոսքով՝ հատկապես պատերազմից հետո մեծ էր ցանկությունը ներդրում ունենալ Հայաստանի տնտեսական առաջընթացի գործում: Եվ հայկական արտադրության որակյալ և հասանելի նորաոճ հագուստի ստեղծումն այն էր, ինչի մասին Հերմինեն առաջինը մտածեց: «Տարիներ շարունակ համագործակցում եմ դիզայներ Գայանե Սողոմոնյանի հետ: Soghomonyan Fashion-ի հետ այլ կոնցեպտով աշխատելու մեծ ցանկություն ինձ մոտ առաջացավ «Life is beautiful with Hermine Stepanyan» նախագծի համար ստեղծված կապսուլային հավաքածուից հետո: 2020 թվականի համավարակն ու մեր երկրում տեղի ունեցած իրադարձություններն ինձ ավելի ու ավելի պարտավորեցրին, որ պետք է ոգեշնչման նոր աղբյուր գտնել, վերականգնվել ու սեփական հողում կրկին արարել: Երբ խոսեցի Գայանեի հետ, հասկացանք, որ պատրաստ ենք մեր ներդրումն ունենալ հայկական նորաձևության, արտադրության զարգացման ու կայացման գործում»,- ասում է հաղորդավարուհին:
Հերմինե Ստեփանյանն ու Գայանե Սողոմոնյանը Գտան ներդրողների ու այսօր արդեն UNLIKE-ն իրականություն է՝ հարմարավետը, հետաքրքիր դիզայնն ու առանձնահատուկը գնահատողների համար:
Ավելի քան 25 տարի նորաձևության ոլորտում գործունեություն ծավալող դիզայներ Գայանե Սողոմոնյանը նշում է, որ դեռ դպրոցական տարիքից սիրում էր կարել իր զգեստներն ու տարբերվել հասակակիցներից: «Այդ եզակիությունն ընդգծելու սկզբունքը պահպանեցի նաև հետագա  գործունեության մեջ և դա փորձում եմ արտահայտել իմ ցանկացած հավաքածուում: UNLIKE-ի հավաքածուները ստեղծելիս ես միշտ ժպտում եմ, որովհետև մեր բրենդը տրամադրության մասին է՝ վառ գույներով»,- նշում է դիզայները:
Ինչո՞ւ UNLIKE
Բրենդի համահիմնադիրները նշում են, որ թիմային ու ստեղծագործական միջավայրում քննարկել են բրենդի անվան, հավաքածուի գույների ու գործվածքի ընտրության հարցը: Կանգ են առել UNLIKE բառի վրա, որ նշանակում է ուրիշ, տարբեր, չնմանվող:
«Մեր բրենդի անվանումը պետք է լիներ ոչ կարծատիպային, հիշվող, ինչու ոչ՝ ինտրիգային: Այս անվանումն ինքնին մարտահրավեր է. այն ամբողջությամբ մեր մասին է»,- ընդգծում է Հերմինե Ստեփանյանը:
Հագուստի UNLIKE բրենդը իր շուկան ընդլայնելու ծրագրեր ունի, ինչպես նաև կառաջարկի նոր ու տարբերվող տեսականի իր հաճախորդներին: Առաջիկայում, բացի սեզոնային օվերսայզ հարմարավետ հագուստից, UNLIKE-ը կհամալրվի նաև երեկոյան զգեստներով: Իսկ աշուն-ձմեռ հավաքածուն չի ուշանա։

UNLIKE collection is made of high-quality fabrics, is in line with world trends and at the same time is affordable for the wider public.
Starting from September 15, UNLIKE clothes which are now shown at Tpagrichner 4 showroom will be presented also in the "5 Concept" multi-brand store launched by Armenian designers. ARMENPRESS reports the brand's Facebook and Instagram pages are always available for those who prefer online shopping.
According to Hermine Stepanyan, the co-founder of UNLIKE brand, she had great desire to contribute to Armenia's economic progress especially after the war. And the creation of high-quality and affordable Armenian production was what Hermine thought about the first.
“I have been working with designer Gayane Soghomonyan for years. I was thinking of developing another type of cooperation with Gayane after the creation of the capsule collection by Soghomonyan Fashion for the project “Life is beautiful with Hermine Stepanyan”. The COVID-19 pandemic and the painful events of 2020 in our country made me committed to an idea that we should find a new inspiration, recover and continue creating in our land. I talked to Gayane and we realized that we are ready to make a contribution into the Armenian fashion industry and the development of the field,” says Hermine Stepanyan.
They involved partners to support their startup - UNLIKE which is made for those who appreciate stylishly designed comfortable and affordable clothes.
Gayane Soghomonyan, designer with more than 25-year-long experience in fashion industry, mentions that she has been sewing clothes for herself from the school years trying to look differ from her peers. “I pursue the principle of emphasizing the uniqueness during my whole career and I try to express it in all my collections. You know I always smile during making UNLIKE clothes because our brand is about positive mood in bright colors,” says Gayane Soghomonyan.
Why UNLIKE?
The founders of UNLIKE note that the whole team was actively involved in the creative process – deciding on the brand name, the colors of the collection, the fabrics. The choice was made for UNLIKE which means different, diverse and incomparable.
“The name of our brand should be out of box, non-stereotypical, memorable, and why not, intriguing. This name is challenging in itself, that’s completely about us; it’s our inspiration, different and original,” added Hermine Stepanyan.
UNLIKE Fashion Outbreak has also market expansion plans for the future. The customers are not only offered oversize clothes for each season, but also UNLIKE collection will be replenished with evening dresses in the near future. The Autumn-Winter collection will not be delayed.