«Զոհերի ձայնը մեզ առաջնորդում է». Հայաստանում մեկնարկել է թրաֆիքինգի դեմ պայքարի արշավը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում մեկնարկել է մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի իրազեկման և կանխարգելման տեղեկատվական արշավը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանը տեղեկացրեց, որ հուլիսի 30-ին ամբողջ աշխարհում նշվում է որպես թրաֆիքինգի դեմ պայքարի միջազգային օր:
«Հուսամ, որ այսօրվանից Հայաստանը ևս կմիանա այս արշավին: Կմեկնարկենք շատ կարևոր գործողությունների շարք, որի հիմքում ընկած է իրազեկումը: Մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ համաշխարհային օրը աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը այս արշավը մեկնարկում է գործընկեր «Վորլդ Վիժն» բարեգործական միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ, որը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի կողմից: Ծրագրի իրականացման շրջանակում այսօրվանից լայն գործողություններ ենք իրականացնելու, որոնք տևելու են մինչև դեկտեմբերի 2-ը` ստրկության դեմ պայքարի միջազգային օրը:  Այդ օրը ևս կհավաքվենք ամփոփելու մեր այն բոլոր գործողությունները, ինչ կարողացել ենք իրականացնել»,- ասաց Ստեփանյանը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալի խոսքով` Կառավարությունը ունի մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի 2020-22 թվականների ծրագիր, որում համապարփակ ներկայացված են միջգերատեսչական պարտավորությունները:
«ՄԱԿ-ի կողմից «Կապույտ սիրտ» արշավը մեկնարկել է 2009 թվականին: Ամեն տարի արշավն ունի իր կարգախոսը: Այս տարվա կարգախոսն է «Զոհերի ձայնը մեզ առաջնորդում է»,- եզրափակեց Ստեփանյանը:
Միջոցառմանը ներկայացվեց տեսանյութ թրաֆիքինգի զոհ դարձած քաղաքացու մասին:
Արշավի առանցքում մարդկանց թրաֆիքինգի զոհերն են, և կարևորվում է մարդկանց թրաֆիքինգի մասին վերապրածների խոսքը լսելը։ Քարոզարշավը վերապրածներին ներկայացնում է որպես մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի հիմնական դերակատարներ և կենտրոնանում է նրանց կարևոր դերի վրա՝ այս հանցագործությունը կանխելու, զոհերին նույնացնելու և փրկելու համար արդյունավետ միջոցներ սահմանելու, ինչպես նաև նրանց աջակցելու հարցում:

«Голоса жертв направляют нас»: в Армении началась кампания по борьбе с траффикингом
В Армении началась информационная кампания по повышению осведомленности и предотвращению траффикинга. Как передает «Арменпресс», заместитель министра труда и социальных вопросов РА Татевик Степанян сообщила, что 30 июля во всем мире отмечается Международный день борьбы с траффикингом.
«Надеюсь, что с сегодняшнего дня и Армения присоединится к этой кампании. Мы начинаем серию очень важных акций, основанных на осведомленности. Во Всемирный день борьбы с траффикингом Министерство труда и социальных вопросов запускает эту кампанию в партнерстве с «World Vision»,  финансируемой Государственным департаментом США. В рамках программы с сегодняшнего дня мы проведем широкий спектр мероприятий, которые продлятся до 2 декабря, Международного дня борьбы с рабством. В этот день мы соберемся, чтобы подвести итоги всех наших работ, которые нам удалось осуществить», - сказала Татевик Степанян.
По словам заместителя министра труда и социальных вопросов, правительство имеет программу по борьбе с траффикингом и эксплуатацией людей на 2020-2022 годы, в которой всесторонне представлены все межведомственные обязанности.
«Кампания «Голубое сердце» была начата Организацией Объединенных Наций в 2009 году. Каждый год кампании ведется под новым девизом. Девиз этого года - «Голос жертв направляет нас», - заключила Татевик Степанян.
На презентации был представлен видеоролик о человеке, ставшем жертвой траффикинга.
В центре кампании - жертвы траффикинга и желание услышать выживших. Кампания представляет выживших в качестве основных игроков в борьбе с торговлей людьми и фокусируется на их важной роли в предотвращении этого преступления и установлении эффективных мер по идентификации и спасению жертв и оказанию им содействия.