ՄԻՊ-ը Նատալի Լուազոյին ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարվող հանցավոր արարքները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի Անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ, ԵԽ-ում «La Republique en Marche» կուսակցության պատվիրակության ղեկավար Նատալի Լուազոյին, այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՄԻՊ գրասենյակից:
Արման Թաթոյանը ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումների փաստերը: Մասնավորապես, պաշտպանը ներկայացրել է ապացույցներ, որոնք հիմնավորում են, որ Սյունիքի և Գեղարքունիքի գյուղերի հարևանությամբ, Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին ադրբեջանական զինվորականներ, դրոշներ ու ցուցանակներ չպետք է լինեն:
Պաշտպանը նշել է, որ ադրբեջանական զինծառայողները պարբերաբար առաջացնում են բերքահավաք և խոտքաղ իրականացնելու խոչընդոտներ, կատարում են կենդանիների գողություններ, հնչեցնում են բնակիչների նկատմամբ սպառնալիքներ և այլն:
Ադրբեջանական զինծառայողների այս հանցավոր արարքներն ուղղված են ՀՀ քաղաքացիական բնակիչներին կյանքի, սեփականության և այլ կենսական իրավունքներից, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից զրկելուն:
Հանդիպման ժամանակ Մարդու իրավունքների պաշտպանը մանրամասն անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությանը՝ նշելով, որ նրանց   «ահաբեկիչներ» կամ «դիվերսանտներ» ներկայացնելը կոպտորեն խախտում է միջազգային պահանջները: Նա նշել է, որ հայկական կողմի բոլոր զինծառայողները և քաղաքացիական անձինք կարգավիճակով գերիներ են, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն և վերադարձվեն հայրենիք՝ առանց որևէ քաղաքական կամ այլ նախապայմանի: Ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գործընթացը՝ կոպտորեն ոտնահարելով գերիների և նրանց ընտանիքների իրավունքները, նրանց պատճառելով տառապանքներ և առաջացնելով լարվածություն հասարակությունում:
Պաշտպանը նաև ներկայացրել է 2020 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին Արցախում տեղի ունեցած պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի պատերազմական հանցագործությունները: Արման Թաթոյանը ներկայացրել է ապացույցներ, թե ինչպես է հայատյացությունն ու հայասպանությունը խրախուսվում Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանությունների կողմից: Դրա ապացույցներից է նաև Բաքվում 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմին վերաբերող, այսպես կոչված, «ցուցահանդես-պուրակի» բացումը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել համագործակցել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում։

YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan received Member of European Parliament representing France Nathalie Loiseau, who is also the Chairwoman of the Security and Defense Subcommittee of the EP Committee on Foreign Affairs and head of the Delegation of “La République en Marche” party in the European Parliament, the Armenian Ombudsman’s Office told Armenpress.
Ombudsman Tatoyan presented the facts of violations of rights of Armenia’s border residents by the Azerbaijani armed forces. In particular, he presented proofs that there shouldn’t be Azerbaijani servicemen, flags and banners near the villages of Armenia’s Syunik and Gegharkunik provinces, and on the roads between the communities of Syunik.
He said the Azerbaijani servicemen regularly obstruct the harvest of the border residents, steal their animals and threaten the locals.
Tatoyan noted that such criminal acts of the Azerbaijani servicemen are directed at depriving Armenia’s civilian population of the right to life, property and other vital rights.
He also touched upon the urgency of the return of Armenian captives from Azerbaijan, stating that presenting them as “terrorists” or “saboteurs” is grossly violating the international demands. Tatoyan said all servicemen and civilians of the Armenian side held in Azerbaijan have a status of captive, they must be immediately released and returned to homeland without any precondition. The Azerbaijani authorities artificially delay and politicize the process, by grossly violating the rights of the captives and their families, causing sufferings to them and tension among the public.
Arman Tatoyan has also presented the war crimes committed by the Azerbaijani forces during the recent war in Artsakh.