ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի. Սերբիայի ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը Վիեննայում ընթացող Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 8-ին հանդիպել է Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Իվիցա Դաչիչի հետ:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին փոխանցեցին ՀՀ ԱԺ-ից, մանրամասնելով, որ ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարի խոսքով` Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս Սերբիայի հետ միջխորհրդարանական համագործակցությանը:
Նա վստահեցրել է, որ 8-րդ գումարման ԱԺ Հայաստան-Սերբիա բարեկամական խմբի վերաձեւավորումից հետո համագործակցությունն ու ակտիվ շփումները կշարունակվեն` նպաստելով երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացմանը:
Միջպետական եւ միջխորհրդարանական փոխգործակցության ակտիվացման գործում կարեւորվել են փոխայցերը:
Ալեն Սիմոնյանը ողջունել է Հայաստանում Սերբիայի դեսպանություն բացելու որոշումը, ինչը նոր խթան կլինի հայ-սերբական հարաբերությունների զարգացման եւ հետագա համագործակցության համար:
Կողմերը մանրամասն անդրադարձել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակին: ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման աշխատանքների վերաբերյալ տեղեկություններ:
Սերբիայի ԱԺ նախագահ Իվիցա Դաչիչը վերահաստատել է իր երկրի պատրաստակամությունը` բոլոր ասպարեզներում խորացնելու եղբայրական Հայաստանի հետ համագործակցությունը, այդ թվում` խորհրդարանների միջեւ գործընկերային կապերը ամրապնդելու միջոցով: Նա շեշտել է, որ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը վերահաստատեց Հայաստանի Հանրապետություն պաշտոնական այց կատարելու` Սերբիայի խորհրդարանի նախագահ Իվիցա Դաչիչին ուղղված հրավերը:

‘Peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict has no alternative’ – Serbian Speaker of Parliament
‘Peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict has no alternative’ – Serbian Speaker of
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESSS.  Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan met on September 8 with Speaker of Parliament of Serbia Ivica Dačić in Vienna on the sidelines of the Fifth World Conference of Speakers of Parliament, the Armenian Parliament told Armenpress.
In his remarks Alen Simonyan said Armenia attaches great importance to the inter-parliamentary cooperation with Serbia.
He assured that the cooperation and active contacts will continue, contributing to the dynamic development of bilateral relations.
The sides highlighted paying mutual visits for boosting the inter-parliamentary partnership.
Alen Simonyan welcomed the decision of opening an embassy of Serbia in Armenia, which, he said, would give a new impetus for the development of the Armenian-Serbian relations and further cooperation.
The officials also discussed the current situation on the Armenian-Azerbaijani border. Speaker Alen Simonyan presented information about the actions on releasing Armenian prisoners of war held in Azerbaijan.
The Serbian Speaker of Parliament reaffirmed his country’s readiness to deepen the cooperation with Armenia in all areas, including through strengthening the partnering ties between the parliaments. He emphasized that the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict has no alternative.
At the end of the meeting Alen Simonyan reaffirmed his invitation addressed to the Serbian counterpart to pay an official visit to Armenia.