Ադրբեջանը գերերվարել է Մաճկալաշեն համայնքի բնակչին. Արցախի ՄԻՊ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացվել է ահազանգ Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքի բնակիչներից մեկի գերեվարման վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
«Փաստերի հավաքագրման արդյունքում պարզվել է, որ անձը Մաճկալաշեն համայնքի 1989-ի ծնված բնակիչ է, որը զբաղվում էր անասնապահությամբ և կորած անասունների որոնման ընթացքում հայտնվել էր ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում։
Այս մասին համայնքային իշխանությունները տեղեկացրել են ռուս խաղաղապահներին։ Այժմ նրանց միջնորդությամբ վարվում են բանակցություններ անձին վերադարձնելու ուղղությամբ։
ՄԻՊ աշխատակազմը շարունակում է ահազանգի վերաբերյալ ուսումնասիրությունները, արդյունքների մասին կտեղեկացնենք հավելյալ»,- ասված է գրառման մեջ։

Азербайджанцы взяли в плен жителя села Мачкалашен: Омбудсмен Арцаха
В Офис Защитника прав человека Республики Арцах поступил тревожный сигнал по поводу захвата  в плен жителя общины Мачкалашен Мартунинского района. Как сообщает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян.
«В результате сбора фактов выяснилось, что это житель общины Мачкалашен, 1989 года рождения, занимавшийся животноводством.
Об этом власти общины проинформировали российских миротворцев. При их посредничестве ведутся переговоры о возвращении этого человека.
Офис Омбудсмена продолжает следить за этим делом, будет предоставлена дополнительная информация», - говорится в сообщении.