ԵԽԽՎ-ում անհնար են համարում առաջ շարժվելն առանց հայ գերիների վերադարձի. Հովհաննես Իգիթյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում ընդհանուր մթնոլորտն ուղղված է այն խնդիրներին, որոնք հուզում են Հայաստանին, մասնավորապես` հայ գերիների վերադարձի խնդիրը և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածք ներխուժման հարցը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանը:
«Բոլոր զեկուցողները և բոլոր ԵԽԽՎ անդամ երկրների ներկայացուցիչները (բացառությամբ մեկ-երկու երկրների ներկայացուցիչների) գտնում են, որ առանց գերիների վերադարձի անհնար է առաջ շարժվել: Երբ խոսում ենք վստահության մթնոլորտ ձևավորելու մասին, պարզ է, որ որևէ վստահության մթնոլորտ առանց գերիների վերադարձի անհնար է»,- ընդգծեց Իգիթյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ ԵԽԽՎ-ում քննարկվել է նաև Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածք ներխուժման հարցը, որի շրջանակներում զուգահեռներ են անցկացվել Թուրքիայի կողմից Միջերկրական ծովում ռազմատենչ գործողությունների հետ, որոնք դժգոհություն էր առաջացրել ԵԽԽՎ-ում:
«Ինչ է անում Ադրբեջանը` սկզբից ներխուժում է Հայաստանի տարածք և հետո ասում` եկեք բանակցենք: Ինչպես Թուրքիայի հարցում, այդպես էլ Ադրբեջանի հարցում, մեր գործընկերների հետ բարձրացրեցինք այն հարցը, որ ցանկացած բանակցություն անհնար է, երբ ներկա են ռազմական ուժերը»,- հավելեց Իգիթյանը:
Պատգամավորը կարևորեց այն հանգամանքը, որ թե ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ելույթներում, թե այլ երկրների գործընկերների ելույթներում առկա են բոլոր այն հարցերը, որոնք հուզում են Հայաստանին:
«Գիտեք, որ ԵԽԽՎ-ն պատժիչ լծակներ չունի, բայց տեսնում ենք այն, որ ԵԽԽՎ անդամ երկրների ներկայացուցիչները այդ ընդհանուր մթնոլորտը տեղափոխում են իրենց խորհրդարաններ»,- եզրափակեց Իգիթյանը:

В ПАСЕ продвижение вперед без возвращения армянских пленных считают невозможным: Ованес Игитян
Общая атмосфера в Парламентской ассамблее Совета Европы сосредоточена на волнующих Армению вопросах, в частности, на вопросе возвращения армянских пленных, вопросе вторжения Азербайджана в Армению. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции заявил член делегации НС Армении в ПАСЕ, депутат от фракции «Мой шаг» Ованнес Игитян.
«Все докладчики, представители всех стран-участниц ПАСЕ (кроме представителей одной-двух стран) считают, что без возвращения пленных двигаться вперед невозможно. «огда мы говорим о создании атмосферы доверия, ясно, что атмосфера доверия невозможна без возвращения пленных», - сказал Ованнес Игитян.
Депутат отметил, что в ПАСЕ обсуждался и вопрос вторжения Азербайджана в Армению, были проведены параллели с враждебными действиями Турции в Средиземном море, вызвавшими недовольство в ПАСЕ.
«Что делает Азербайджан? Сначала он вторгается на территорию Армении, потом говорит: давайте вести переговоры. И в случае с Турцией, и в случае с Азербайджаном мы поставили перед нашими партнерами вопрос, что любые переговоры невозможны при наличии военнопленных», - добавил Игитян.
Депутат подчеркнул, что как в выступлениях членов делегации НС Армении, так и в выступлениях коллег из других стран были все вопросы, которые волнуют Армению.
«Вы знаете, что у ПАСЕ нет карательных рычагов, но мы видим, что представители стран-членов ПАСЕ переносят эту общую атмосферу в свои парламенты», - заключил Ованнес Игитян.