Ֆիլիպնները վերականգնել Է ԱՄՆ-ի զինվորականների ներկայության պայմանագիրը պատվաստանյութերի դիմաց
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆիլիպինների իշխանությունները վերականգնել են իրենց տարածքում ամերիկյան զորքերի տեղաբաշխման շուրջը՝ Միացյալ Նահանգների հետ պայմանագրի գործողությունն ի նշան երախտագիտության կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի մատակարարման համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն, որի խոսքն օգոստոսի 3-ին մեջբերում Է Manila Bulletin թերթը:
«Եկեք շնորհակալություն հայտնենք ԱՄՆ-ին դրա համար (կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի մատակարարման համար), ես նրանց ինչ-որ բան եմ տվել որպես զիջում: Ես օտարեկրյա ուժերի համաձայնագրի վերականգնումը դիտում եմ որպես շնորհակալություն դրա համար»,- ասել Է Դուտերտեն: Նա հայտնել Է, որ անձամբ կմեկնի օդանավակայան դիմավորելու Միացյալ Նահանգների Moderna ընկերության պատրաստուկի նոր խմբաքանակը: Փետրվարի 11-ին Ֆիլիպիններն ԱՄՆ-ին հայտարարել Է երկկողմ ռազմական համաձայնագրի դադարեցման մասին, որը գործում Էր 1998 թվականից:
Այդ փաստաթուղթը թույլ Էր տալիս ամերիկացի զինվորականներին լինել Ֆիլիպինների տարածքում, ինչպես նաեւ կանոնակարգում Էր համատեղ զինավարժանքների կարգը: Հուլիսի վերջին Ֆիլիպինների եւ ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարները հայտարարել են սույն պայմանագրի վերականգնման մասին: Երկրում հավանություն Է տրված ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի, ինչպես նաեւ Sinovac, AstraZeneca, Pfizer եւ Moderna ընկերությունների պատրաստուկների օգտագործմանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Филиппины восстановили договор о присутствии военных США за поставку вакцин
Власти Филиппин восстановили действие договора с Соединенными Штатами о размещении американских войск на своей территории в благодарность за поставки вакцин от коронавируса. Об этом заявил президент Филиппин Родриго Дутерте, слова которого приводит во вторник газета Manila Bulletin,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Давайте поблагодарим США за это [поставку вакцин от коронавируса], я дал им кое-что в качестве уступки. Я рассматриваю восстановление соглашения об иностранных силах как благодарность за это", - сказал Дутерте.
Он сообщил, что лично поедет в аэропорт встречать новую партию препарата американской компании Moderna.
11 февраля Филиппины объявили США о прекращении двустороннего военного соглашения, которое действовало с 1998 года. Этот документ позволял пребывать американским военным на территории Филиппин, а также регламентировал порядок совместных учений. В конце июля министры обороны Филиппин и США заявили о восстановлении данного договора.
В стране одобрено использование российской вакцины "Спутник V", а также препаратов от компаний Sinovac, AstraZeneca, Pfizer и Moderna.