Ադրբեջանը fake news-ով մեծացրեց մի ամբողջ հայատյաց եւ մարդասպան սերունդ. Նաիրա Զոհրաբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԽԽՎ-ում քննարկվել է մեդիա ազատության եւ քաղաքացու ճշգրիտ տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի հարցը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը խոսել է fake news-երով ատելության, թշնամանքի քարոզով հանրային կարծիքը մանիպուլացնելու մասին, որպես օրինակ բերելով ԵԽ անդամ Ադրբեջանը, որտեղ հայի հանդեպ ատելության եւ թշնամանքի տարածման առաջնագծում ադրբեջանական մեդիան էր։
Զոհրաբյանը  կոչ է արել շատ ավելի խիստ օրենսդրական կարգավորումներ սահմանել ԵԽ անդամ երկրներում fake news-երով ատելության եւ թշնամանքի տոտալ քարոզի համար՝ ատելությունն ու ազգամիջյան թշնամանքի հրահրումը համարելով Եվրոպայի լրջագույն մարտահրավերներից  մեկը։
Իր ելույթում Զոհրաբյանն ասել է.
Այսօր մենք անչափ կարեւոր զեկույց ենք քննարկում՝ լրատվամիջոցների ազատության եւ քաղաքացու՝ ճշգրիտ տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի մասին։
Այո, տեղեկատվական մեր աշխարհում լրատվամիջոցը շատ դեպքերում ավելին է, քան ամենահզոր զենքը։
Եւ ահա եվրոպական մեր ընտանիքում կա մի երկիր, որի լրատվական դաշտի ամենահպանցիկ մոնիթորինգ անգամ զարհուրելի է։ Երբ այդ երկրի՝ Ադրբեջանի ղեկավարը խոսում է արցախյան վերջին պատերազմում իրենց հաղթանակի պատճառների մասին ու նշում, որ իրենք հաղթել են, որովհետեւ կարողացել են կրթել հայի հանդեպ ատելությամբ եւ թշնամանքով մեծացած սերունդ, նա ճիշտ է եւ այդ գործում իրենց անուրանալի ավանդն են ունեցել ադրբեջանական մեդիաները, որոնք քարոզել եւ շարունակում են քարոզել հայատյացություն, բռնություն,  ատելություն  եւ կեղծիք։
Երբ ադրբեջանցի քաղաքական գործիչը հայտարարում է, որ հային պետք է սպանել Ղարաբաղում եւ ադրբեջանական ողջ մեդիա ռեսուրսը դա տարածում է, երբ 13-ամյա ադրբեջանուհին հայտարարում է, որ ինքը ուզում է դառնալ դիպուկահար, որ հային սպանի եւ դա դառնում է այդ երկրի մեդիայի թոփ թեման, մենք ունենում ենք այն զարհուրելի պատկերը, ինչը ունեցանք 44-օրյա արյունալի պատերազմի ժամանակ ու նաեւ հետո՝ վայրագություններ, սուտ, կեղծիք եւ լրատվական մանիուպլյացիաներ։
Այս օրերին Ադրբեջանում ընթանում է հայ զինվորների դատավարությունը, որոնց Ադրբեջանը ներկայացնում է որպես ահաբեկիչներ եւ դիվերսանտներ ու ադրբեջանական ողջ մեդիան լցված է այդ անբարո դատական նիստերի կեղծիքն ու ապատեղեկատվություն տարածելով, ու հիմա մենք ի՞նչ ճշգրիտ տեղեկատվության եւ հասարակությանը fake news-ից պաշտպանելու  մասին ենք խոսում։ Այսօր, ազատ լրատվական հոսքերի մեր օրերում, եթե մենք չկարողանանք պաշտպանել մեր հասարակությունները fake news-երից, որոնք հատկապես տոտալիտար երկրներում հասարակությունները սնում են ռասիզմով, անհանդուրժողականությամբ եւ ստով, արդյունքում մենք ստանալու ենք Ադրբեջան, որտեղ մեդիա դաշտն ամեն օր ողողված է հայ ռազմագերիներին խոշտանգող եւ նվաստացնող տեսանյութերով եւ այդ ամենը ողջունող  հանրային կարծիքով»։

На фейк новостях Азербайджан взрастил поколение ненавидящих армян кровожадных людей: Наира Зограбян
Как сообщает «Арменпресс», депутат НС Наира Зограбян рассказала о манипулировании общественным мнением при помощи пропаганды ненависти и враждебности и фейковых новостей, приведя в качестве примера Азербайджан - члена СЕ, где азербайджанские СМИ были в авангарде распространения ненависти и вражды к армянам.
Наира Зограбян призвала к более строгому правовому регулированию в странах-членах Совета Европы тотальной пропаганды ненависти и вражды, передаваемой через фейковые новости, считая ненависть и разжигание межнациональной розни одним из самых серьезных вызовов в Европе.
В своем выступлении Зограбян сказала:
«Дорогие коллеги,
Сегодня мы обсуждаем очень важный отчет о свободе СМИ и праве граждан на получение достоверной информации.
Да, в нашем информационном мире СМИ во многих случаях, бывают сильнее, чем самое мощное оружие.
И вот в нашей европейской семье есть страна, в которой даже самый поверхностный мониторинг медиа-поля бывает ужасен. Когда лидер этой страны, Азербайджана, говорит о причинах их победы в последней арцахской войне и упоминает, что они победили, потому что смогли воспитать поколение, выросшее на ненависти и вражде к армянам, он совершенно прав. И в это неоспоримый вклад внесли средства массовой информации, которые проповедовали и продолжают проповедовать антиармянство, насилие, ненависть и фальсификацию.
Когда азербайджанский политик заявляет, что следует убить армян Карабаха, и все азербайджанские СМИ распространяют это, когда 13-летняя азербайджанка заявляет, что хочет стать снайпером, чтобы убивать армян, и это становится главной темой СМИ, возникает ужасная картина, которую мы имели во время и после 44-дневной кровопролитной войны: зверства, ложь, фальсификации и манипуляции с новостями.
В эти дни в Азербайджане идет процесс над армянскими солдатами, которых Азербайджан представляет как террористов и диверсантов, и все азербайджанские СМИ полны фальсификаций и дезинформации об этих аморальных процессах. И о какой правдивой информации и защите от мы говорим сейчас? Сегодня, в наши дни свободных информационных потоков, если мы не сможем защитить наши общества от фейк новостей, которые, особенно в тоталитарных странах, подпитывают общество расизмом, нетерпимостью и ложью, в результате мы получим Азербайджан, где медиа-поле наводнено сценами пыток и унижений армянских военнопленных и общественное мнение, приветствует все это».