Տիգրան Ավինյանը Գյումրիում մասնակցել է Հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը Հունիսի 23-ին Գյումրիում ներկա է գտնվել Հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակի բացման արարողությանը: Այն գործարկվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության, Հայփոստի և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից:
Կարմիր ժապավենը կտրելուց և գրասենյակի պաշտոնական բացումն ազդարարելուց հետո փոխվարչապետի պաշտոնակատարը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով: Նա նախ շնորհավորել է ՀՀ-ում տեղի ունեցած, ազատ, արդար, թափանցիկ և ժողովրդավարական ընտրությունների կապակցությամբ. «Ես կարծում եմ, որ սա մեր երկրի, մեր ժողովրդի համար շատ կարևոր հանգրվան է, և այս հանգրվանից հետո մենք իրապես արժևորում ենք ժողովրդավարության հաղթանակը, և բացելու ենք հնարավորությունները երկարաժամկետ զարգացման և խորքային բարեփոխումների ընդունելի փուլի համար»: Տիգրան Ավինյանը հավելել է, որ դեռևս 2018թ. Հայաստանի կառավարությունը որպես առաջնահերթություն է ընդունել հանրային կառավարման բարեփոխումների օրակարգը. «Հանրային կառավարման բարեփոխումները բաղկացած են 4 հիմնական հենասյուներից, որոնցից մեկը հենց Հանրային ծառայությունների մատուցումն է, և հանրային ծառայությունների մատուցման որակից է նաև կախված պետություն-քաղաքացի փոխհարաբերությունների մակարդակը: Կարելի է ասել, որ սրանք առաջին քայլերն են հանրային կառավարման բարեփոխումների ոլորտում, ինչից հետո ունենալու ենք ծառայությունների մատուցման թվային հարթակներ, հեռախոսային հավելվածների միջոցով ծառայությունների ստացում, և այս տարվա ավարտին, մենք ակնկալում ենք ունենալ նմանատիպ հավելվածներ»:
Փոխվարչապետի պաշտոնակատարը միաժամանակ նշել է, որ միասնական գրասենյակները ոչ միայն հնարավորություն են ստեղծում կենտրոնացնել պետական ծառայությունները մեկ հարկի տակ և ազատել քաղաքացուն տարբեր պետական մարմիններ այցելելուց և ժամանակի կորստից, այլ նաև որակապես փոխվում է ծառայության որակը. «Ուզում եմ շնորհավորել բոլորին այս մեծածավալ աշխատանքի իրականացման համար, ուզում եմ շնորհավորել Գյումրու բնակիչներին, հասարակությանը, մեր մյուս նախարարություններին, գերատեսչություններին, Հայփոստին՝ կատարված աշխատանքների համար: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր միջազգային գործընկերներին, ում շնորհիվ այս աշխատանքը դարձավ իրականություն»:
Տիգրան Ավինյանը շրջել է գրասենյակում, ծանոթացել մատուցվող ծառայություններին: 29 պատուհաններից յուրաքանչյուրը նախատեսված է կոնկրետ խմբի ծառայությունների համար: Միասնական գրասենյակը Շիրակի մարզի բնակիչներին հնարավորություն է տալիս ստանալ շուրջ 110 ծառայություն մեկ վայրում, այդ թվում՝  ՀՀ արդարադատության նախարարության Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության, քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալության, իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության, Ազգային արխիվի, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության ծառայության, ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի և ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ոլորտներում: Հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակների թիվն առայժմ երկուսն է. Երևանում գործողը գրասենյակը տեղակայված է Վազգեն Սարգսյան 3 հասցեում, իսկ Իջևանում գործողը՝ «Հայփոստի» բաժանմունքի Երևանյան-10 հասցեում։
Գրասենյակի բացման արարողությանը մասնակցել են ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Ռուստամ Բադասյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի պաշտոնակատար Հայկ Չոբանյանը, Շիրակի մարզպետ Հովհաննես Հարությունյանը, Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը, «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը, ԱՄՆ ՄԶԳ ներկայացուցիչներ:

Тигран Авинян принял участие в церемонии открытия Единого офиса общественных услуг
Исполняющий обязанности вице-премьера Республики Армения Тигран Авинян 23 июня присутствовал в Гюмри на церемонии открытия Единого офиса общественных услуг. Проект был запущен при поддержке министерства юстиции, ЗАО “Айпост” и Агентства США по международному развитию.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Авиняна, перерезав красную ленточку и объявив об официальном открытии офиса, исполняющий обязанности вице-премьера выступил с приветственной речью. Сначала он поздравил с проведением в Армении свободных, справедливых, прозрачных и демократических выборов: “Я думаю, что это очень важная веха для нашей страны, нашего народа. После этой вехи мы действительно высоко оценим победу демократии и откроем дверь к долгосрочному развитию, к приемлемому этапу глубоких реформ”.
Тигран Авинян добавил, что еще в 2018 году правительство Армении в качестве приоритета приняла повестку реформы государственного управления: “Реформы общественного управления состоят из четырех основных столпов, одним из которых является предоставление общественных услуг, и уровень отношений между государством и гражданином зависит от качества общественных услуг. Можно сказать, что это первые шаги в области реформы общественного управления, после чего у нас появятся платформы предоставления цифровых услуг, получение услуг через мобильные приложения, и к концу этого года мы ожидаем появления таких приложений”.
Вместе с тем и.о. вице-премьера отметил, что единые офисы не только создают возможность централизовать госуслуги под одной крышей и освободить гражданина от посещения разных государственных органов и потери времени, но и меняют качество обслуживания: “Хочу поздравить всех с проведением этой масштабной работы, хочу поздравить жителей Гюмри, общество, другие наши министерства, ведомства, “Айпост” с проделанной работой. Я хочу поблагодарить наших международных партнеров, благодаря которым эта работа была осуществлена”.
Тигран Авинян прошелся по офису, ознакомился с предоставляемыми услугами. Каждое из 29 окон предназначено для определенной группы услуг. Единый офис позволит жителям Ширакской области получить в одном месте около 110 услуг, в том числе услуги Службы принудительного исполнения министерства юстиции, ЗАГСа, госрегистра юридических лиц, Национального архива, Службы социальной защиты министерства труда и социальных вопросов, Паспортно-визового управления полиции, Комитета государственных доходов и Комитета кадастра. Пока что действуют два аналогиченых офиса - в Ереане и Иджеване.
В церемонии открытия офиса приняли участие и.о. министра юстиции Рустам Бадасян, и.о. министра высокотехнологической промышленности Айк Чобанян, губернатор Ширака Ованес Арутюнян, мэр Гюмри Самвел Баласанян, генеральный директор ЗАО “Айпост” Айк Карапетян и представители USAID.