Տեղի է ունեցել հայ խաղաղապահների առաքելության փոխանցման արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: KFOR առաքելության շրջանակներում օգոստոսի 2-ին Կոսովոյում տեղի է ունեցել հրամանատարության փոխանցման և մեդալների շնորհման հանդիսավոր արարողություն: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում կատարելով  ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տարածած հաղորդագրությանը:
Հայկական 33-րդ զորախումբը (հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Գ. Միքայելյան) ՀՀ պետական դրոշը հանձնել է հայկական 34-րդ զորախմբին (հրամանատար, կապիտան Ա. Սարգսյան):
Միջոցառմանը մասնակցել են KFOR հրամանատարի տեղակալ, բրիգադի գեներալ Գյունտեր Շոպֆը, KFOR գլխավոր շտաբի պետ, բրիգադի գեներալ Ջոն Մեյերը, ռազմաբազայի հրամանատար, գնդապետ Մարկ Ստոունտոնը, շուրջ երկու տասնյակ ազգերի ղեկավար ներկայացուցիչներ, այլ հյուրեր:
Հայկական զորահանդեսը ղեկավարել է 33-րդ զորախմբի դասակի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Ա. Եղիազարյանը:
Բրիգադի գեներալ Գ. Շոպֆը բարձր է գնահատել հայկական 33-րդ զորախմբի ծառայությունը` որակելով այն որպես արհեստավարժ, պատասխանատու և պարտաճանաչ: Նա նաև շեշտել է, որ 33-րդ զորախումբը Կոսովո է ժամանել Հայաստանի համար բավական ծանր ժամանակաշրջանում, ինչը ևս մեկ անգամ փաստում է ՀՀ ԶՈւ արհեստավարժությունն ու բարձր մակարդակը:
Արարողության ավարտին KFOR հրամանատարությունը  հայկական 33-րդ զորախմբի զինծառայողներին պարգևատրել է մեդալներով, պատվոգրերով և հուշանվերներով:

Состоялась церемония передачи командования миссии армянских миротворцев
В рамках миссии KFOR 2 августа в Косово состоялась торжественная церемония передачи командования и вручения медалей. «Арменпресс» сообщает об этом со ссылкой на пресс-службу МО РА.
33-я Армянская воинская группа (командующий, старший лейтенант Г. Микаэлян) передала государственный флаг Армении 34-й Армянской группе (командир, капитан А. Саргсян).
В мероприятии приняли участие заместитель командира KFOR, бригадный генерал Гюнтер Шопф, начальник Главного штаба KFOR, бригадный генерал Джон Мейер, командующий военной базой полковник Марк Стоунтон, представители около двух десятков наций и другие гости.
Военным парадом Армянской воинской группы руководил командир взвода старший лейтенант А. Егиазарян.
Бригадный генерал Г. Шопф  подчеркнул, что 33-я военная группа прибыла в Косово в довольно тяжелый для Армении период, что еще раз свидетельствует о профессионализме и высоком уровне подготовки Вооруженных сил Армении.
В конце церемонии командование KFOR наградило военнослужащих 33-й Армянской группировки медалями, грамотами и памятными сувенирами.