Ադրբեջանը fake news-ով մեծացրեց մի ամբողջ հայատյաց եւ մարդասպան սերունդ. Նաիրա Զոհրաբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԽԽՎ-ում քննարկվել է մեդիա ազատության եւ քաղաքացու ճշգրիտ տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի հարցը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը խոսել է fake news-երով ատելության, թշնամանքի քարոզով հանրային կարծիքը մանիպուլացնելու մասին, որպես օրինակ բերելով ԵԽ անդամ Ադրբեջանը, որտեղ հայի հանդեպ ատելության եւ թշնամանքի տարածման առաջնագծում ադրբեջանական մեդիան էր։
Զոհրաբյանը  կոչ է արել շատ ավելի խիստ օրենսդրական կարգավորումներ սահմանել ԵԽ անդամ երկրներում fake news-երով ատելության եւ թշնամանքի տոտալ քարոզի համար՝ ատելությունն ու ազգամիջյան թշնամանքի հրահրումը համարելով Եվրոպայի լրջագույն մարտահրավերներից  մեկը։
Իր ելույթում Զոհրաբյանն ասել է.
Այսօր մենք անչափ կարեւոր զեկույց ենք քննարկում՝ լրատվամիջոցների ազատության եւ քաղաքացու՝ ճշգրիտ տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի մասին։
Այո, տեղեկատվական մեր աշխարհում լրատվամիջոցը շատ դեպքերում ավելին է, քան ամենահզոր զենքը։
Եւ ահա եվրոպական մեր ընտանիքում կա մի երկիր, որի լրատվական դաշտի ամենահպանցիկ մոնիթորինգ անգամ զարհուրելի է։ Երբ այդ երկրի՝ Ադրբեջանի ղեկավարը խոսում է արցախյան վերջին պատերազմում իրենց հաղթանակի պատճառների մասին ու նշում, որ իրենք հաղթել են, որովհետեւ կարողացել են կրթել հայի հանդեպ ատելությամբ եւ թշնամանքով մեծացած սերունդ, նա ճիշտ է եւ այդ գործում իրենց անուրանալի ավանդն են ունեցել ադրբեջանական մեդիաները, որոնք քարոզել եւ շարունակում են քարոզել հայատյացություն, բռնություն,  ատելություն  եւ կեղծիք։
Երբ ադրբեջանցի քաղաքական գործիչը հայտարարում է, որ հային պետք է սպանել Ղարաբաղում եւ ադրբեջանական ողջ մեդիա ռեսուրսը դա տարածում է, երբ 13-ամյա ադրբեջանուհին հայտարարում է, որ ինքը ուզում է դառնալ դիպուկահար, որ հային սպանի եւ դա դառնում է այդ երկրի մեդիայի թոփ թեման, մենք ունենում ենք այն զարհուրելի պատկերը, ինչը ունեցանք 44-օրյա արյունալի պատերազմի ժամանակ ու նաեւ հետո՝ վայրագություններ, սուտ, կեղծիք եւ լրատվական մանիուպլյացիաներ։
Այս օրերին Ադրբեջանում ընթանում է հայ զինվորների դատավարությունը, որոնց Ադրբեջանը ներկայացնում է որպես ահաբեկիչներ եւ դիվերսանտներ ու ադրբեջանական ողջ մեդիան լցված է այդ անբարո դատական նիստերի կեղծիքն ու ապատեղեկատվություն տարածելով, ու հիմա մենք ի՞նչ ճշգրիտ տեղեկատվության եւ հասարակությանը fake news-ից պաշտպանելու  մասին ենք խոսում։ Այսօր, ազատ լրատվական հոսքերի մեր օրերում, եթե մենք չկարողանանք պաշտպանել մեր հասարակությունները fake news-երից, որոնք հատկապես տոտալիտար երկրներում հասարակությունները սնում են ռասիզմով, անհանդուրժողականությամբ եւ ստով, արդյունքում մենք ստանալու ենք Ադրբեջան, որտեղ մեդիա դաշտն ամեն օր ողողված է հայ ռազմագերիներին խոշտանգող եւ նվաստացնող տեսանյութերով եւ այդ ամենը ողջունող  հանրային կարծիքով»։

Azerbaijan raised whole anti-Armenian and murderer generation with fake news – MP says at PACE
YEREVAN, JUNE 23, ARMENPRESS. The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has hosted a discussion on media freedom and citizen’s right to get accurate information.
Member of Parliament of Armenia Naira Zohrabyan participated in the discussion, talking about the manipulations of public opinion by fake news, bringing Azerbaijan as an example where the media was in the forefront for spreading hatred and hostility against Armenia.
The lawmaker called on to introduce tougher legislative regulations in the CoE member states for hatred and hostility campaign with fake news, considering this one of the greatest challenges facing Europe.
Dear colleagues, today we are discussing a very important report on media freedom and citizen’s right to get accurate information.
Yes, in our information world, media in many cases is much more than the most powerful weapon.
And in our European family there is a country, even the most cursory monitoring of its media field is terrible. When the leader of that country speaks about the causes of their victory in the recent Artsakh war and states that they won because they managed to educate generation who grew up with hatred and hostility against Armenians, he is right, and the Azerbaijani media had a great contribution to this because they spread and continue spreading Armenophobia, violence, hatred and falsification.
When an Azerbaijani politician announces that Armenians must be killed in Karabakh, and it is being spread by the Azerbaijani media, when a 13-year-old Azerbaijani girl announces that she wants to become a sniper in order to kill an Armenian, and this becomes the top lead of that country’s media, we have the terrible picture which we had during the recent bloody war and after that – atrocities, lie, fake news and media manipulations.
These days the trial of Armenia soldiers is underway in Azerbaijan, whom Azerbaijan presents as terrorists and saboteurs, and the whole Azerbaijani media is filled with spreading disinformation, and now what accurate information and protecting society form fake news are we talking about? Today, under the free media flows, if we do not manage to protect our societies from fake news, which especially in totalitarian countries feeds societies with racism, intolerance and lie, we will have Azerbaijan as a result, where the media field is daily filled with videos torturing and humiliating the Armenian prisoners of war and the public opinion which welcomes all these”, she said.