ԱՄՆ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է անում վերադառնալ բանակցությունների ՄԽ համանախագահների հովանու ներքո
ԱՄՆ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է անում վերադառնալ բանակցությունների ՄԽ
համանախագահների հովանու ներքո
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն դատապարտում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգային սահմանին բռնությունների վերջին էսկալացիան։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարություն մամուլի խոսնակ Նեդ Փրայսի տարածած հայտարարությունում:
«Կոչ ենք անում Հայաստանին և Ադրբեջանին պահպանել հրադադարի իրենց հանձնառություններն՝ անհապաղ քայլեր ձեռնարկելով իրավիճակի դեէսկալացիայի ուղղությամբ: Շարունակվող լարվածությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին ընդգծում է, որ միայն համապարփակ կարգավորմամբ,  որը կներառի դեռևս չլուծված բոլոր հարցերը, հնարավոր կլինի նորմալացնել հարաբերությունները երկու երկրների միջև և տարածաշրջանի մարդկանց հնարավորություն տալ միմյանց հետ խաղաղ ապրել։ Միացյալ Նահանգները հորդորում է Հայաստանին և Ադրբեջանին հնարավորինս շուտ վերադառնալ առարկայական բանակցությունների ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո՝ հասնելու հակամարտության տևական քաղաքական կարգավորման»,-ասված է հայտարարությունում:
Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն հուլիսի 28-ին նախահարձակ մարտական գործողություններ էր սկսել Հայաստանի Հանրապետության սահմանների վրա` Սոթքից մինչև Վերին Շորժա հատվածում։ ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կատարում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները, իրականացնում են յուրային դիրքերի պաշտպանություն՝ թույլ չտալով հակառակորդի առաջխաղացումը։ Հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում, Քարվաճառի ուղղությամբ, հուլիսի 29-ին, ժամը 03:00-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները, խախտելով նախորդ օրը ձեռք բերված` կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածությունը, կրկին դիմել են սադրանքի` հրաձգային զինատեսակներից կրակ բացելով հայկական դիրքերի ուղղությամբ: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ հայկական կողմի պատասխան գործողություններից հետո կրակը լռեցվել է:

США призывают Армению и Азербайджан вернуться к переговорам под эгидой сопредседательства МГ ОБСЕ
Соединенные Штаты осуждают недавнюю эскалацию насилия на международно признанной границе между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении пресс-секретаря Госдепартамента США Неда Прайса.
«Мы призываем Армению и Азербайджан соблюдать свои обязательства по прекращению огня и незамедлительно предпринять шаги для деэскалации ситуации. Сохраняющаяся напряженность на армяно-азербайджанской границе подтверждает, что только при всеобъемлющем урегулировании, которое будет включать все нерешенные вопросы, можно будет нормализовать отношения между двумя странами и позволить людям в регионе жить в мире друг с другом. Соединенные Штаты призывают Армению и Азербайджан для достижения прочного политического урегулирования конфликта как можно скорее вернуться к предметным переговорам под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ», - говорится в заявлении Госдепартамента США.
28 июля Вооруженные силы Азербайджана на участке от Сотка до Верин Шоржа границы Республики Армения предприняли наступление. Подразделения ВС Республики Армения выполняют поставленные перед ними боевые задачи, осуществляют оборону собственных позиций, не допуская продвижения противника. 29 июля около 3 часов ночи на участке Гегаркуника армяно-азербайджанской границы в направлении Карвачара подразделения Вооруженных сил Азербайджана, нарушив соглашение о прекращении огня, достигнутое накануне, вновь прибегли к провокации, открыв огонь по армянским позициям из огнестрельного оружия. Министерство обороны РА сообщило, что после ответных действий армянской стороны огонь был подавлен.