Փաշինյանը ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարների հետ քննարկել է ՀՀ-ԵՄ օրակարգի և տարածաշրջանային հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարար Բոգդան Աուրեսկուին, Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսին, Ավստրիայի Եվրոպական և միջազգային հարցերով դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալլենբերգին, ինչպես նաև ԱԳԵԾ՝ Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, Տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով կառավարող տնօրեն Միխայել Զիբերթին, Հվ․ Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Այցը լիազորված է Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի կողմից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է նման ներկայացուցչական այցը մեր երկիր՝ հիշեցնելով, որ այն նախատեսված էր դեռևս այն ժամանակ, երբ Հայաստանում ավելի շատ ճգնաժամեր էին առկա, քան լուծումներ: «Ուրախ եմ, որ այցը կայացավ այն ժամանակ, երբ Հայաստանում տեղի ունեցան ընտրություններ, որոնց արդյունքում հաստատվեց մեր ժողովրդի նվիրվածությունը ժողովրդավարական արժեքներին, որոնց որակը բարձր գնահատվեց միջազգային կազմակերպությունների կողմից»,- նշել է վարչապետի պաշտոնակատարը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այսպիսով Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարված է և իշխանությունը կարող է լիարժեք վերադառնալ իր կարևորագույն աշխատանքային օրակարգի իրականացմանը, այդ թվում՝ Եվրոպական միության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի դրույթների արդյունավետ կյանքի կոչմանը:
Ըստ աղբյուրի՝ Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարար Բոգդան Աուրեսկուն նշել է, որ նման պատվիրակությամբ տարածաշրջանային այց պատմության ընթացքում տեղի է ունենում առաջին անգամ, որի առաջնային նպատակներից մեկը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խթանումն է: Ռումինիայի ԱԳ նախարարը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին ընտրությունները բարձր մակարդակով անցկացնելու, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակի, ինչպես նաև այս տարվա մարտի 1-ից Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելու կապակցությամբ: Նա Հայաստանի համար  կարևորել է վերոնշյալ համաձայնագրից առավելագույնս օգուտ քաղելը և ընդգծել ԵՄ պատրաստակամությունը՝ նոր թափով օժանդակելու ՀՀ կառավարությանն ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներն առաջ մղելու գործում:
«Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսը նշել է Հարավային Կովկասում անվտանգության ու կայունության ամրապնդման կարևորությունը՝ հավելելով, որ այն իրենց համար առանցքային նշանակություն ունի նաև սեփական անվտանգության ապահովման համատեքստում: Լիտվայի ԱԳ նախարարը նշել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորման և ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ հավելելով, որ ԵՄ-ն պատրաստ է իր օժանդակությունը ցուցաբերել նաև այս հարցում: Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսն այս առումով կարևորել է մարդասիրական բնույթի խնդիրների, այդ թվում՝ Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների վերադարձի լուծումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Ավստրիայի Եվրոպական և միջազգային հարցերով դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալլենբերգը ևս անդրադարձել է ՀՀ-ում կայացած ընտրությունների արդյունքներին՝ նշելով, որ դրանցում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակից զատ, հաղթեց ժողովրդավարությունը: Նրա խոսքով՝ ի ուրախություն հայ ժողովրդի, Հայաստանում ընտրությունների ընթացքում խնդիրներ կանխատեսողները սխալ դուրս եկան, ինչը ևս ցույց է տալիս Հայաստանի՝ ժողովրդավարական արժեքներին հավատարմությունը:
«Շնորհակալություն հայտնելով հնչեցված կարծիքների համար՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ պատերազմից հետո ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակը, ինչպես նաև ընտրություններն արձանագրեցին ժողովրդավարության կենսունակությունը մեր երկրում, ուստի ժողովրդավարությունը Հայաստանում այլևս անշրջելի գործընթաց է»,- տեղեկացնում է աշխատակազմից:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգին, ինչպես նաև տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին ու դրա հանգուցալուծմանը վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի, մասնավորապես, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի դերը Ադրբեջանից 15 հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովման գործում և նշել, որ Հայաստանը պատրաստ է մարդասիրական քայլին պատասխանել համապատասխան քայլով: Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ համաձայնագրի լիարժեք կատարման, պահվող բոլոր ռազմագերիների վերադարձման, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը խաղաղ հանգուցալուծելու անհրաժեշտությունը: Վարչապետի պաշտոնակատարն շեշտել է, որ խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների՝ ելման դիրքեր դուրս գալով և հիշեցրել, որ այս հարցի շուրջ ավելի վաղ հանդես է եկել համապատասխան առաջարկությամբ: Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ  հակամարտության համապարփակ կարգավորման գործընթացը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:

Pashinyan discusses Armenia-EU agenda and regional issues with EU Foreign Ministers
YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received on June 25 Austrian Federal Minister for European and International Affairs Alexander Schallenberg, Lithuanian Foreign Minister Gabrielius Landsbergis, Romanian Foreign Minister Bogdan Aurescu, as well as EEAS Managing DirectorforRussia,Easternpartnership,Central Asia,Regional cooperation and OSCE Michael Siebert, EU Special Representativefor the SouthCaucasusand theCrisis in Georgia Toivo Klaar.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister, Nikol Pashinyan saluted such a representational visit to Armenia, reminding that the visit had been planed still when there were more crisis situations in Armenia than solutions to them. ''I am glad that the visit took place when parliamentary elections have already taken place in Armenia, which reaffirmed the devotion of our people to democratic values. The quality of the elections were highly assessed also by international organizations’', Pashinyan said, adding that by that the political crisis in Armenia remains in the past and the Government can fully return to the implementation of its important agenda, including the effective implementation of the provisions of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) with the EU.
Romanian Foreign Minister Bogdan Aurescu noted that a regional visit with such a delegation takes place for the first time, one of the key goals of which is fostering the Armenia-EU relations. The Foreign Minister of Romania congratulated Nikol Pashinyan on organizing the elections at a high level, the victory of ''Civil Contract'' Party and the entry into force of the CEPA from March 1. He stressed that Armenia should be able to derive maximal benefit from the agreement, emphasizing the EU's readiness to assist the Armenian government in pushing for institutional reforms.
Lithuanian Foreign Minister Gabrielius Landsbergis noted the importance of strengthening security and stability in the South Caucasus, adding that it is also crucial for them in the context of ensuring their own security.
The Lithuanian Foreign Minister noted the need to strengthen the atmosphere of trust between the parties to the Nagorno Karabakh conflict, adding that the EU is ready to assist in this matter as well. Gabrielius Landsbergis highlighted the solution of humanitarian issues, including the return of war prisoners kept in Azerbaijan.
Austrian Federal Minister for European and International Affairs Alexander Schallenberg also referred to the elections held in Armenia, noting that it was not only the victory of ‘’Civil Contract’’ Party, but also victory of democracy. According to him, to the happiness of the Armenian people, those who predicted problems during elections in Armenia were mistaken, which also shows Armenia’s commitment to democratic values.
Thanking for the opinions, Nikol Pashinyan emphasized that the crisis situation created after the war, as well as the elections recorded the viability of democracy in Armenia, therefore, democracy in Armenia is irreversible.
During the meeting the interlocutors discussed the agenda of relations between Armenia and the EU, as well as the regional situation and issues related to its solution.
Nikol Pashinyan highly appreciated the role of the EU, particularly the President of the European Council Charles Michel for the return of the 15 Armenian POWs. The caretaker Prime Minister of Armenia emphasized the necessity of the full implementation of the November 9, 2020 trilateral declaration, the return of all the POWs, as well as the peaceful solution of the situation on the Armenian-Azerbaijani border. Nikol Pashinyan emphasized that this issue must be solved exclusively by the withdrawal of the Azerbaijani forces from the sovereign territory of Armenia and reminded that earlier he had made a relevant agreement over the issue. Referring to Nagorno Karabakh issue, Nikol Pashinyan noted that the comprehensive settlement of the conflict should take place in the sidelines of the OSCE Minsk Group.