Տաջիկստանը ՀԱՊԿ-ից օգնություն է խնդրել Աֆղանստանի հետ իրավիճակի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տաջիկստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրներից օգնություն է խնդրել Աֆղանստանից եկող մարտահրավերներին դիմագրավելու հարցում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ-ում Տաջիկստանի մշտական ներկայացուցիչ Հասան Սուլթանովը:
«Տաջիկստանը, որպես Աֆղանստանի հետ ամենաերկար սահմանն ունեցող երկիր, ձեռնարկում է հնարավոր միջոցները իրադրությունը պահպանելու, այդ երկրից եկող սպառնալիքներին ու մարտահրավերներին դիմակայելու համար: Սակայն հաշվի առնելով իրավիճակը տարածաշրջանում, ինչպես նաև այն, որ Աֆղանստանի հետ սահմանի առանձին հատվածներ դժվար հասանելի լեռնային տեղանքներում, բարդ է դառնում միայնակ հաղթահարելն այս խնդիրը»,- ՀԱՊԿ մշտական խորհրդի նիստին ասել է Սուլթանովը:
Նրա գնահատմամբ՝ ստեղծված պայմանները պահանջում են «ադեկվատ արձագանք ՀԱՊԿ շրջանակում, այդ թվում և հարավային սահմանները պաշտպանելու ներուժն ուժեղացնելու միջոցառումների ընդունում»:
«Այս համատեքստում արդիական է մնում Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2013 թ. սեպտեմբերի 23-ի «Տաջիկա-աֆղանական սահմանը ամրապնդելու գործում Տաջիկստանի Հանրապետությանն օգնություն ցուցաբերելու մասին» որոշման կատարման ապահովման անհրաժեշտությունը: Հետևաբար, ցանկանում ենք կոչ անել կազմակերպության անդամ պետություններին նպաստել տվյալ փաստաթղթի լիարժեք իրականացմանը»,- հայտարարել է Սուլթանովը:

Tajikistan applies to CSTO for assistance over threats from Afghanistan
YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. Tajikistan has asked the Collective Security Treaty Organization (CSTO) for assistance for overcoming the challenges coming from Afghanistan, ARMENPRESS reports the Permanent Representative of Tajikistan to the CSTO Hasan Sultanov announced.
"Tajikistan, as the country with the longest border with Afghanistan, is taking all possible measures to maintain the situation, to meet the threats and challenges coming from that country. However, given the situation in the region, as well as the fact that certain parts of the border with Afghanistan are in hard-to-reach mountainous areas, it becomes difficult to overcome this problem alone," Sultanov said at a meeting of the CSTO Permanent Council.
According to him, the existing situation requires "an adequate response by the CSTO, including the adoption of measures for strengthening the potential to protect the southern borders."
"In this context, the implementation of 2013, September decision of the Collective Security Council on the need to ‘'Provide Assistance to the Republic of Tajikistan in strengthening the Tajik-Afghan border" remains relevant. Therefore, we would like to call on the member states of the organization to contribute to the full implementation of this document," Sultanov said.