Բայդենը հուլիսի 29-ին կհայտարարի պետական ծառայողների պարտադիր պատվաստման մասին. CNN
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը հուլիսի 29-ին կհայտարարի նոր կորոնավիրուսի դեմ բոլոր դաշնային պետական ծառայողների պարտադիր պատվաստման կանոն սահմանելու մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 27-ին այդ մասին հաղորդել Է CNN հեռուստաընկերությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ:
Նրանց տվյալներով՝ դաշնային կառավարության բոլոր պետական ծառայողները եւ կապալառուները պարտավոր կլինեն պատվաստվել կամ նեկայացնել պատվաստման հաստատում: Հակառակ դեպքում նրանք ստիպված կլինեն կանոնավորապես կորոնավիրուսային վարակի թեստ հանձնել: Հեռուստաընկերությունն ընդգծում Է, որ ԱՄՆ-ի նախագահն առայժմ չի պլանավորում այս պահանջները տարածել ամերիկացի զինծառայողների վրա, սակայն մտադիր Է համապատասխան հանձնարարականները տրամադրել Պենտագոնին:
Հուլիսի 27-ին ավելի վաղ Բայդենը հավաստել Է, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները քննարկում են դաշնային պետական ծառայողների պարտադիր պատվաստում սահմանելու հնարավորությունը: «Դա այժմ քննարկվում Է»,- ասել Է նա՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

CNN: Байден 29 июля объявит об обязательной вакцинации госслужащих
Президент США Джо Байден в четверг объявит о введении правила обязательной вакцинации всех федеральных госслужащих от нового коронавируса. Об этом сообщила во вторник телекомпания CNN со ссылкой на источники.
По их данным, все госслужащие и подрядчики федерального правительства будут обязаны привиться или предоставить подтверждение вакцинации. В противном случае им придется регулярно сдавать тест на коронавирусную инфекцию. Телекомпания подчеркивает, что президент США пока не планирует распространять эти требования на американских военнослужащих, однако намерен представить соответствующие рекомендации Пентагону,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Ранее во вторник Байден подтвердил, что власти США рассматривают возможность введения обязательной вакцинации федеральных госслужащих. "Это рассматривается сейчас", - сказал он, отвечая на соответствующий вопрос.