Նման արտահայտություն չի արվել․ Ֆան Յոնգը պարզաբանել է Ադրբեջանում Չինաստանի դեսպանին վերագրվող հայտարարությունը
Նման արտահայտություն չի արվել․ Ֆան Յոնգը պարզաբանել է Ադրբեջանում
Չինաստանի դեսպանին վերագրվող հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպան Ֆան Յոնը հերքեց ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում տարածված այն տեղեկությունը, թե Ադրբեջանում Չինաստանի դեսպան Գո Մինը խոսել է «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» տրանսպորտային նախագծում «Զանգեզուրի միջանցք»-ի ներդրման մասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում դեսպանը նշեց, որ իրենք քննարկել են Ադրբեջանում Չինաստանի դեսպան Գո Մինի հետ և պարզել, որ նման արտահայտություն չի արվել։
«Չինաստանն ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ բարեկամական հարաբերություններ ունի։ Հուսով ենք, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև այս կոնֆլիկտը կարող է լուծվել բանակցությունների միջով, ինչը պատերազմից ավելի լավ է։ Խնդրի խաղաղ լուծման համար  անհրաժեշտ բոլոր քայլերը մենք կգործադրենք մեր ուժերի ներածին չափով։ Այսպիսով մենք կփորձենք ապահովել տարածաշրջանում սահմանային անվտանգություն»,- նշեց Ֆան Յոնը։

‘No such statement was made’ – Ambassador Fan Yong clarifies remarks of Chinese Ambassador to Azerbaijan
‘No such statement was made’ – Ambassador Fan Yong clarifies remarks of Chinese
Ambassador to Azerbaijan
YEREVAN, JULY 2, ARMENPRESS. Ambassador of China to Armenia Fan Yong denied the Azerbaijani media reports according to which Chinese Ambassador to Azerbaijan Guo Min has talked about the introduction of the “Zangezur corridor” in the Belt and Road initiative.
The Ambassador told reporters in Yerevan that they have discussed these reports with the Chinese Ambassador to Azerbaijan and have found out that no such remark has been made.
“China has friendly ties with both Armenia and Azerbaijan. We hope this conflict between Armenia and Azerbaijan can be solved through negotiations, which is better than war. We will take all necessary actions within our capacities for peacefully solving the issue. Thus, we will try to ensure a border security in the region”, the Chinese Ambassador to Armenia said.