ՌԴ-ի կողմից Հայաստանին զենքի մատակարարումը նրա ինքնիշխան իրավունքն է. Զախարովան պատասխանել է Ալիևին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին զենքի մատակարարումը նրա ինքնիշխան իրավունքն է։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին:
«Մենք շատ ենք կարդում և լսում այդ մասին, բայց ես կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ մենք համապատասխան փոխհարաբերություններ ենք հաստատել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ: Տվյալ դեպքում, ռուսական կողմը հաշվի է առնում տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռության պահպանման անհրաժեշտությունը», - ասել է Զախարովան:
Մարիա Զախարովան հավելել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է անում հնարավորինս շուտ վերացնել հումանիտար դաշտում առկա բաժանարար գծերը, փոխանակել ռազմագերիներին` «բոլորը բոլորի դիմաց» բանաձևով և ականապատ դաշտերի քարտեզները ամբողջ ծավալով:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «CNN Turk» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ հերթական սանձարձակ հայտարարություն էր արել, մեղադրելով Ռուսաստանին իր ռազմավարական դաշնակցին` Հայաստանին զենք մատակարարելու մեջ:

Поставка  оружия  Россией  в  Армению -  это   ее суверенное право.  Захарова ответила Алиеву
Поставка Россией оружия Армении – это ее суверенное право. Как  передает Арменпресс, об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова во время брифинга, отвечая на заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Мы много читаем и слышим об этом, но сейчас я хочу обратить ваше внимание на то, что у нас сложились соответствующие отношения и с Арменией, и с Азербайджаном.  В данном случае российская сторона учитывает необходимость поддержания баланса сил в регионе», - сказала Захарова.
Мария Захарова добавила, что Россия призывает Армению и Азербайджан как можно скорее ликвидировать существующие разделительные линии в гуманитарной сфере, обменять военнопленных по формуле «всех на всех» и  карты минных полей – во всем объеме.
В интервью CNN Turk президент Азербайджана Ильхам Алиев сделал еще одно возмутительное заявление, обвинив Россию в поставках оружия Армении — ее стратегическому союзнику.