Տնտեսական աճը կլինի կանխատեսվածից բարձր. Թունյանն առավել կարևորում է ոչ թե թվերը, այլ ներառական աճը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանն ակնհայտ է համարում, որ 2021-ի տնտեսական աճը կլինի ի սկզբանե կանխատեսված ցուցանիշից ավելի բարձր, սակայն դժվարանում է ասել՝ երկնիշ տնտեսական աճ կապահովվի, թե ոչ՝ շեշտելով, որ կարևորը առողջ տնտեսական աճ ապահովելն է: Թունյանը նման տեսակետ հայտնեց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
«Դժվար է ասել երկնիշ տնտեսական աճ կունենանք կամ չենք ունենա, կանխատեսումներ անելը շատ անշնորհակալ, բարդ գործ է: Բայց, որ տնտեսական աճը կլինի ի սկզբանե կանխատեսված ցուցանիշից ավելի բարձր, արդեն ակնհայտ է»,-ասաց Թունյանը:
Պատգամավորը հիշեցրեց՝ տարվա համար ի սկզբանե կառավարությունը կանխատեսում էր 3.2 տոկոս տնտեսական աճ, ԿԲ-ն՝ 1.6 տոկոս, միջազգային կառույցները՝ 1-1.5 տոկոս: Սակայն վերջինին ցուցանիշների ամփոփումից հետո բոլորը վերանայել են իրենց կանխատեսումները,կառավարությունը կանխատեսում է 6 տոկոս տնտեսական աճ, ԿԲ-ն՝ 4.6 տոկոս, միջազգային կառույցների կանխատեսումներն էլ շուտով կհրապարակվեն:
Նա հիշեցրեց՝ հունվար-մայիսին արձանագրվել է 4.3 տոկոս աճ, պատգամավորը վստահ է, որ առաջին կիսամյակի արդյունքներով ավելի բարձր աճ կգրանցվի:
Պատգամավորը շեշտեց՝ պետք չէ այդ մեխանիկական ցուցանիշի վրա կենտրոնանալ: «Կարող է լինել 7 տոկոս ավելի առողջ, նորմալ աճ, քան 12 տոկոս: Թվերից ավելի լավ է մի պահ խուսափենք»,-ասաց Թունյանն ու պարզաբանեց՝ առողջ աճ նշանակում է, երբ  տնտեսությունն աճում է ոչ թե մեկ ոլորտի կամ մեկ-երկու գործոնի հաշվին, այլ ապահովվում է հնարավորինս ներառական աճ, վերաբերում է բոլոր ոլորտների, հնարավորինս շատ մարդիկ են մասնակցում այդ տնտեսական բարիքի ստեղծմանը, ըստ այդմ էլ դա շատ մարդկանց բարեկեցության վրա է դրականորեն ազդում:
Պատգամավորը նկատեց՝ բավականին արագ են վերականգնվում  շինարարության, հանրային ծառայությունների, հյուրանոցային տնտեսության ոլորտները: Նա դա պայմանավորեց նաև նրանով, որ անցյալ տարի այդ ոլորտները շատ խորը անկման մեջ էին հայտնվել, ըստ էության այդտեղ շրջանառությունները գրեթե 0-ի էին հասել: «Այս տարի այդ կորցվածը վերականգնվում է, դրա համար աճի ցուցանիշներն ավելի բարձր են: Բոլոր ոլորտներում էլ աճ ունենք, հավասարաչափ է»,-ասաց նա:
Թունյանն ուրախալի համարեց նաև արտահանման աճը՝ հավելելով, սակայն, որ այդտեղ որոշակի մտածելու տեղեր կան: «Տնտեսական աճի մեջ բավականին մեծ բաղադրիչ ունի հանքարդյունաբերությունը,  արտահանման աճի մեջ՝ նույնպես՝ պղնձի միջազգային գներով պայմանավորված: Այսինքն՝ եթե այդ երկու բաղադրիչը հանենք, տնտեսական աճի ցուցանիշը շատ բարձր չի լինի: Դրա համար պետք է ոչ չափից դուրս ոգևորվել, ոչ դրանից նեղվել, այլ փաստերն ընդունել ի գիտություն և այնպես անել, որ մյուս ոլորտները նույնպես աճը արագացնեն»,-ասաց պատգամավորը:
Անդրադառնալով Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատարի՝ երկնիշ տնտեսական աճի կանխատեսմանը՝ Թունյանը նշեց՝ շատ լավ է, որ նախարարն այդպիսի բարձր նշաձող է սահմանել, դա նշանակում է, որ ինքն ամեն ինչ կանի այդ տնտեսական աճի՝ իր ասած ցուցանիշն ապահովելու համար: Անդրադառնալով նախարարի պաշտոնակատարի՝ զբոսաշրջության 319 տոկոս աճի կանխատեսմանը՝ հորդորեց այդ թվից չվախենալ, չզարմանալ՝ պարզաբանելով.  «Մենք ունեցել ենք  տուրիզմի շատ կտրուկ անկում, 319 տոկոսով աճը նշանակում է զբոսաշրջիկների թվի 4 անգամ ավելացում, անցյալ տարի դրանից ավելի շատ անգամներով նվազում ենք ունեցել: Եվ դա ոչ թե զարմանալի, այլ բնական է: Անբնական կլինի, եթե տուրիզմն անգամներով չվերականգնվի»:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ հիմա շատ իրանցի զբոսաշրջիկներ գալիս են Հայաստանում պատվաստում, 10 օր մնում և գնում, այս առումով զբոսաշրջության աճն արհեստական չի՞ լինի, նա բացասական պատասխան տվեց՝ հիշեցնելով, որ զբոսաշրջիկներին հաշվարկելու համար  կան հստակ ցուցանիշներ՝ մարդը պետք է սահմանը հատի, որոշակի ժամանակահատված անցկացնի այս երկրում ու գնա: Պատգամավորը նշեց, որ Հայաստան պատվաստվելու համար եկող այդ մարդիկ դասական զբոսաշրջիկներ են: «Դա կոչվում է բժշկական տուրիզմ: Կա խոհանոցային, բժշկական տուրիզմ և այլն: Հիմա, եթե տուրիստը գալիս է Հայաստան, ժամանակն այստեղ անցկացնելու՝ կլինի 2, թե 3 օրով, նա գալիս է Հայաստանում գումար ծախսելու, որոշակի ծառայություններից օգտվելու համար, այդ ընթացքում նա օգտվում է  և ռեստորանների, և հյուրանոցային օբյեկտներից, և պատվաստում է ստանում և գնում: Սա շատ լավ ու առողջ պրոցես է, ինչը ցույց է տալիս, որ Հայաստանը շատ լավ  նախադրյալներ ունի՝ դառնալու նաև բժշկական տուրիզմի կենտրոն»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի շուրջ ստեղծված իրավիճակին՝ Թունյանը ասաց, որ  դա, ըստ էության, ավելի շատ իրավական բնույթի հարց է, քան տնտեսական: «Իհարկե լավ չէ, երբ տնտեսավարողները և իրավապահ մարմիններն առնչություն են ունենում, բայց, եթե այդտեղ կատարվում են որոշակի գործողություններ՝ քննչական մարմինների կամ իրավապահների կողմից, նշանակում է՝ դրա համար կան որոշակի հիմքեր: Այսինքն՝ անկախ նրանից՝ ընկերությունը որքանով է կարևոր Հայաստանի համար կամ ինչքան եկամուտ է ապահովում Հայաստանի բյուջեի համար, եթե կան խախտումներ, դրանց համար պետք է հետևեն պատասխանատվությունները»,-ասաց պատգամավորը:

Armenia’s 2021 economic growth will be higher than predicted: MP attaches importance to inclusive growth
Armenia’s 2021 economic growth will be higher than predicted: MP attaches importance to
inclusive growth
YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. Chairman of the Armenian parliamentary standing committee on economic affairs Babken Tunyan says it’s obvious that this year the economic growth will be higher than what was initially predicted, however, he couldn’t say for sure whether there will be a double-digit growth or not. He emphasizes that the important is to ensure healthy economic growth.
“It’s difficult to say whether we will have a double-digit economic growth or not, as making predictions is a very hard work. But it’s already obvious that the economic growth will be higher than predicted”, Tunyan told ARMENPRESS.
He reminded that initially the government’s economic growth forecast was to be 3.2%, the Central Bank forecast 1.6% and the international organizations – 1-1.5%. However, recently all have revised their forecasts, and the government forecasts 6% growth now, the Central Bank – 4.6% and the international organizations will soon publish their forecasts.
The lawmaker reminded that 4.3% economic growth has been registered in January-May, expressing confidence that higher growth will be registered with the results of the first quarter.
He says there is no need to concentrate on this mechanical figure. “There could be 7%, but healthier, normal growth, rather than 12%. It’s better if we avoid numbers at one moment”, he said, adding that a healthy growth means when the economy grows not at the expense of one sector or one-two factors, but as much inclusive growth as possible is being ensured, and it relates to all spheres.
The MP says the fields such as construction, public services, hotel economies are recovering quite actively after last year’s deep decline. “What has been lost is being recovered this year, therefore the growth rates are higher. We have growth in all areas”, he said.
He also highlights the export growth, however notes that not everything is perfect here. “Mining industry has quite a big component in the economic growth, as well as in the export growth conditions by the international prices of copper. So if we remove these two components, the economic growth figure will not be so high. Therefore, we need to take into account the facts as they were and do so that the other fields also accelerate their growth”, the MP added.
Asked whether the tourism growth conditioned by the ongoing large flow of Iranians to Armenia would not be artificial, the lawmaker said no, reminding that there are clear indicators for calculating tourists, as person needs to cross the border, spend in a particular country for a certain time and then leave it. He says Iranians, who visit Armenia, spend 10 days and get vaccinated against COVID-19, are classical tourists. “It’s called a medical tourism. Now, when a tourist visits Armenia to spend some time here, be it two or three days, he visits to spend money here, use some services, gets vaccinated and then leaves. This is a very good and healthy process which shows that Armenia has very good preconditions to become a center of medical tourism”, Babken Tunyan said.