Մենք Անկախության հռչակագրին հաջորդող զարգացումների ականատեսն ու կրողն ենք մինչն օրս. ԱԺ նախագահի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային Ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի անկախության հռչակագրի ընդունման կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է.
«1990թ. օգոստոսի 23-ին ընդունված Հայաստանի Անկախության մասին հռչակագիրն անկախ պետականության հիմնաքարն էր: Հայ ժողովուրդն այդ պատմական իրողությունից հետո ուղիղ մեկ տարի անց իրականացնելու էր իր վաղեմի երազանքը՝ ունենալ անկախ եւ ինքնիշխան պետություն: Այս քայլով սկսվեց մեր պատմության նոր շրջափուլը: Քաղաքակիրթ աշխարհի հետ հաղորդակցման այս պատուհանի բացած հնարավորությունն այսօր մերն է, եւ պարտավոր ենք զարգացնել անկախության մտածելակերպի մշակույթը:
Մենք Անկախության հռչակագրին հաջորդող զարգացումների ականատեսն ու կրողն ենք մինչն օրս: Բայց մեր տոկունությունն ու կամքը մեզ երբեք չեն լքելու, մենք շարունակելու ենք ապրել ու արարել Անկախ Հայաստանում: Մեր խոնարհումն ու հարգանքը բոլոր ժամանակներում անկախության հռչակման համար պայքարած մարդկանց: Խաղաղություն եւ փառք Հայաստանի Հանրապետությանը»:

Мы свидетели и носители событий, последовавших за Декларацией независимости. Спикер НС РА
Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян направил поздравительное послание в связи с принятием Декларации независимости Армении.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью Национального Собрания Республики Армения, в сообщении говорится:
"Декларация независимости Армении, принятая 23 августа 1990 года, была краеугольным камнем независимого государства. Ровно через год после этой исторической реальности армянский народ должен был осуществить свою давнюю мечту о независимом и суверенном государстве. Этот шаг ознаменовал начало новой эры в нашей истории. Возможность, открываемая этим окном для общения с цивилизованным миром, находится сегодня в наших руках, и мы обязаны развивать культуру мышления независимости.
Мы  по сей день - свидетели  и  носители  событий,  последовавших  за  Декларацией независимости. Но наша стойкость и воля  не покинут нас никогда, мы продолжим жить и творить в Независимой Армении. Наш  поклон и уважение к людям, которые всегда боролись за независимость. Мир и слава Республике Армения!»