Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորեց «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին ԱԺ անցնելու առիթով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստի սկզբում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Սահմանադրական դատարանի որոշմանը՝ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ ԿԸՀ որոշումն անփոփոխ թողելու առնչությամբ։
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ արտահերթ ընտրությունները Հայաստանում անցել են ժողովրդավարության չափանիշներին համապատասխան ու ընտրությունների վերջնական արդյունքները արտահայտում են հայ ժողովրդի կամքը:
«Այսպիսով՝ 8-րդ գումարման Ազգային ժողովը կազմված կլինի 107 պատգամավորից ու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կունենա 71 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 7 մանդատ», - ասաց նա:
Փաշինյանը բոլորին շնորհավորեց ճգնաժամային պայմաններում ազատ ու մրցակցային խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման կապակցությամբ:
«Շնորհավորում եմ «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին ԱԺ անցնելու առիթով, ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ ընտրությունները դարձել են ներքաղաքական ճգնաժամի հաղթահարման միջոց, մինչդեռ, նախկինում մենք սովոր ենք եղել ընտրությունների արդյունքներով քաղաքական ճգնաժամեր ունենալու պրակտիկային», - ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:

Pashinyan congratulates “Armenia”, “I Have the Honor” alliances on election to Parliament
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. At the beginning of today’s Cabinet meeting, caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan commented on the recent decision of the Constitutional Court which kept unchanged the Central Electoral Commission’s decision over the results of the June 20 snap parliamentary elections.
Pashinyan stated that the snap elections in Armenia were held in accordance with democracy standards, noting that their final results express the people’s will.
“Thus, the Parliament of 8th convocation will consist of 107 MPs – the Civil Contract party will have 71 seats, the Armenia alliance – 29 seats and “I Have the Honor” alliance – 7 seats”, he said.
Pashinyan congratulated all on the holding of free and competitive elections in crisis conditions.
“I congratulate the “Armenia” and “I Have the Honor” alliances on election to the Parliament. I want to note that for the first time in the history of Armenia elections have become a way of overcoming the domestic political crisis, whereas in the past we were used to the practice of having political crises with the results of elections”, Nikol Pashinyan said.