Ֆրանսիայում ձերբակալվել են իշխանություններից ապօրինաբար 12 մլն եվրո շորթած անձինք
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում վեց մարդ է ձերբակալվել համավարակի պատճառով գործազրկության նպաստների հետ կապված խարդախության փաստի առնչությամբ, որի հետևանքով տվյալ անձինք ապօրինաբար շորթել էին 12 մլն եվրո: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Եվրոպոլ»-ը:
Գործողությունը, որը տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի տարբեր շրջաններում, իրականացվել է այդ երկրի իրավապահ մարմինների կողմից՝  Իսրայելի գործընկերների ու «Եվրոպոլ»-ի հետ համագործակցությամբ:
Չարագործներին հաջողվել էր 12 մլն եվրոյի չափով գործազրկության նպաստ ստանալ Ֆրանսիայի իշխանություններից՝ օգտագործելով 3600 կեղծ ընկերությունների: Գումարները վճարվել էին ֆրանսիական բանկային հաշիվների, ինչից հետո տեղափոխվել էին այլ երկրների բանկային հաշիվներ, ապա փոխակերպվել էին կրիպտոարժույթների:
Հիմնական կասկածյալը՝ Ֆրանսիայի և Իտալիայի 30-ամյա քաղաքացին կնոջ հետ ձերբակալվել է Շվեյցարիայի սահմանից ոչ հեռու՝ Ժնև անցնելու փորձի ժամանակ, որտեղից էլ մտադիր են եղել մեկնել Իսրայել: Խմբավորման մյուս անդամները նրա բարեկամներն են:

Во Франции арестованы шесть человек, незаконно получивших €12 млн от властей
Шесть человек арестованы во Франции за мошенничество с пособиями по безработице в связи с пандемией, в результате которого государственная казна недосчиталась €12 млн. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщило в среду Европейское полицейское агентство (Европол).
Операция против организованной преступной группировки была проведена 16 июня правоохранительными органами Франции в сотрудничестве с израильскими коллегами и при поддержке Европола. "В общей сложности было арестовано шесть человек в различных регионах Франции", - отметили в организации.
Злоумышленникам удалось получить пособия по безработице на сумму в €12 млн от французских властей, используя 3,6 тыс. подставных компаний. Деньги выплачивались на французские банковские счета, после чего переводились на счета в другие страны, а оттуда конвертировались в криптовалюту.
"Основной подозреваемый - 30-летний гражданин Франции и Израиля - был арестован вместе со своей супругой недалеко от границы со Швейцарией в ходе попытки попасть в Женеву, откуда у них был забронирован рейс в Тель-Авив", - информирования в Европоле. Остальные члены группировки, являвшиеся его родственниками, были также арестованы во Франции. При обыске у них было изъято почти €2 млн наличными, а также дорогие часы и украшения.