Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Դավիթ Սանասարյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մի շարք քաղաքական ուժերի ղեկավարների հետ անցկացվող խորհրդակցությունների շրջանակում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է «Ինքնիշխան Հայաստան» կուսակցության նախագահ Դավիթ Սանասարյանի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նիկոլ Փաշինյան – Հարգելի պարոն Սանասարյան, ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար: Այսօրվա մեր հանդիպումը նախաձեռնել եմ լսելու համար Ձեր տեսակետները Հայաստանի քաղաքական կյանքի հետագա ընթացքի վերաբերյալ: Դուք նորաստեղծ քաղաքական ուժ եք, նորաստեղծ քաղաքական կուսակցություն եք, կուզեի նաև լսել Ձեր տեսակետները, թե ինչ քայլեր պիտի Ձեր գնահատմամբ կատարվեն, որպեսզի կառավարությունը և արտախորհրդարանական ընդդիմությունը փոխարդաձաբար ավելի լսելի և հասանելի լինեն: Իհարկե, արտախորհրդարանական ընդդիմություն  հասկացությունը բավականին լայն հասկացություն է, և այդտեղ կան ուժեր, որոնց գաղափարները, մոտեցումները հակադիր և հակադարձ են միմյանց: Սա էլ մի խնդիր է, բայց ես կարծում եմ, որ հաշվի առնելով այն հանգրվանը, որում գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունը, մենք պետք է առնվազն փորձենք գտնել մեթոդներ նույնիսկ հակադիր տեսակետների համադրման միջոցով ինչ-որ սիներգիա, ինչ որ էներգիա ստանալու: Այնպես որ շնորհակալ կլինեի, եթե այս հարցերի վերաբերյալ Ձեր տեսակետներն արտահայտեիք: Շնորհակալ եմ:
Դավիթ Սանասարյան – Շնորհակալություն պարոն Փաշինյան, ինչպես դուք նշեցիք  «Ինքնիշխան Հայաստանը» նորաստեղծ  կուսակցություն է, և մի ամիս է բոլորել, ինչ պետական գրանցում է ստացել: Կուսակցությունում հավաքված են մարդիկ, ովքեր անցել են և՛ ապրիլյան, և՛ 44- օրյա պատերազմներով, հավաքված են մարդիկ, ովքեր անցել են բոլոր պայքարների բովերով: Եվ մենք նաև մեզ համարում ենք 2018 թվականի հեղափոխության կրողները ու նաև ամեն ինչ անելու ենք, որ հեղափոխության հարթակից այն ինչ որ խոսք ենք տվել մենք և դուք, իրականություն դառնան: Մենք ձեզ քննադատել ենք նաև տարբեր հարցերով՝ սկսած հեղափոխության հարթակից տված խոստումների կիսատ մնացած հարցից, այն հարցից, որ նախկին իշխանությունները՝ ժողովրդին կեղեքած, թալանած և ժողովրդի վրա ուժ գործադրած իշխանությունները, ոչ միայն չեն գտնվում համապատասխան քրեակատարողականներում, այլ նաև հայտ էին ներկայացրել ժողովրդից խլելու ժողովրդի իշխանությունը: Եվ հույս ունենք, որ այս հանդիպումները նոր մշակույթ են ստեղծելու, և այն մոտեցումները, այն ծրագրերը, այն լուծումները, որոնք մենք տեսնում ենք, անպայման ներկայացնելու ենք, որովհետև մեր համար խնդիրը այն չէ, թե որ քաղաքական ուժը, որ քաղաքական ուժին ինչ սուր քննադատություն է տալիս: Մենք նաև ամբողջ քարոզարշավի ժամանակ ժողովրդին խնդրել ենք, որ ծափ չտան ատելության քարոզ անողներին, ծափ չտան պառակտողներին և թշնամի ման եկողներին միմյանց մեջ: Մենք ասել ենք, որ Հայաստանում չունենք թշնամի և վստահաբար գնում ենք առաջ: Ինչպես Դուք նշեցիք, ունենք խնդիրներ. կան ընդդիմադիր ուժեր, որոնց հետ   որևիցե քայլ մենք չենք պատկերացնում, բայց կան հարցեր, որոնք պետք է նստենք, միասին հասկանանք, որովհետև սա մեր պետությունն է, որևիցե մեկը մեր փոխարեն մեր խնդիրները չի լուծելու: Ամեն ինչ պետք է անենք, որ մեր ուժերով կարողանանք դուրս գալ այս վիճակից:
Զրուցակիցները քննարկել են ներուժի և կարողությունների համախմբմանը, հետագա գործակցության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր:

Никол Пашинян встретился с Давидом Санасаряном
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в рамках консультаций с лидерами ряда политических сил встретился с лидером партии «Суверенная Армения» Давидом Санасаряном. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении информации и общественных связей Аппарата премьер-министра.
Никол Пашинян: - Уважаемый господин Санасарян, рад Вас видеть. Я инициировал нашу сегодняшнюю встречу, чтобы выслушать Ваше мнение о дальнейшем ходе политической жизни в Армении. Вы - недавно сформированная политическая сила, я хотел бы услышать Ваше мнение о том, какие шаги следует предпринять, чтобы правительство и внепарламентская оппозиция были бы доступнее друг для друга. Конечно, понятие внепарламентской оппозиции достаточно широкое, есть силы, идеи и подходы которые противоположны друг другу. Это тоже проблема, но я думаю, что, принимая во внимание место, где находится Республика Армения, мы должны хотя бы попытаться найти решения, чтобы получить некоторую синергию, некоторую энергию, даже путем объединения противоположных взглядов. Поэтому был бы признателен, если бы Вы могли высказать свое мнение по этим вопросам. Благодарю.
Давид Санасарян: - Благодарю, господин Пашинян, как Вы упомянули, «Суверенная Армения» - это недавно созданная партия, прошел всего месяц с момента ее государственной регистрации. В партию вошли люди, прошедшие «апрельскую» и «44-дневную» войны, люди, прошедшие всю борьбу. И мы считаем себя носителями идей революции 2018 года и сделаем все, чтобы то, что мы с Вами обещали с платформы революции, сбылось. Мы критиковали Вас по разным вопросам, от не выполненных обещаний, данных революцией, до того факта, что бывшие власти, угнетавшие народ, грабившие и применившие силу против народа, не только не находятся в соответствующих уголовно-исполнительных учреждениях, но и подали заявку на то, чтобы отнять у народа власть. И мы надеемся, что эти встречи создадут новую культуру, подходы, программы, решения, которые  мы обязательно представим, потому что для нас проблема не в критике. На протяжении всей кампании мы просили людей не аплодировать тем, кто проповедует ненависть, не аплодировать раскольникам, тем, кто проповедует вражду между нами. Мы сказали, что у нас в Армении нет врагов, мы, безусловно, идем вперед. Как Вы сказали, у нас есть проблемы. Есть оппозиционные силы, с которыми мы не можем представить ни одного шага, но есть вопросы, которые мы должны сесть и разобраться вместе, потому что это наше государство, никто за нас не решит наши проблемы. Мы должны сделать все возможное, чтобы выйти из этой ситуации собственными силами.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся объединения возможностей и перспектив дальнейшего сотрудничества.