Սեպտեմբերի 15-ից մեկնարկում են նոր եռամսյա հավաքներ. ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության 2021 թվականի սեպտեմբերի 2-ի որոշմամբ, 2021 թվականի սեպտեմբերի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 15-ը հայտարարվում է պահեստազորի առաջին խմբի առաջին կարգում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների եռամսյա նոր վարժական հավաքներ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ն, այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ՊՆ-ից՝ նշելով, որ ըստ անհրաժեշտության՝ հավաքների մասնակիցները կներգրավվեն նաև մարտական հերթապահության։
Վարժական հավաքները հայտարարվում են պահեստազորում հաշվառված քաղաքացիների ռազմական ունակությունների կատարելագործման, մասնագիտական վերապատրաստման, մասնագիտական պատրաստման, բարձրագույն կրթություն ունեցող ենթասպայական կազմից պահեստազորի սպաների պատրաստման նպատակով:
Հավաքներին մասնակցելու ողջ ընթացքում քաղաքացիները կհամարվեն զինծառայողներ, կօգտվեն զինծառայողների համար սահմանված բոլոր բավարարումներից և սոցիալական արտոնություններից, կպահպանվեն նրանց քաղաքացիական աշխատատեղերը: Նաև, հավաքների յուրաքանչյուր ամսվա համար կստանան վարձատրություն՝ նշանակված զինվորական պաշտոնի համար նախատեսված պաշտոնային դրույքաչափով՝ կախված զինվորական կոչումից և մի շարք այլ գործոններից։
Հավաքներին մասնակցությունը, օրացուցային հաշվարկով, կներառվի քաղաքացու զինվորական ծառայության կամ աշխատանքային ընդհանուր ստաժում:
Պաշտպանության նախարարությունից զգուշացնում են, որ հավաքներից խուսափելն առաջացնելու է քրեաիրավական հետևանքներ:

С 15 сентября стартуют новые трехмесячные сборы: Министерство обороны
Решением правительства Республики Армения с 15 сентября по 15 декабря 2021 года объявляются новые трехмесячные учебные сборы резервистов рядового, унтер-офицерского и офицерского составов, состоящих на учете в первой группе резерва.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Министерство обороны Армении, отмечая, что участники сборов будут привлекаться к боевому дежурству по мере необходимости.
Учебные сборы объявляются с целью совершенствования военных навыков граждан, состоящих на учете в резерве, профессиональной подготовки и переподготовки, подготовки офицеров запаса из унтер-офицерского состава, имеющих высшее образование.
В течение всего времени участия в сборах граждане будут считаться военнослужащими, пользоваться всеми социальными льготами, установленными для военнослужащих, и будут сохраняться их гражданские рабочие места.
Также за каждый месяц сборов военнослужащие будут оплачиваться по ставке должностного оклада, предусмотренного для назначенной военной должности, в зависимости от воинского звания и ряда других факторов.
Участие в сборах в календарном исчислении будет включено в общий трудовой стаж или в военную службу гражданина.