Գիտնականներն ուսումնասիրել են «ԷպիՎակԿորոնա» պատվաստանյութի արդյունավետությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ԷպիՎակԿորոնա» պատվաստանյութ ստանալուց հետո 42-րդ օրը կորոնավիրուսի նկատմամբ IgG հակամարմիններ են գտել պատվաստված կամավորների 79 տոկոսի մոտ: Այդ մասին գրում Է «Իզվեստա» թերթը, վկայակոչելով պատրաստուկի կլինիկական փորձարկումների միջանկյալ արդյունքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Կլինիկալ ռեսերչ լաբորատորի» ընկերության կողմից անցկացված անկախ ստուգմանը մասնակցել Է 2999 մարդ: Նրանցից 2253-ը պատվաստվել են «ԷպիՎակԿորոնա»-ով, իսկ փորձարկումների 746 մասնակիցներն ստացել են պլացեբո: Յուրաքանչյուր կամավորի հետ անցկացրել են ինը հանդիպում՝ նրանց վիճակին հետեւելու եւ նմուշներ վերցնելու համար: «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ի «Վեկտոր» կենտրոնի փոխղեկավար Տատյանա Նեպոմնյաշչիխը հրատարակության հետ զրույցի ընթացքում ուշադրություն Է դարձրել այն բանի վրա, որ հետազոտության նախնական արդյունքները ցույց են տալիս պատվաստանյութի իմունոլոգիական արդյունավետությունը:
Ինչպես գրում Է թերթը, IgG հակամարմիններ ունեցող պատվաստված անձանց ավելի քան 40 տոկոսի մոտ դրանց մակարդակը եղել Է բարձր (տասը եւ ավելի): Հակամարմինների միջին մակարդակ (3,5-ից մինչեւ 9,99) Է գրանցվել մասնակիցների 21 տոկոսի մոտ: 1-ից մինչեւ 3,49 դրականության գործակից հայտնաբերել են պատվաստվածների 15,3 տոկոսի մոտ: «Կլինիկալ ռեսերչ լաբորատորի» ընկերության մասնագետները եկել են այն եզրակացության, որ «ԷպիՎակԿորոնա»-ն ոչ ոքի չի ախտահարում:
Փորձարկումների արդյունքների համաձայն, տվյալների միջանկյալ մշակմամբ հանդերձ, նրանք պատվաստանյութը համարել են անվտանգ եւ արդյունավետ: «ԷպիՎակԿորոնա»-ն պատվաստանյութ Է, որը պեպտիդային հարթակով ստեղծվել Է «Վեկտոր» պետական գիտական կենտրոնի կողմից: «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ի տեղեկատվությամբ, «ԷպիՎակԿորոնա»-ն բնութագրվում Է անվտանգության ամենաբարձր աստիճանով, որը պայմանավորված Է դրա ստացման տեխնոլոգիայով: Այն չի պարունակում կենդանի վիրուս եւ հակավիրուսային իմունիտետ Է ձեւավորում արհեստականորեն սինթեզված պեպտիդների օգտագործման շնորհիվ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые изучили эффективность вакцины "ЭпиВакКорона"
На 42-й день после вакцинации "ЭпиВакКороной" антитела IgG к коронавирусу нашли у 79 процентов привитых добровольцев, пишут "Известия" со ссылкой на промежуточные итоги клинических испытаний препарата.
В независимой проверке компании "Клиникал ресерч лаборатори" приняли участие 2999 человек. Из них 2253 были привиты "ЭпиВакКороной", а 746 участников испытаний получили плацебо. С каждым добровольцем провели девять встреч для наблюдения за их состоянием и отбора проб,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Заместитель руководителя центра "Вектор" Роспотребнадзора Татьяна Непомнящих в беседе с изданием обратила внимание, что предварительные результаты исследования демонстрируют иммунологическую эффективность вакцины.
Как пишет газета, у более чем 40 процентов вакцинированных с антителами IgG их уровень оказался высоким (от десяти и более). Средний уровень антител (от 3,5 до 9,99) зафиксировали у 21 процента участников. Коэффициент позитивности от 1 до 3,49 выявили у 15,3 процента привитых.
Специалисты "Клиникал ресерч лаборатори" пришли к выводу, что "ЭпиВакКорона" никого не инфицирует. По результатам испытаний при промежуточной обработке данных они признали вакцину безопасной и эффективной.
"ЭпиВакКорона" — вакцина, созданная на пептидной платформе государственным научным центром "Вектор". По информации Роспотребнадзора, "ЭпиВакКорона" характеризуется высочайшей степенью безопасности, обусловленной технологией ее получения. Она не содержит живого вируса и формирует противовирусный иммунитет благодаря использованию искусственно синтезированных пептидов.