Առաջին կիսամյակում Ռուսաստանի եւ Իրանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը 15 տոկոսով աճել Է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2021 թվականի առաջին վեց ամսում Իրանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ապրանքների շրջանառությունն անցյալ տարվա նույն ժամանակամիջոցի համեմատությամբ 15 տոկոսով աճել Է: Հուլիսի 27-ին այդ մասին հայտարարել Է Իրանում ՌԴ-ի առեւտրական ներկայացուցիչ Ռուստամ Ժիգանշինը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ռուս-իրանական ապրանքաշրջանառությունը 2020 թվականին աճել Է: Այն նաեւ դրական դինամիկա Է դրսեւորում ընթացիկ տարվա սկզբին. 2021 թվականի առաջին վեց ամսում ապրանքաշրջանառությունն աճել Է 15 տոկոսով: Ըստ որում արտահանումն ավելացել Է 16 տոկոսով, Իրանից ներմուծումը՝ 14 տոկոսով»,- ասել Է նա «Առեւտրա-տնտեսական համագործակցությունն Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ» վեբինարում:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հրապարակած տեղեկատվության համաձայն՝ 2020 թվականին Իրանի եւ Ռուսաստանի ապրանքաշրջանառությունը կազմել Է 2,22 միլիարդ դոլար, որից 1,42 միլարդ դոլարը բաժին Է ընկնում ՌԴ-ից արտահանությանը: 2019 թվականի համեմատությամբ երկու երկրների միջեւ առեւտուրն աճել Է 39,8 տոկոսով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Товарооборот между Россией и Ираном вырос на 15% за первое полугодие
Оборот товаров между Ираном и Россией вырос на 15% за первые шесть месяцев 2021 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом заявил во вторник торговый представитель РФ в Иране Рустам Жиганшин.
"Российско-иранский товарооборот вырос в 2020 году. Позитивную динамику он также демонстрирует в начале текущего года: за первые шесть месяцев 2021 года товарооборот вырос на 15%. При этом экспорт увеличился на 16%, импорт из Ирана - на 14%", - сказал он на вебинаре "Торгово-экономическое сотрудничество с Исламской Республикой Иран",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Согласно информации, опубликованной Евразийской экономической комиссией, в 2020 году товарооборот Ирана и России составил $2,22 млрд, из которых $1,42 млрд приходится на экспорт из РФ. По сравнению с 2019 годом торговля между двумя странами выросла на 39,8%.