«Դասարան+դասական» ծրագիրը կամրապնդի դպրոց-թատրոն կապը. մեկնարկել է նախագծի հերթական փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դպրոց-թատրոն կապն ամրապնդելու նպատակով հուլիսի 19-31-ը Մայր թատրոնում կանցկացվի «Դասարան+դասական» թատերական կրթական ծրագիրը, որին մասնակցում են հանրապետության ավագ դպրոցների ու միջին մասնագիտական հաստատությունների աշակերտներ:
Տասը օրվա ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն կունենան ճանաչելու թատրոն երևույթը, հաղորդակցվելու ոլորտի կարկառուն ներկայացուցիչների հետ և բեմադրելու իրենց ներկայացումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 19-ին Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի փոքր բեմում ազդարարվեց ծրագրի հանրապետական փուլի մեկնարկը։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը՝ նշելով, որ աշակերտները մասնակցում են պետական աջակցությամբ իրականացվող ամենահետաքրքիր, գրավիչ, օգտակար կրթական ու մշակութային նախագծերից մեկին: «Դուք հնարավորություն ունեք շփվելու իրենց վաստակով, պրոֆեսիոնալ նկարագրով առանձնացող արվեստագետների հետ, որոնք փորձելու են ձեզ փոխանցել այն բանալիները, որով  ընկալելու եք այն չափազանց բարդ ոլորտը, որը կոչվում է բեմական արվեստ, թատրոն»,- շեշտեց փոխնախարարը:
Արա Խզմալյանի խոսքով՝ իրենք նպատակ չունեն անել այնպես, որ ծրագրի բոլոր մասնակիցները դառնան դերասաններ, ռեժիսորներ կամ որոշեն ընդունվել Թատերական ինստիտուտ: «Մենք ցանկանում ենք վերափոխել թատրոնի մասին ձեր ընկալումները, թատրոնի նկատմամբ վերաբերմունքը: Ցավոք, տասնամյակներ շարունակ թատրոնի ընկալումը շատ է պարզունակացվել. այն ընկալվում է որպես տնազի միջավայր, որպես զուտ կատակաբանության վայր, բայց իրականում թատրոնը հսկայական գիտություն է, մասնագիտություն, արդյունաբերություն»,-ասաց Խզմալյանը:
Նա վստահեցրեց, որ վարպետները կկարողանան ամենակարևորը փոխանցել մասնակիցներին. կսովորեցնեն լինել հետաքրքիր, ինչը բեմական արվեստն է, դերասանի արվեստն է:
ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարարը ընդգծեց՝ անկախ այն բանից, թե ինչ մասնագետ կդառնան, հետաքրքիր լինելու արվեստը հաջողության հասնելու գրավականն է:
Մայր թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանն էլ հիշեցրեց, որ թատրոնը «Դասարան+դասական» ծրագիրը նախաձեռնել է 2019 թվականին: Նա շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը՝ նշելով, որ վերջինս մշտապես աջակցել է ծրագրի իրականացմանը:
«Երեք տարվա ընթացքում մենք լուրջ ճանապարհ ենք անցել. անցել ենք Հայաստանի այն քաղաքներով, որոնցում կան թատրոններ, և թատրոնը դարձել է տվյալ քաղաքի վրա նոր լույս սփռող կարևոր օղակը: Այսօր ծրագիրն արդեն ճյուղավորվում է, և առաջին ճյուղը պետք է լիներ դերասանի արվեստը, և մենք այս տարի կկենտրոնանանք հենց դրա վրա: Շատ ուրախ եմ, որ իմ տաղանդավոր և պրոֆեսիոնալ ընկերները համաձայնեցին միանալ նախաձեռնությանը»,- ասաց Մկրտչյանն ու հավելեց, որ մասնակիցները կբաժանվեն խմբերի, կաշխատեն մասնագետների հետ և  վերջում կվայելեն ներկայացումները, որոնք պատրաստել են ծրագիր մասնակիցներն իրենց վարպետների հետ:
Բեմադրիչ, դերասան, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Դավիթ Հակոբյանը, որն աշխատելու է ծրագրի մասնակիցների հետ, նշեց, որ նախաձեռնությունը շատ է օգնում մասնագիտական կողմնորոշման գործում: Ըստ Հակոբյանի՝ նախորդ տարիներին հետաքրքիր արդյունքների են հասել: «Երեխաները կապվել են թատրոնին. գալիս են թատրոն, ներկայացում են նայում, հետո՝ մյուս թատրոն և այլն: Մենք խնդիր չունենք անել այնպես, որ բոլորը դերասաններ դառնան, իսկ եթե դառնան, կօգնենք: Այս փուլին ավագ դպրոցների երեխաներն են, որոնց մեծ մասը գալիս է հասկանալու՝ ցանկանո՞ւմ է թատերական արվեստով զբաղվել, թե՞ ոչ: Մի մասը հստակ գիտի, որ ուզում է այս արվեստին նվիրվել, մի մասն էլ թատրոնին վերաբերում է որպես երկրորդ մասնագիտության կամ նախասիրության:  Մեր սերունդը վստահ էր՝ եթե դերասան է դառնալու, ամեն ինչ լավ կլինի, իսկ այս սերունդը հասկանում է՝ եթե վատ դերասան է, հայտնի չի դառնալու,  լավ չի ապրելու, ուստի ուզում է որպես հոբբի վերաբերվել դրան»,- ասաց Հակոբյանը:
Նրա հավաստիացմամբ շատ հետաքրքիր, ինքնատիպ երեխաներ են համախմբվել ծրագրի շուրջ, որոնք ինքնուրույն  են, համարձակ, ազատ են բարդույթներից:
Մասնակիցներից Մարգարիտա Եգոյանցը, որը «Հայ ասպետ» դպրոցից է, նշեց, որ ցանկանում է իրավաբան դառնալ, սակայն սիրում է թատրոնն ու հրապուրված է նրանով: «Այս նախաձեռնության մասին տեղեկացել եմ «Ֆեյսբուքի» միջոցով: Առաջին փուլում պետք է մոտիվացիոն նամակ գրեինք ու ասեինք, թե ինչպես ենք պատկերացնում թատրոնն ու ինչ ակնկալիքներ ունենք: Սովորելու ենք դերասանի վարպետություն և ծրագրի ավարտին ներկայացում ենք բեմադրելու»,-տեղեկացրեց Մարգարիտան:
Նա եղել է բազմաթիվ թատրոններում, դիտել է տարբեր ներկայացումներ, սակայն նրան հատկապես տպավորել է «Սասնա ծռեր» բեմադրությունը, որը դիտել է Մայր թատրոնում: Մարգարիտան այն հայրենասիրական է համարում ու նշում՝ կարևոր է, որ հստակ պատկերացնում ես ամբողջ էպոսը:
«Դասարան+դասական» երկշաբաթյա ծրագրի ընթացքում աշակերտները կաշխատեն խմբերով՝ իրենց մենթորների ղեկավարությամբ, կունենան բեմական խոսքի և դերասանի վարպետության դասեր։ Հուլիսի 31-ին որպես ծրագրի եզրափակում խմբերը հանդիսատեսին կներկայացնեն նախագծի ընթացքում ստեղծված ներկայացումները։
Մենթորներն են ՀՀ վաստակավոր արտիստներ Նելլի Խերանյանը, Արթուր Կարապետյանը, Դավիթ Հակոբյանը, ռեժիսոր, դերասանուհի Լիլի Էլբակյանը, դերասան, պարող Ստեփան Ղամբարյանը։
«Դասարան+դասական» թատերական կրթական ծրագիրը մշակվել է Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի կողմից։ Այն նպատակ ունի ամրապնդել դպրոց-թատրոն կապը։ Ծրագիրն աննախադեպ հնարավորություն է ընձեռում աշակերտներին ծանոթանալու ոլորտի լավագույն մասնագետների հետ, պատկերացնելու թատրոն-համակարգի ամբողջական կառուցվածքը։ Ծրագրի առաջին փուլն իրականացվել է 2019 թվականին։ Համավարակի ժամանակ ծրագիրն ունեցել է երկու առցանց փուլ։ 2021 թվականին ծրագիրը թեմատիկ հենք է ընտրել դերասանի վարպետությունը։

Программа «Класс + Классика» укрепит связь школы и театра: начался очередной этап проекта
В целях укрепления связи школы и театра с 19 по 31 июля в Академическом театре пройдет театрально-образовательная программа «Класс + Классика» с участием учащихся средних школ и средних профессиональных учебных заведений республики.
В течение десяти дней у участников будет возможность познакомиться с театром, пообщаться с яркими представителями отрасли, поставить свой спектакль.
Как сообщает «Арменпресс», 19 июля о начале республиканского этапа программы было объявлено на Малой сцене Национального академического театра имени Г. Сундукяна.
С приветственной речью выступил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Ара Хзмалян, отметив, что учащиеся участвуют в одном из самых интересных, привлекательных, полезных образовательных и культурных проектов, реализуемых при содействии государства. «У вас есть возможность пообщаться с заслуженными артистами, которые постараются дать вам ключ к пониманию чрезвычайно сложной области, которая называется исполнительским искусством, театром», - сказал замминистра.
По словам Ара Хзмаляна, они не намерены делать всех участников программы актерами, режиссерами или внушать мысль о поступлении в театральный институт. «Мы хотим изменить ваше восприятие театра, ваше отношение к театру. К сожалению, представление о театре за десятилетия сильно упростилось. Он воспринимается как домашняя среда, как место для простых шуток, но на самом деле театр - это огромная наука, профессия, индустрия», - сказал Хзмалян.
Он заверил, что мастера смогут донести до участников самое главное. Они научат вас быть интересным, то есть исполнительскому искусству, игре актера.
Ара Хзмалян подчеркнул, что независимо от того, какими специалистами они станут, искусство быть интересным - залог успеха.
Директор Академического театра Вардан Мкртчян напомнил, что в 2019 году театр инициировал программу «Класс + Классика». Он поблагодарил Министерство образования и науки, отметив, что оно всегда поддерживало реализацию этой программы.
«За три года мы прошли большой путь. Мы проехали по городам Армении, где есть театры, и театр стал мощным звеном, проливающим новый свет на данный город. Сегодня программа уже разветвляется, первой ветвью должно быть искусство актера, в этом году мы сосредоточимся на этом. Я очень рад, что мои талантливые и профессиональные друзья согласились присоединиться к инициативе», - сказал Мкртчян, добавив, что участники будут разделены на группы, будут работать со специалистами, а в конце насладятся выступлениями, подготовленными участниками, со своими мастерами.
Режиссер, актер, заслуженный артист РА Давид Акопян, который будет работать с участниками программы, отметил, что эта инициатива очень помогает при выборе профессиональной ориентации. По словам Акопяна, в предыдущие годы были достигнуты интересные результаты. «Дети связались с театром. Они ходят в театры. Наша задача не в том, чтобы все стали актерами, но если кто-то это захотит, мы поможем. На этом этапе именно старшеклассники приходят к пониманию того, хотят они заниматься театральным искусством или нет. Одни четко знают, что хотят посвятить себя этому искусству, другие относятся к театру как к второй профессии или к хобби”, - сказал Давид Акопян.
По его словам, в программы участвуют интересные, оригинальные дети, самостоятельные, смелые, свободные от комплексов.
В рамках двухнедельной программы «Класс + Классика» студенты будут работать в группах под руководством своих наставников, пройдут уроки сценического выступления и актерские мастер-классы. 31 июля в завершение программы коллективы представят публике спектакли, созданные в ходе проекта.
Наставники - заслуженные артисты Республики Армения Нелли Херанян, Артур Карапетян, Давид Акопян, режиссер, актриса Лили Элбакян, актер, танцор Степан Гамбарян.
Театрально-образовательная программа «Класс + Классик» разработана Национальным академическим театром имени Г. Сундукяна. Она направлена на укрепление связи школы и театра. Программа предоставляет школьникам беспрецедентную возможность познакомиться с лучшими специалистами этой области, представить полную структуру театральной системы. Первый этап программы был реализован в 2019 году. Во время эпидемии программа проходила в два онлайн этапа. Тема программы 2021 года - актерское мастерство.