ՄԱԿ ՓԳՀ-ն ողջունում է ԱՄՆ օժանդակությունը Հայաստանում հանգրվանած փախստականներին ու ապաստան հայցողներին
ՄԱԿ ՓԳՀ-ն ողջունում է ԱՄՆ օժանդակությունը Հայաստանում հանգրվանած
փախստականներին ու ապաստան հայցողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ ՓԳՀ-ն՝ ՄԱԿ-ի փախստականների գործակալությունը, ողջունում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների (ԱՄՆ) կառավարության կողմից Հայաստանում փախստականներին ու ապաստան հայցողներին առաջին անհրաժեշտության մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով վերջերս տրամադրված աջակցությունը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՄԱԿ-ի փախստականների գործակալությունից:
Բնակչության, փախստականների և միգրացիայի հարցերով ԱՄՆ բյուրոյի շարունակական աջակցությամբ ՄԱԿ ՓԳՀ-ն հնարավորություն է ստացել արտակարգ օգնություն ցուցաբերելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով փախստականների նման իրավիճակում գտնվող անձանց, ինչպես նաև Հայաստանում բնակվող փախստականներին ու ապաստան հայցողներին, որոնք մեծապես տուժել են COVID-19 համավարակի բացասական ազդեցությունից։ ՄԱԿ ՓԳՀ-ի ծրագրերն ուղղված ԱՄՆ ֆինանսավորումը կօգնի նաև ապահովել և լուծումներ գտնել առավել խոցելի փախստական ընտանիքների ու երեխաների համար, այդ թվում՝ պաշտպանության, կրթության և համայնքի հզորացման բնագավառներում։
«Մենք ուրախ ենք աշխատելու ՄԱԿ ՓԳՀ հայաստանյան գրասենյակի հետ, որը կարիքի մեջ գտնող անձանց աջակցության կարևորագույն առաքելություն է իրականացնում։ Անցյալ տարվա մարտահրավերները ևս մեկ անգամ հիշեցնում են ՄԱԿ ՓԳՀ-ի գործունեության անգնահատելի կարևորության մասին», - ասել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լինն Մ. Թրեյսին։ «Միացյալ Նահանգները հպարտ է ՄԱԿ ՓԳՀ-ի և մեր հայաստանյան գործընկերների հետ համագործակցելու համար՝ հաջակցություն Լեռնային Ղարաբաղի լարված հակամարտության ու COVID-19 համավարակի պատճառով տուժածների կյանքի բարելավմանը»։
Ճկուն ֆինանսավորման ձևով տրամադրված ԱՄՆ օժանդակությունը էական նշանակություն ունի ՄԱԿ ՓԳՀ-ի համար, քանի որ այն կազմակերպությանը հնարավորություն է տալիս որոշելու, թե ինչպես հնարավորինս արագ և արդյունավետ պաշտպանություն ու աջակցություն տրամադրել նրանց, ովքեր ամենամեծ կարիքի կամ վտանգի մեջ են գտնվում։
«ՄԱԿ ՓԳՀ-ն շնորհակալություն է հայտնում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ժողովրդին ու կառավարությանը՝ Հայաստանի խոցելի և տեղահանված բնակչությանը ցուցաբերած շարունակական հոգածության ու օժանդակության համար», - ասել է ՄԱԿ ՓԳՀ երևանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Աննա-Կարին Օստը։ «Այս աջակցությունը չափազանց կարևոր է, քանի որ դրա միջոցով կկարողանանք օգնություն տրամադրել Հայաստանում գտնվող փախստականներին ու փախստականների նման իրավիճակում գտնվողներին, այդ թվում նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց։ ԱՄՆ օժանդակությամբ ՄԱԿ ՓԳՀ-ն կարողացել է արձագանքել տեղահանված խոցելի անձանց կարիքներին, ձմռան ցուրտ ու անբարենպաստ պայմաններում ընտանիքներին տրամադրելով ձմեռային հագուստներ, հիգիենայի պարագաների հավաքածուներ, անկողնային, կենցաղային պարագաներ, ինչպես նաև վերանորոգելով ժամանակավոր կացարանները»։
ՄԱԿ ՓԳՀ-ն երախտապարտ է Միացյալ Նահանգներին՝ մեծահոգի ու երկարամյա օժանդակության համար, որը ՄԱԿ ՓԳՀ-ին հնարավորություն է տալիս շարունակական պաշտպանություն, իրավական աջակցություն և երկարաժամկետ լուծումներ ապահովել երկրում ապաստանած փախստականների, քաղաքացիություն չունեցող և փախստականների նման իրավիճակում ապրող մարդկանց համար:

UNHCR welcomes U.S. support for refugees and asylum-seekers in Armenia
YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS. The United Nations Refugee Agency, welcomes the recent contribution from the Government of the United States of America (USA) to provide essential humanitarian assistance to refugees and asylum-seekers in Armenia, the UNHR Office in Armenia told Armenpress.
With the continued support from of the U.S. Bureau for Population, Refugees and Migration (PRM), UNHCR has been able to deliver vital emergency assistance to persons in a refugee-like situation affected by the Nagorno-Karabakh conflict, as well as to refugees and asylum-seekers residing in Armenia whose livelihoods have been negatively affected by the COVID-19 pandemic. U.S. funding towards UNHCR’s programme will also contribute to providing and achieving solutions for the most vulnerable refugee families and children, including in protection, education, and strengthened community empowerment.
“We are pleased to work with UNHCR Armenia as it executes its critical mission of supporting those in need. The challenges of the past year remind us anew of the great importance of UNHCR’s work,” said U.S. Ambassador to Armenia Lynne M. Tracy. “The United States is proud to partner with the UNHCR and our Armenian counterparts to help improve the lives of those negatively affected by the intensive fighting over Nagorno-Karabakh and the turbulence of the COVID-19 pandemic.”
The United States’ support in the form of flexible funding is critical to UNHCR as it enables the organization to determine how best to protect and assist those who are in the greatest need or at the greatest risk quickly and effectively.
“UNHCR would like to thank the people and the Government of the United States for their enduring commitment and support for vulnerable and displaced populations in Armenia” said Anna-Carin Ost, UNHCR Representative in Yerevan. “This contribution is crucial as with it we are able to help refugees and people living in a refugee-like situation in Armenia, including those displaced from Nagorno-Karabakh. With US support, UNHCR has been able to respond to the needs of vulnerable displaced people, providing winter clothes to families amid freezing winter conditions, hygiene kits, bedding sets, and household items; and repairing collective shelters.”
UNHCR is grateful for the generous and long-standing support of the United States, which allows UNHCR to continue to provide protection, legal support, and pursue durable solutions for refugees, stateless persons, and those living in a refugee-like situation throughout the country.