Ոստիկանությունը մեկ օրում բացահայտել է հանցագործության 90 դեպք
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ըստ ոստիկանության օպերատիվ հաղորդագրությունների ամփոփագրերի` հուլիսի 22-ից 23-ը Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության ստորաբաժանումները բացահայտել են հանցագործության 90 դեպք, որից 5-ը՝ նախկինում կատարված։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ոստիկանության լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Մասնավորապես՝ մարմնական վնասվածք պատճառելու՝ 18, թմրամիջոցի հայտնաբերման` 13, անձնական ունեցվածքի գողության` 7, խարդախության և թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի և դրանց պրեկուրսորների մաքսանենգության՝ 6-ական, զենք-զինամթերքի առգրավման ու ընտանեկան բռնության՝ 4, պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման՝ 3, կողոպուտի, հարկերից խուսափելու, դրամանենգության, ապօրինի ծառահատման և փաստաթղթի կեղծիքի՝ 2-ական, յուրացման կամ վատնման, գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու, խուլիգանության, որսագողության, կաշառակերության, իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնության, բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու, որն առաջացրել է մահ, անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելու կամ իրացնելու, աշխատանքներ կատարելու կամ ծառայություններ մատուցելու, ինքնիրավչության, շրջանառությունն արգելված թմրամիջոցներ, հոգեմետ (հոգեներգործուն), խիստ ներգործող կամ թունավոր նյութեր պարունակող բույսեր ցանելու կամ աճեցնելու, 16 տարին չլրացած անձի նկատմամբ անառակաբարո գործողությունների, սպանության սպառնալիքի, բնակարանի անձեռնմխելիությունը խախտելու ու թմրանյութի իրացման՝ 1-ական դեպք։
Հայտնաբերվել է 5 անհետ կորած, 5 հետախուզվող։ Կամավոր ներկայացել է 10 հետախուզվող։
Գրանցվել է զենք-զինամթերքի կամավոր հանձնման 4 դեպք։
Նախկինում կատարված հանցագործություններից բացահայտվել է անձնական ունեցվածքի գողության՝ 2, բնակարանային գողության, խարդախության և վրաերթի 1-ական դեպք։
Անցած 1 օրվա ընթացքում հանրապետությունում արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային 10 պատահար. 2 մարդ զոհվել է, 18-ը՝ ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Полиция за сутки раскрыла 90 преступлений
Согласно сводкам оперативных отчетов полиции, с 22 по 23 июля подразделениями Полиции Респиблики Армения выявлено 90 преступлений, 5 из которых были совершены ранее. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении информации и общественных связей Полиции РА.
«В частности: 18 случаев причинения телесных повреждений, 13 случаев обнаружения наркотиков, 7 случаев кражи личного имущества, 6 - продажа наркотиков и психотропных веществ, контрабанда их прекурсоров, по 4 случая конфискации оружия и насилие в семье, по 3 - злоупотребление служебным положением, уклонение от уплаты налогов, подделка документов, незаконная вырубка деревьев, по 2 - незаконное присвоение или растрата, умышленное уничтожение имущества, хулиганство, браконьерство, взяточничество, насилие в отношении государственного служащего, ненадлежащее выполнение медицинского обслуживания и служебных обязанностей, продажа несоответствующих товаров и др.
Обнаружено 5 без вести пропавших лиц, 5 разыскиваемых. Добровольно явились 10 разыскиваемых.
Зарегистрировано 4 случая добровольной сдачи оружия и боеприпасов.
Из ранее совершенных преступлений раскрыто 2 случая кражи личного имущества, по 1 случаю квартирной кражи, мошенничества и наезда.
За минувшие сутки в республике зарегистрировано 10 дорожно-транспортных происшествий. 2 человека погибли, 18 получили телесные повреждения различной степени тяжести», - говорится в сообщении полиции.
Уведомление: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, вступившим в законную силу приговором суда.