Հայաստանը հավանություն է տվել «Սպուտնիկ Լայթ» ռուսական պատվաստանյութին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը հավանություն է տվել կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ Լայթ»  ռուսական պատվաստանյութին։  Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ուղղակի ներդրումների ռուսական հիմնադրամը:
«Ուղղակի ներդրումների ռուսական հիմնադրամը հայտարարում է Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության կողմից «Սպուտնիկ Լայթ» ռուսական պատվաստանյութը հավանության արժանացնելու մասին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ «Սպուտնիկ Լայթ»-ը ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի առաջին կոմպոնենտն է: «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութով պատվաստումը թույլ կտա սահմանափակել կորոնավիրուսի տարածումը և կարագացնի կոլեկտիվ իմունիտետի ստեղծումը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Տարածված հաղորդագրության մեջ նշված է, որ 2021 թվականին Հայաստանը հավանություն է տվել «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութին:

Армения одобрила российскую вакцину «Спутник Лайт»
Министерство здравоохранения Армении одобрило российскую вакцину от COVID-19 «Спутник Лайт» Об этом, как передает «Арменпресс», сообщение распространил Российский фонд прямых инвестиций.
«Российский фонд прямых инвестиций сообщает об одобрении российской вакцины «Спутник Лайт» Министерством здравоохранения Республики Армения», - говорится в сообщении.
Отмечается, что «Спутник Лайт» - первый компонент российской вакцины «Sputnik V». «Вакцинация «Спутником Лайт» ограничит распространение COVID-19 и ускорит развитие коллективного иммунитета», - говорится в заявлении.
В распространенном сообщении отмечается, что в 2021 году в Армении уже была одобрена вакцина «Спутник V».