Տոկիո-2020. Խաղերը թվերով ու փաստերով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյում մեկնարկում է ամենակարևոր մարզական իրադարձությունը` 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Տոկիոյի 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում ամենամեծ պատվիրակությունն ունի ԱՄՆ թիմը, որում ընդգրկված են 613 անդամ: Ամենափոքր պատվիրակությունները, որոնք բաղկացած են 2-ական մարզիկից, ունեն Բերմուդյան կզղիները, Սոմալին, Անդորրան, Լեսոտոն և այլն: Այս խաղերում ամենաերիտասարդ մասնակիցը 12-ամյա Հենդ Զազան է Սիրիայից, ով հանդես է գալու թենիսի մրցաշարում, իսկ ամենատարեց մարզիկը 66-ամյա ավստրալացի հեծյալն է, ով իր ուժերը կփոխի ձիասպորտում:
Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերում ընդգրկված են 33 մարզաձևեր, իսկ մրցումները կանցկացվեն 43 մարզադահլիճում, որոնցից 25-ն արդեն իսկ կային, 8-ը նոր են կառուցվել, իսկ 10-ը ժամանակավոր բնույթ են կրում:
Ընդհանուր հաշվարկով կխաղարկվի մեդալների 339 զույգ հավաքածո՝ 33-ով ավելի, քան Ռիո դե Ժանեյրոյի 2016 թվականի Օլիմպիական խաղերում էր: Նախորդ Խաղերի համեմատ այստեղ ավելացել են կարատեն, սերֆինգը, ժայռամագլցումը և սքեյթբորդը:
Օլիմպիական ավանը, որը նախատեսված է մարզիկների և ազգային պատվիրակությունների համար, զբաղեցնում է 44 հեկտար, որտեղ միաժամանակ կարող են բնակվել ավելի քան 18 հազար մարդ:
Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերը, ընդհանուր առմամբ, արժեն 15,4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար:
Օլիմպիական այս խաղերը միակն են ամբողջ պատմության ընթացքում, որտեղ բացման արարողությանը երկրպագուներ ներկա չեն լինի:

Токио-2020: Олимпиада в цифрах и фактах
Как сообщает «Арменпресс», на XXXII летних Олимпийских играх в Токио США представлены самой большой делегацией, в которой - 613 человек. Самые маленькие делегации, состоящие всего из 2 спортсменов - сборные Бермудских островов, Сомали, Андорры, Лесото и др. Самый молодой участник этих игр - 12-летний Хенд Заза из Сирии, который примет участие в теннисном турнире, а самый взрослый спортсмен - 66-летний австралийский наездник, который выступит в конном спорте.
Олимпийские игры в Токио включают 33 вида спорта, соревнования пройдут в 43 спортзалах, 25 из которых  были и до игр, 8 только построены, а 10 - временные.
Всего будет разыграно 339 комплектов медалей, что на 33 больше, чем на Олимпийских играх 2016 года в Рио-де-Жанейро. В отличие от предыдущих игр в эти добавлены карате, серфинг, скалолазание и скейтбординг.
Олимпийский городок, предназначенный для спортсменов и национальных делегаций, расположен на территории в 44 гектара, там одновременно могут проживать более 18 000 человек.
Олимпийские игры в Токио в общей сложности обошлись в $ 15,4 млрд.
Эти Олимпийские игры будут единственными за всю историю Олимпиад, в которых на церемонии открытия не будет зрителей.