ՌԴ ԱԳՆ-ում հայտարարել են ահաբեկչության դեմ պայքարի գծով ԱՄՆ-ի հետ շփումների պատրաստակամության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվան պատրաստ Է ամերիկացիների հետ հակաահաբեկչության գծով շփումներին, այդ թվում՝ Աֆղանստանի համատեքստում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել Է ՌԴ ԱԳՆ-ի նոր մարտահրավերների եւ սպառնալիքների հարցերի դեպարտամենտի (ՆՄՍԴ) ղեկավար Վլադիմիր Տարաբրինը:
«Ինչ վերաբերում Է ամերիկացիների հետ հակաահաբեկչության գծով շփումներին, այդ թվում՝ Աֆղանստանի գործերի համատեքստում, մենք բաց ենք այդպիսի փոխգործակցության համար, բայց դրանում չենք կարող ավելի շատ շահագրգռված լինել, քան մեր գործընկերները»,-հայտարարել Է Տարաբրինը: Նա հիշեցրել Է, որ 2018-2019 թվականներին Վաշինգտոնի հետ լիարժեք միջգերատեսչական երկխոսություն Էր ստեղծվել հակաահաբեկչության հարցերի ամբողջ սպեկտրով, սակայն այդ ձեւաչափով աշխատանքն ԱՄՆ-ի նախաձեռնությամբ դադարեցվեց մտացածին պատրվակով: ՆՄՍԴ-ի ղեկավարը նշել Է, որ Մոսկվան, այդուամենայնիվ, շարունակում Է հակաահաբեկչության պետդեպարտամենտի հետ պրագմատիկական գործակցությունն այնտեղ, որտեղ դա համապատասխանում Է ԱՄՆ-ի գործնական շահերին, մասնավորապես, միջազգային հարթակներում:
«Մեր կողմից, փոխադարձ շահագրգռության պայմանով, պատրաստ ենք հակաահաբեկչական համագործակցության շարունակմամբ, այդ թվում՝ աֆղանական հարցի շուրջ կարծիքների փոխանակումը ինչպես երկկողմ հիման վրա, այնպես Էլ բազմակողմ ձեւաչափերի շրջանակներում»,-ընդգծել Է Տարաբրինը:
Աֆղանստանում ընթանում Է կառավարական ուժերի եւ «Թալիբան» արմատական շարժման դիմակայությունը, որն ավելի վաղ, ըստ վերջին տվյալների, վերահսկում Էր երկրի գյուղական շրջանները եւ հարձակում ծավալում խոշոր քաղաքների վրա: 2020 թվականին սեպտեմբերի 12-ին Աֆղանստանի կառավարության եւ «Թալիբան»-ի միջեւ մեկնարկել են հաշտվության բանակցությունները: 2020 թվականին Վաշինգտոնը եւ թալիբների ներկայացուցիչները Քատարի մայրաքաղաք Դոհայում ստորագրել են ավելի քան 18 տարվա ընթացքում առաջին հաշտության համաձայնագիրը: Այն նախատեսում Է 14 ամսվա ընթացքում Աֆղանստանից օտարերկրյա զորքերի դուրսբերում եւ միջաֆղանական երկխոսության սկսում գերիների փոխանակումից հետո, սակայն արդեն հաջորդ տարի առճակատումը կտրուկ սրվել Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В МИД заявили о готовности к контактам с США по борьбе с терроризмом
Москва готова к контактам с американцами по линии контртеррора, в том числе в контексте Афганистана. Как передает Арменпресс, об этом заявил в интервью РИА Новости глава Департамента по вопросам новых вызовов и угроз (ДНВ) МИД РФ Владимир Тарабрин.
"Что касается контактов с американцами по линии контртеррора, в том числе в контексте афганских дел, мы открыты к такому взаимодействию, но не можем быть в нем заинтересованы больше, чем наши партнеры", - заявил Тарабрин.
Он напомнил, что в 2018-2019 году был налажен полноценный межведомственный диалог с Вашингтоном по всему спектру вопросов антитеррора, однако работа в этом формате была приостановлена по инициативе США под надуманным предлогом.
Глава ДНВ отметил, что Москва тем не менее продолжает прагматичное взаимодействие с госдепартаментом по контртеррору там, где это соответствует практическим интересам РФ, в частности, на международных площадках.
"Со своей стороны, при условии взаимной заинтересованности, готовы к продолжению антитеррористического сотрудничества, в том числе обмену мнениями по афганскому вопросу, как на двусторонней основе, так и в рамках многосторонних форматов", - подчеркнул Тарабрин.
В Афганистане идет противостояние правительственных сил с боевиками движения "Талибан"*, которые овладели значительными территориями в сельских районах и развернули наступление на крупные города. В столице Катара 12 сентября 2020 года между афганским правительством и "Талибаном"* стартовали мирные переговоры. В 2020 году Вашингтон и представители талибов подписали в Дохе первое более чем за 18 лет войны соглашение о мире. Оно предусматривает вывод иностранных войск из Афганистана и начало межафганского диалога после обмена пленными, однако уже в следующем году конфронтация резко обострилась.