Երևանյան և մարզային համերգներով կտոնվեն Բաբաջանյանի և Միրզոյանի հոբելյանները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Կոմպոզիտորներ Էդվարդ Միրզոյանի և Առնո Բաբաջանյանի 100-ամյա հոբելյանների առթիվ Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը հանդես կգա բազմաբովանդակ համերգային ծրագրերով: Նախատեսվում են երեկոներ և՛ Երևանում, և՛ մարզերում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 8-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի տնօրեն Նորայր Նազարյանը շեշտեց, որ հուլիսի 10-ին Կոմպոզիտորների միության Էդվարդ Միրզոյանի անվան ստեղծագործական տան Բեթհովենյան դահլիճում տեղի կունենա սպասված համերգ, որին ելույթ կունենա Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ։ Կհնչեն Էդվարդ Միրզոյանի «Լարային քառյակ», «Սիմֆոնիա լարային նվագախմբի և գոսերի համար», «Պոեմ-էպիտաֆիա կամերային նվագախմբի համար» ստեղծագործությունները:
«Այս պահին նախապատրաստական աշխատանքներ են ընթանում: Անում ենք հնարավորը դահլիճում հյուրերին հավուր պատշաճի ընդունելու համար: Դահլիճը բավականին վատ վիճակում է, և մենք ուզում ենք այս համերգով մարդկանց ուշադրությունը ևս մեկ անգամ հրավիրել այդ տարածքի վրա»,- նշեց Նազարյանը:
Անդրադառնալով Բաբաջանյանին՝ նա տեղեկացրեց, որ անվանի դաշնակահար Վահագն Հայրապետյանը Բաբաջանյանի սիրված երգերը մատուցելու է ջազային տարբերակով: «Հայրապետյանի տրիոն և Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը հանդես են գալու Սյունիքի մարզում՝ հուլիսի 27-ին Կապանի մշակույթի տանը և հուլիսի 28-ին Գորիսի թատրոնում: Համերգները ղեկավարելու է Ռոբերտ Մլքեյանը:  Հուլիսի 31-ին էլ համերգ կկայանա Կամերային երաժշտության տան դիմացի բակում»,-  շեշտեց Նորայր Նազարյանը:

Юбилеи Бабаджаняна и Мирзояна будут отмечены концертами в Ереване и в областях
По случаю 100-летия композиторов Эдуарда Мирзояна и Арно Бабаджаняна Национальный центр камерной музыки представит разнообразные концертные программы. Вечера запланированы и в Ереване и в областях.
Как сообщает «Арменпресс», на встрече с журналистами 8 июля директор Национального центра камерной музыки Норайр Назарян подчеркнул, что долгожданный концерт Государственного камерного оркестра Армении под руководством художественного руководителя, главного дирижера Вагана Мартиросяна состоится 10 июля в Бетховенском зале Дома творчества Эдварда Мирзояна. Будут исполнены произведения Эдуарда Мирзояна «Струнный квартет», «Симфония для струнного оркестра», «Поэма-эпитафия для камерного оркестра».
«В настоящее время идет подготовка концерта. Мы делаем все, чтобы достойно принять гостей. Зал в плохом состоянии. Этим концертом мы хотим еще раз привлечь внимание людей к этому месту», - сказал Норайр Назарян.
Говоря об Арно Бабаджаняне, он сообщил, что любимые песни Бабаджаняна в джазовой интерпретации представит известный пианист Ваагн Айрапетян. «Государственный камерный оркестр Армении  и «Айрапетян Трио» 27 июля выступят в Сюникской области, в Доме культуры Капана и 28 июля в Горисском театре. Концерты будет дирижировать Роберт Млкеян. 31 июля во дворе Дома камерной музыки состоится концерт», - подчеркнул Норайр Назарян.
Инициатива реализуется при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.