ՀՖՖ-ն հաղթել է UEFA Football and Refugee Grant Scheme 2020/21 դրամաշնորհային մրցույթում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան հաղթել է UEFA Football and Refugee Grant Scheme 2020/21(ՈՒԵՖԱ-ի ֆուտբոլի և փասխտականների դրամաշնորհի սխեմա) դրամաշնորհային մրցույթում։
ՈՒԵՖԱ-ն և իր գործընկեր ՄԱԿ-ի փախստակաների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակն (UNHCR) արժևորում են ֆուտբոլի միավորող դերը փախստականների ինտեգրման գործում: Այս կապակցությամբ ամեն տարի ՈՒԵՖԱ-ն ներկայացնում է դրամաշնորհային ծրագրեր, որոնք նպաստում են անդամ ասոցիացիաներում ֆուտբոլի միջոցով փախստականների օժանդակմանը:
Այս տարվա մրցույթին մասնակցելու համար, ընդհանուր առմամբ, դիմել էին 17 ասոցիացիաներ, որոնցից հաղթող են ճանաչվել վեցը՝ Հայաստան, Բուլղարիա, Ուելս, Խորվաթիա, Ֆինլանդիա և Հյուսիսային Իռլանդիա։ ՈՒԵՖԱ-ն հաղթող ասոցիացիաներին շնորհում է 50,000 ական եվրո դրամաշնորհ, որը պետք է ծախսվի փախստականների ինտեգրման՝ նախապես ներկայացված ծրագրի համար։
ՀՖՖ Մասսայական և սիրողական ֆուտբոլի բաժինը, ՄԱԿ-ի փախստակաների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակն (UNHCR Armenia) հետ համատեղ իրականացնելու է Play together for integration (Խաղանք հանուն ինտեգրման) ծրագիրը, որի նպատակն է ֆուտբոլի միջոցով նպաստել Հայաստանում բնակություն հաստատած փախստական և տեղահանված ընտանիքների ինտեգրմանն իրենց նոր բնակավայրերում։ Ծրագրի Մեկնարկի մասին կհայտարարվի լրացուցիչ։

ФФА выиграла в грантовой программе UEFA Football and Refugee Grant Scheme 2020/21
Федерация футбола Армении выиграла выиграла в грантовой программе конкурсе UEFA Football and Refugee Grant Scheme 2020/21 (Схема грантов футбола и беженцев УЕФА).
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ФФА, УЕФА и его партнер - Управление Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) - высоко оценивают объединяющую роль футбола в работе по интеграции беженцев. В связи с этим каждый год УЕФА представляет программы грантов, которые посредством футбола помогают беженцам в ассоциациях-членах.
Всего на участие в конкурсе этого года подали заявки 17 ассоциаций, из которых шесть были признаны победителями. Это - Армения, Болгария, Уэльс, Хорватия, Финляндия и Северная Ирландия. УЕФА присуждает каждой ассоциации грант в размере 50 тысяч евро, который будут потрачен на представленную программу интеграции беженцев.
Отдел массового и любительского футбола ФФА в сотрудничестве с Управление Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН в Армении) реализует программу Play together for integration (Сыграем вместе для интеграции), которая направлена на то, чтобы посредством футбола содействовать интеграции проживающих в Армении беженцев и перемещенных семей в новые для них места жительства. О запуске проекта будет объявлено дополнительно.