Լիտվան տուն վերադառնալ ցանկացող անօրինական միգրանտներին 300 եվրո գումար կվճարի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ասիայի և Աֆրիկայի երկրներից Բելառուսի տարածքով Լիտվա եկած անօրինական միգրանտները, ովքեր կհամաձայնվեն տուն վերադառնալ, Լիտվայի իշխանությունների կողմից 300 եվրոյի չափ գումար կստանան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է այդ երկրի ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի վարչության տնօրեն Էվելինա Գուձինսկայտեն:
«Օդանավակայանում՝ ինքնաթիռ մտնելուց առաջ այդ անձանց կանխիկ մեկանգամյա նպաստ կտրամադրվի 300 եվրոյի չափով»,- հայտնել է նա: Գուձինսկայտեն տեղեկացրել է, որ եթե նույն անձը կրկին հայտնվի Լիտվայում, ապա այլևս նման նպաստ ստանալու հնարավորություն չի ունենա:
Լիտվայի կողմից առաջարկվող այս գումարը զգալիորեն պակաս է այն թվից, որը անօրինական միգրանտները վճարում են իրենց՝ այդ երկիր զարտուղի ճանապարհներով հասցնելու դիմաց: ԶԼՄ տվյալներով՝ օրինակ Իրաքի շատ բնակիչների համար նման ճամփորդությունը արժե ավելի քան 10 հազար եվրո:
2021 թվականի ընթացքում Լիտվայի ու Բելառուսի սահմանին ձերբակալվել է ավելի քան 4 հազար անօրինական միգրանտ, ինչը նախորդ տարվանից 50 անգամ շատ է:

Литва заплатит по 300 евро нелегальным мигрантам, которые захотят вернуться домой
Нелегальные мигранты, прибывающие в Литву из Азии и Африки через Беларусь и согласившиеся вернуться домой, получат от властей Литвы по 300 евро.
Как  передает Арменпресс, об этом заявила глава  миграционного управления МВД Литвы Эвелина Гудзинскайте.
«В аэропорту перед посадкой в самолет эти люди получат единовременное денежное пособие в размере 300 евро», - сказала она. Гудзинскайте сообщила, что если тот же человек снова появится в Литве, он больше не сможет получать такие льготы.
Эта сумма, предлагаемая правительствомЛитвы, значительно меньше суммы, которую нелегальные мигранты платят за незаконный въезд в эту страну. По данным СМИ, например, для многих иракцев это стоит более 10 тысяч евро.
В 2021 году на литовско-белорусской границе арестовано более 4000 нелегальных мигрантов, что в 50 раз больше, чем в прошлом году.