Տիեզերական ճառագայթների հետախույզը, հայկական գիտության ջահակիր եղբայրներից մեկը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժամանակին ամերիկյան գաղտնի ծառայությունների գաղտնազերծած որոշ փաստաթղթեր հետաքրքիր իրարանցում էին առաջացրել Հայաստանում: Դրանցում հիշատակումներ կային մեր երկրի՝ խորհրդային հանրապետության տարածքում ատոմային ռումբի գործարան ստեղծելու մասին: Սա, անշուշտ, առասպել էր, սակայն բազմաթիվ այլ փաստաթղթեր վկայում էին ամերիկյան հետաքրքրության, անհանգստության մասին:
1951 թ. նոյեմբերի 21 թվագրությամբ փաստաթղթում նշվում էր, որ Երեւանի մերձակայքում ատոմային հետազոտությունների ինստիտուտ է ստեղծվել: Կոորդինատներից բացի, նշվում էր, որ այն ստեղծել են երկու հայ եղբայրներ: Երկու հայ եղբայրները Աբրահամ եւ Արտեմ Ալիխանյաններն էին: Անհանգստության պատճառներից մեկն էլ այն էր, որ եղբայրներից ավագը՝ Աբրահամը, Իգոր Կուրչատովի հետ անմիջական դերակատարություն էր ունեցել ԽՍՀՄ-ում ատոմային ռումբի ստեղծման գործում: Իսկ կրտսե՞րը… Այսօր նրա՝ Արտեմ Ալիխանյանի ծննդյան օրն է, մեծավաստակ գիտնականի, ով իր եղբոր հետ խարույկեց հայոց գիտության ջահը իր արարումներով…
1908 թվականին վրաց մայրաքաղաքում երկաթուղային աշխատողի ընտանիքում է ծնվել Արտեմ Ալիխանյանը: Դպրոցն ավարտելուց հետո Աբրահամի հետ մեկնում են Սանկտ Պետերբուրգ՝ ուսումը շարունակելու: Ավագն ընդունվում է պոլիտեխնիկական ինստիտուտ, կրտսերը՝ համալսարան: Ապրուստի միջոցներ հայթայթելու համար երիտասարդներն ուսման ընթացքում ստիպված էին նաեւ աշխատել: Բուհերն ավարտելուց հետո գիտությամբ տարված եղբայրներն սկսում են զբաղվել բյուրեղների ռենտգենակառուցվածքային ուսումնասիրությամբ, հետազոտել ատոմի միջուկն ու ճառագայթաակտիվությունը:
Արտեմ Ալիխանյանի առաջին աշխատանքները վերաբերում են բյուրեղների ֆիզիկային, ռենտգենյան ճառագայթների եւ էլեկտրոնների դիֆրակցիային: 1931-ից զբաղվում է ռադիոակտիվության եւ ատոմի միջուկի հետազոտությամբ: 1934 թ. եղբոր եւ Մ. Կոզոդաեւի հետ հայտնաբերում եւ հետազոտում է գրգռված միջուկներից էլեկտրոն-պոզիտրոն զույգերի առաքման երեւույթը, իսկ 1936 թ. Աբրահամի եւ Լ. Արցիմովիչի հետ ապացուցում իմպուլսի պահպանման օրենքը էլեկտրոն-պոզիտրոն զույգի անիհիլացման ժամանակ:
Արտեմ Ալիխանյանը հայտնաբերել է էլեկտրոններ առաքող առաջին արհեստական ռադիոակտիվ տարրը (սիցիլիում): 1942-ին (1945 թ.) իր տաղանդավոր եղբոր հետ ստեղծել է Արագածի տիեզերական ճառագայթների հետազոտման կայանը, որտեղ հայտնաբերվել են լիցքավորված մասնիկների «նեղ» հեղեղները, մեծ էներգիայով պրոտոնների առատ հոսքի գոյությունը տիեզերական ճառագայթներում եւ տիեզերական նեյտրոնների ազդեցությամբ ատոմից արագ պրոտոններ առաջանալու երեւույթը (1950 թ.): Կրտսեր Ալիխանյանը մեծ ավանդ ունի նաեւ բարձր եւ գերբարձր էներգիաների մասնիկների իմպուլսների դետեկտման եւ չափման նոր մեթոդների ստեղծման ասպարեզում: Նա եղբոր հետ փորձարարական հետազոտությունների հիման վրա առաջինն է նշել տարրական նոր մասնիկների գոյությունը տիեզերական ճառագայթներում:
Ատոմի միջուկի գաղտնիքները բացահայտելու համար ֆիզիկոսներն այն ռմբակոծում են մեծ էներգիա ունեցող տարրական մասնիկներով: Այդպիսի էներգիա ունեցող մասնիկներ ստանալու համար ստեղծվեցին արագացուցիչներ, որտեղ տարրական մասնիկների շարժումն արագացվում է, եւ դրանք ձեռք են բերում մեծ էներգիա: ԽՍՀՄ-ում կոշտ կիզակետումով պրոտոնային առաջին արագացուցիչն ստեղծվում է Մոսկվայում՝ Աբրահամ Ալիխանովի ղեկավարությամբ, իսկ ժամանակի ամենահզոր էլեկտրոնային արագացուցիչը՝ Արտեմ Ալիխանյանի նախաձեռնությամբ ու ղեկավարությամբ՝ Երեւանում:
Կրտսեր Ալիխանյանը ստեղծել եւ կատարելագործել է մեծ էներգիայով մասնիկների հետազոտման սարքեր (մագնիսական մասսպեկտրոմետր, բշտիկային եւ կայծային խցիկներ): Նրա նախաձեռնությամբ կյանքի է կոչվել Երեւանի էլեկտրոնային օղակաձեւ արագացուցիչը, կազմակերպել է Մոսկվայի ճարտարագիտաֆիզիկական ինստիտուտի միջուկային ֆիզիկայի ամբիոնը, հիմնադրել Նոր Ամբերդի կայանը, ղեկավարել տնտեսական եւ փորձարարական ֆիզիկայի Նոր Ամբերդի դպրոցը:
Բարձր է գնահատվել հանճարեղ գիտնականի վաստակը. ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ԽՍՀՄ գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ, ՀԽՍՀ գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, գիտության վաստակավոր գործիչ, ԽՍՀՄ Պետական եւ Լենինյան մրցանակակիր, եղբայրը Աբրահամ հանճարեղ ֆիզիկոսի, որը Ի. Կուրչատովի, այլ գիտնականների հետ անմիջական մասնակցություն էր ունեցել խորհրդային միջուկային զենքի ստեղծման աշխատանքներին, անժխտելի ավանդ ուներ այդ գործում եւ դրա ակունքներում էր կանգնած… Ավաղ, ուրացման, ապերախտության տխուր ժամանակներ…
Ահա թե ինչու էին ժամանակին ամերիկյան գաղտնի գործակալությունները անհանգստանում՝ իմանալով, որ Երեւանի մերձակայքում ատոմային հետազոտությունների ինստիտուտ է ստեղծվել…

Исследователь космических лучей - один из факелоносцев армянской науки
Некоторые документы, рассекреченные в свое время секретной службой США, в Армении вызвали интересный переполох. В документах упоминалось о создании завода по производству атомных бомб на территории нашей страны, Советской республики. Это, конечно, был миф, но многие другие документы свидетельствовали об интересе и озабоченности Америки.
В документе от 21 ноября 1951 г. говорилось, что недалеко от Еревана создан Институт ядерных исследований. Помимо координат было указано, что его создали два брата-армянина. Двумя братьями-армянами были Абраам и Артем Алиханяны. Одна из причин беспокойства заключалась в том, что старший из братьев, Абраам, вместе с Игорем Курчатовым принимал непосредственное участие в создании атомной бомбы в СССР. А младший? ... Сегодня день рождения Артема Алиханяна, выдающегося ученого, который вместе с братом своими творениями зажег факел армянской науки...
Артем Алиханян родился в 1908 году в семье железнодорожника в столице Грузии. После окончания школы они с Абраамом уехали в Санкт-Петербург, чтобы продолжить образование. Старший поступает в Политехнический институт, младший - в университет. Молодым людям приходилось работать во время учебы, чтобы зарабатывать на жизнь. После окончания университета братья заинтересовались рентгеноструктурными исследованиями кристаллов, атомного ядра и излучения.
Первые работы Артема Алиханяна посвящены физике кристаллов, рентгеновскому излучению и дифракции электронов. С 1931 года он стал заниматься исследованием радиоактивности и атомного ядра. В 1934 г. вместе с братом и с М. Козодаевым он открыл и изучил явление доставки электронно-позитронных пар из возбужденных ядер, а в 1936 году. Абраам с Л. Арцимовичем доказали закон сохранения импульса при аннигиляции пары электрон-позитрон.
Артем Алиханян открыл первый искусственный радиоактивный элемент (сицилий), переносящий электроны. В 1942 году (1945) он и его талантливый брат на Арагаце основали станцию исследования космических лучей. Там были обнаружены «узкие» потоки заряженных частиц, присутствие протонов высоких энергий, текущих в космических лучах, и быстрое появление атомных нейтронных протонов атомов (1950). Алиханян-младший  внес большой вклад и в создание новых методов обнаружения и измерения импульсов частиц высоких и сверхвысоких энергий. Основываясь на экспериментальных исследованиях, он вместе со своим братом первым упомянул о существовании новых элементарных частиц в космических лучах.
Чтобы раскрыть секреты ядра атома, физики бомбардируют его частицами высоких энергий. Ускорители были созданы для производства частиц с такой энергией, при которых движение элементарных частиц ускоряется, и они получают очень много энергии. Первый в СССР ускоритель протонов с твердым фокусом был создан в Москве под руководством Абраама Алиханова, а самый мощный электронный ускоритель того времени был инициирован и возглавлен Артемом Алиханяном в Ереване.
Алиханян-младший разработал и усовершенствовал приборы для наблюдения за частицами высоких энергий (магнитный масс-спектрометр, шариковые и искровые камеры). По его инициативе был запущен Ереванский электронный кольцевой ускоритель, организована кафедра ядерной физики Московского института инженерной физики, создана станция Нор Амберд, он возглавил школу экономической и экспериментальной физики Нор Амберда.
Заслуга гениального ученого была высоко оценена. Доктор физико-математических наук, профессор, член-корреспондент АН СССР, академик АН СССР, заслуженный деятель науки, лауреат Государственной и Ленинской премий СССР, брат гениального физика Абраама с И. Курчатовым, и с другими учеными, принимал непосредственное участие в создании советского ядерного оружия, внес неоспоримый вклад в эту работу, стоял у ее истоков… Увы, грустные времена отрицания, апатии…
Вот почему американские спецслужбы беспокоились о создании под Ереваном института ядерных исследований...