ՊԲ զինծառայող Արթուր Աղասյանին հետմահու շնորհվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման գործում Արցախի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների, ցուցաբերած քաջության ու անձնական արիության համար, իմ որոշմամբ, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի N զորամասի 2-րդ հրաձգային գումարտակի 6-րդ վաշտի հրամանատար, կապիտան Արթուր Գրիգորիի Աղասյանին հետմահու շնորհվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Դա պատերազմի ընթացքում կենդանության օրոք հերոսի կոչման արժանացնելու իմ առաջին որոշումն էր, որը դեռ չստորագրած, Արթուրի հետ իմ՝ արդեն պարբերական դարձած կապն ընդհատվեց...
6-րդ պաշտպանական շրջանի ամենադժվար հենակետի պաշտպանությունը հենց նրա վաշտին էր վստահված: Արթուրն արդեն հերոս էր. դրանում բոլորս համոզվել ենք Ապրիլյան քառօրյայի ժամանակ։ Հայրենիքը բարձր է գնահատել հայրենիքի նվիրյալ զավակի գործած սխրանքները՝ նրան արժանացնելով «Մարտական խաչ» 2֊րդ աստիճանի շքանշանի։
Արցախի Մարտունի քաղաքում ապրող Աղասյանների ընտանիքն այս պատերազմում, բացի Արթուրից, կորցրել է մյուս որդուն՝ Արսենին ևս։ Այդ մեծ վշտի սփոփանքն անձնվեր զավակների կիսատ թողածը շարունակելն է միայն։
Խորապես վշտակցելով ընտանիքի բոլոր անդամներին՝ գլուխ եմ խոնարհում Արթուրի և Արսենի հիշատակի, նրանց հարազատների առջև»,- գրել է Հարությունյանը:

Военнослужащему АО Артуру Агасяну посмертно присвоено высшее звание «Герой Арцаха»
«За выдающиеся заслуги перед Республикой Арцах в обеспечении обороны и безопасности родины командир 9-го батальона, моим решением, командиру 6-й роты N-ской в/части Армии обороны  Арцаха капитану Артуру Григорию Агасяну посмертно присвоено высшее звание «Герой Арцаха».
Как  передает Арменпресс, об этом написал президент Республики Арцах Араик Арутюнян на своей странице в Facebook.
«Это было мое первое решение о присвоении звания Героя при жизни - во время войны, которое еще не было подписано, когда ставшая регулярной моя  связь с Артуром оборвалась...
Оборона сложнейшего опорного пункта  6-ой оборонительной линии была возложена именно на его роту. Артур уже был героем, и в этом мы все убедились во время Апрельской четырехдневной войны. Родина высоко оценила подвиги преданного сына Родины, наградив его орденом Боевого креста 2-й степени.
Семья Агасянов, проживающая в арцахском городе Мартуни, помимо Артура потеряла в этой войне и другого сына, Арсена. Утешение от этой великой печали - лишь продолжить незавершенное дело самоотверженных детей.
Разделяя глубокую скорбь  всех членов семьи, склоняю голову в память об Артуре, Арсене», - написал Арутюнян.