Երասխի հատվածում անցած գիշեր իրավիճակը եղել է նորմալ. մարզպետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում անցած գիշեր եղել է նորմալ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին կառավարության նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում նշեց Արարատի մարզպետ Ռազմիկ Թեւոնյանը:
«Երասխի գյուղապետը, որը վիրավորվել էր 2 օր առաջ, հիմա լավ է զգում իրեն: Երբեք ոչ մի բան չի բացառվում, բայց հիմա հանգիստ է»,-ասաց մարզպետը՝ ավելացնելով, որ բնակիչների շրջանում խուճապ չկա:
Վերջին օրերին իրավիճակը լարված է եղել հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում: Ադրբեջանական զինված ուժերը պարբերաբար կրակոցներ են արձակել հայկական դիրքերի ուղղությամբ, կիրառվել են նաև ականանետեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ հուլիսի 19-ին մի քանի ժամ տևած ինտենսիվ փոխհրաձգության հետևանքով հայկական կողմից հրազենային վիրավորում էր ստացել Երասխ համայնքի ղեկավար Ռադիկ Օղիկյանը, ով այդ պահին կազմակերպում էր ադրբեջանցիների գործողությունների արդյունքում տեղանքում բռնկված հրդեհը մարելու աշխատանքները։

В районе Ерасха обстановка ночью была нормальной: губернатор Арарата
Обстановка на участке Ерасха армяно-азербайджанской границы минувшей ночью была нормальной. Как передает «Арменпресс», об этом до заседания правительства журналистам сообщил губернатор Арарата Размик Тевонян.
«Глава общины Ерасха, два дня назад получивший ранение, сейчас чувствует себя хорошо. Ничего не исключается, но сейчас все спокойно», - сказал губернатор, добавив, что паники среди жителей нет.
Обстановка на Ерасхском участке армяно-азербайджанской границы в последние дни остается напряженной. Вооруженные силы Азербайджана регулярно обстреливали армянские позиции и использовали минометы.
Министерство обороны Армении сообщило, что 19 июля во время интенсивной перестрелки огнестрельное ранение получил глава общины Ерасх Радик Огикян, который в тот момент организовывал работы по тушению пожара, возникшего в результате действий азербайджанцев.