Բուլղարիայի հատուկ ծառայություններն անօրինական միգրացիայի աճ են արձանագրում սահմանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուլղարիայի տեխնիկական կառավարության ներքին գործերի նախարար Բոյկո Ռաշկովը հայտնել Է անօրինական միգրանտների կողմից երկրի սահմանի հատման փորձերի թվի ավելացման մասին: Իր հայտարարությունը նա արել Է հուլիսի 30-ին՝ պատասխանելով երկրի Ժողովրդական ժողովի (խորհրդարանի) պատգամավորների հարցին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Տարեսկզբից արձանագրվել Է սահմանի անօրինական հատման 17 261 փորձ, 16 900 մարդ կանգնեցվել Է սահմանապահ ոստիկանության կողմից եւ վերադարձվել հարեւան պետությունների (Հունաստանի եւ Թուրքիայի – ծանոթ. խմբ.) տարածք, 570 անօրինական միգրանտ ձերբակալվել Է երկրի տարածքում»,- հայտնել Է նախարարը:
Ներքին գործերի նախարարության ղեկավարը ճշտել Է, որ անօրինական միգրացիայի կանխման համար սահման են գործուղվել ոստիկանության եւ Ժանդարմերիայի լրացուցիչ ուժեր, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ տեխնիկա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Спецслужбы Болгарии фиксируют на границе рост нелегальной миграции
Министр внутренних дел технического правительства Болгарии Бойко Рашков сообщил об увеличении числа попыток пересечения границы страны нелегальными мигрантами. Свое заявление он сделал в пятницу, отвечая на вопросы депутатов Народного собрания (парламента) страны,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"С начала года была зарегистрирована 17 261 попытка незаконного пересечения границы, 16 900 человек были остановлены пограничной полицией и возвращены на территорию соседних государств (Греции и Турции - прим. ТАСС), 570 нелегальных мигрантов были задержаны на территории страны", - сообщил министр.
Глава МВД уточнил, что для пресечения нелегальной миграции на границу были командированы дополнительные силы полиции и жандармерии, а также необходимая техника.