ԿԽՄԿ նախագահը կարևորել է ՌԴ հետ համագործակցությունը Լեռնային Ղարաբաղում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) համագործակցության բարձր մակարդակ ունի Ռուսաստանի հետ, այդ թվում՝ Սիրիայում և Լեռնային Ղարաբաղում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Մոսկվա կատարելիք այցին ընդառաջ ռուսական ՏԱՍՍ-ին ասել է ԿԽՄԿ նախագահ Պետեր Մաուրերը:
«Ռուսաստանը հարուստ պատմություն ունեցող երկիր է, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ, կասկած չկա, որ նա միջազգային հարթակի առանցքային դերակատարներից է և կարևոր դերակատարում ունի տարբեր ճգնաժամային իրավիճակներում, որտեղ գործում է ԿԽՄԿ-ն: Այս համատեքստում, մենք համագործակցում ենք ազդեցության շատ դերակատարների հետ, այդ թվում և Ռուսաստանի: Մենք տարբեր ոլորտներում ՌԴ հետ ունենք համագործակցության բարձր մակարդակ,ինչպես օրինակ Սիրիայի և Լեռնային Ղարաբաղի դեպքերում է»,- հայտարարել է Մաուրերը: Նա կարևորել է, որ միջազգային դերակատարները գործեն հումանիտար հարցերի կարգավորման գործում:
Հունիսի 23-ին ակնկալվում է Պետեր Մաուրերի հանդիպումը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Մաուրերը նաև կմասնակցի միջազգային անվտանգության հարցերով Մոսկվայի համաժողովին:

Глава МККК отметил важность сотрудничества с РФ в Нагорном Карабахе
Международный комитет Красного Креста (МККК) поддерживает высокий уровень сотрудничества с Россией, в том числе в Сирии и в Нагорном Карабахе. Как передает «Арменпресс», об этом Агентству ТАСС накануне своего визита в Москву заявил президент МККК Петер Маурер.
«Россия - страна с богатой историей, член Совета безопасности ООН, нет сомнений в том, что она является одним из ключевых игроков на международной арене, она может сыграть роль в различных кризисных ситуациях, в которых работает МККК. В этом контексте мы работаем со многими влиятельными игроками, в том числе и с Россией. У нас высокий уровень сотрудничества с Россией в различных областях, например, в  Сирии и в Нагорном Карабахе», - сказал Маурер. Он призвал международных игроков работать над урегулированием гуманитарных вопросов.
Ожидается, что Питер Маурер  23 июня встретится с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. Маурер также примет участие в Московской конференции по международной безопасности.