ԱՄՆ-ում աճուրդի Է դրվել այն զենքը, որով սպանել են ավազակ Բիլլի Քիդին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատրճանակը, որով սպանել են Վայրի Արեւմուտքի ժամանակների ամերիկացի ավազակ Բիլլի Քիդին, օգոստոսի 27-ին աճուրդի կդրվի Լոս Անջելեսում, հուլիսի 21-ին հաղորդել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Bonhams աճուրդային տունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Շերիֆ Փետ Գերետի «Կոլտ» ատրճանակը, որը 1881 թվականին սպանել Է Բիլլի Քիդին, աճուրդային տան մասնագետները գնահատում են 2 – 3 միլիոն դոլար: Այն Տեխասի նահանգից Ջիմ եւ Թերեզա Էռլների հավաքածուի մի մասն Է, որոնք շուրջ 50 տարի հավաքել են Վայրի Արեւմուտքի ժամանակների հրազեն եւ այլ կուլտային առարկաներ: Ջիմ Էռլը մահացել Է 2019 թվականին, եւ այժմ նրա ընտանիքը որոշում Է ընդունել վաճառել հավաքածուն: Բիլլի Քիդը հետախուզման մեջ Էր Արիզոնայի եւ Նյու Մեքսիկոյի նահանգներում ութ մարդու սպանության համար:
Շերիֆ Գերետը բազմաթիվ ամիսներ տեւած հետապնդումից հետո նրա հետքը գտել Է Ֆորտ Սամներ բնակավայրի (Նյու Մեքսիկոյի նահանգ) ռանչոյում եւ նրան գնդակահարել Է 1881 թվականի հուլիսի 14-ին: Այդ պատմությունն արտացում Է գտել այնպիսի ֆիլմերում, ինչպիսիք են «Փետ Գարետը եւ Բիլլի Քիդը» (1973) եւ «Երիտասարդ հրաձիգներ» (1988): Աճուրդում մյուս լոտերի թվում Է նաեւ Բիլլի Քիդի երկփող հրացանը, որով նա զինված Է եղել 1881 թվականի ապրիլին Նյու Մեքսիկոյի նահանգի դատարանի շենքից փախուստի ժամանակ: Լոտի գահատման արժեքը կազմում Է 200 հազարից մինչեւ 300 հազար դոլար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В США на аукцион выставили оружие, из которого убили разбойника Билли Кида
Револьвер, из которого убили американского разбойника времен Дикого Запада Билли Кида, будет выставлен на аукционе в Лос-Анджелесе 27 августа, сообщило в среду агентство Reuters со ссылкой на аукционный дом Bonhams.
Револьвер "Кольт" шерифа Пэта Гэррета, убившего Билли Кида в 1881 году, оценивается аукционистами в $2-3 млн. Он является частью коллекции Джима и Терезы Эрл из штата Техас, которые около 50 лет собирали огнестрельное оружие и другие культовые предметы времен Дикого Запада. Джим Эрл умер в 2019 году, и сейчас его семья приняла решение продать коллекцию.
Билли Кид находился в розыске за убийство восьми человек в штатах Аризона и Нью-Мексико. Шериф Гэррет выследил его после многомесячной погони на ранчо в поселении Форт-Самнер (штат Нью-Мексико) и застрелил его 14 июля 1881 года,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Эта история нашла отражение в таких фильмах, как "Пэт Гарретт и Билли Кид" (1973) и "Молодые стрелки" (1988).
Среди других лотов на аукцион было выставлено и двуствольное ружье Билли Кида, которым он был вооружен во время побега из здания суда штата Нью-Мексико в апреле 1881 года. Оценочная стоимость лота составляет от $200 тыс. до 300 тыс.