Սիդնեյը նորացրել Է COVID-19-ի դեպքերի օրական աճի հակառեկորդը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի խոշորագույն քաղաք Սիդնեյում կորոնավիրուսով վարակման հայտնաբերված դեպքերի թիվն անցած օրը կազմել Է 262, ինչը դարձել Է ամենաբարձր ցուցանիշը համավարակի ամբողջ ժամանակամիջոցում: Ինչպես օգոստոսի 5-ին հայտնել Է Նոր Հարավային Ուելսի նահանգի կառավարության ղեկավար Գլեդիս Բերեջիկլյանը, վերջին 24 ժամում արձանագրվել Է COVID-19-ի հետ կապված հինգ մահ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նահանգի վարչապետի խոսքով՝ 107 հազար թեստերի մշակումից հետո Նոր Հարավային Ուելսում հայտնաբերվել Է վարակման 262 նոր դեպք, որոնցից ավելի քան 250-ը՝ Սիդնեյում: «[COVID-19] հիվանդության պատճառով մահացել Է 60, 70 եւ 80 տարեկան հինգ մարդ: Նրանցից չորսը պատվաստված չի եղել, իսկ մեկն ստացել Է AstraZeneca պատրաստուկի սոսկ մեկ դեղաչափ»,- ճշտել Է նա: Նահանգում հոսպիտալացված Է կորոնավիրուսով 290 վարակված, որոնցից 251-ը գտնվում Է ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքներում:
Ավստրալիայի առողջապահության նախարարության հաշվակներով՝ անցած օրը երկրում հայտնաբերվել Է վարակման 282 դեպք: Համավարակի սկզբից ի վեր ախտահարվածների ընդհանուր թիվն ավելացել Է մինչեւ 35 369: Ապաքինվել Է 30,4 հազար հիվանդացած, մահացել Է 930-ը՛
Դելտա-վիրուսի տարածումն արձանագրվել Է Նոր Հարավային Ուելսի (3 482 դեպք), Վիկտորիայի (99), Քվինսլենդի (82) եւ Հարավային Ավստրալիայի (21) նահանգներում: Իշխանությունները բնակչությանը հորդորել են հնարավորինս արագ անել պատվաստում, պատվաստման տեմպերն Էապես նվազեցնում Է Pfizer ընկերության պատրաստուկի պակասը, որը փորձագետները խորհուրդ են տալիս 59 տարեկանից երիտասարդ անձանց, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Сидней обновил антирекорд по суточному приросту случаев COVID-19
Число выявленных случаев заражения коронавирусом в крупнейшем городе Австралии Сиднее за минувшие сутки составило 262, что стало самым высоким показателем за все время пандемии. Как сообщила в четверг глава правительства штата Новый Южный Уэльс Глэдис Береджиклян, в последние 24 часа были зарегистрированы пять смертей, связанных с COVID-19.
По словам премьер-министра штата, после обработки 107 тыс. тестов в Новом Южном Уэльсе выявлены 262 новых случая заражения, из них более 250 - в Сиднее. "Из-за болезни [COVID-19] умерли пять человек в возрасте 60, 70 и 80 лет. Четверо из них не были вакцинированы, а один получил только первую дозу препарата AstraZeneca", - уточнила она. В штате госпитализированы 290 зараженных коронавирусом, из которых 251 помещен в отделения интенсивной терапии,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Недельный карантин вводится в 17:00 (10:00 мск) четверга в городе Ньюкасл, расположенном в 170 км к северу от Сиднея, и во всех населенных пунктах Хантер-Вэлли. "В этом районе было выявлено несколько случаев заболевания, и он будет заблокирован на одну неделю. Локдаун будет действовать до конца четверга, 12 августа", - сказала Береджиклян. По ее словам, следы коронавируса были обнаружены в сточных водах городов Армидейл и Даббо, расположенных в 500 и 400 км к северо-западу от Сиднея соответственно. Их жителям предписано пройти диагностическое тестирование на коронавирус.
По подсчетам Министерства здравоохранения Австралии, за минувшие сутки в стране было выявлено 282 случая заражения. Общее число инфицированных с начала пандемии повысилось до 35 369. Выздоровели 30,4 тыс. заболевших, скончались 930.
Распространение дельта-варианта вируса зарегистрировано в штатах Новый Южный Уэльс (3 482 случая), Виктория (99), Квинсленд (82) и Южная Австралия (21). Власти призывают население как можно быстрее сделать прививку, темпы вакцинации существенно снижает нехватка препарата компании Pfizer, рекомендованной экспертами лицам моложе 59 лет.